Evlenmek için ne yapmam gerekir?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allahım ,Bir konuda Çok ısrar edip de ısrar ediğimiz kabul olur da onun ile imtihan etme bizi..

Hakkında hayırlısı olmadığı için daha olmamıştır , ya da daha zamanı olduğu için olmamıştır.
Sen hakkımda hayırlısı ise bana onu nasip et Allah'ım diye dua edersin gerisi Allah kerim...

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Bu konuya en güzel örnek benim galiba Allah cc sonsuz razı olsun kardeşlerim tüm nasihatleri yapmışlar, inşallah kardeşimiz bilmediği ve gücü yetmeyeceği konular için dualar etmez,hayırlısı neyse o olsun onu dilerim demeyi başına bir şey gelmeden anlar....''Bana önceden hayırlısı neyse o olsun ''dendiğinde şeytan içimde çıldırırdı ama şimdi o duadan başka duanın hayır olmadığını şerri yaşayarak öğrendim her şey için sonsuz şükürler olsun öğreten ,bildiren ,haber veren,merhamet eden ,hikmetle donatan Rabbime sonsuz şükürler olsunduaa..

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Tozduman kardeşime...:)

Selâmün Aleyküm. 50 tane kısmetin ciksa ne olur ki :) 1 kişiyle evleneceksin :)
Emoş um çok küçük yaşta evlenmişsin:)ondan geliyor demek bu olgunluk..
Aynı yaşta olmamıza rağmen benden daha olgun daha güzel vizyonun var maşallah .

Aleyküm selam kardeşim, küçük yaşta evlendim ama fazla da küçük sayılmaz ya neyse..::komik..
Bendeki olgunluk çocukluktan gelme...:tamam:. Ben çocukken bile yaşıtlarım gibi düşüncelere sahip değildim! hep zaman aklımda Allah, peygamber vardı ve öyle yetiştirdi annem beni...Yapacağım bir şeyi en yakınım bile söylese, ilk önce Allah ne diyor ona bakardım...Ve en önemli sebep;
Benim gözüm toktu! hiç bir zaman dünya malına, mülküne, süsüne karşı içimde zerre miktarı heves yoktu!

Biz üç kardeşiz ama hiç birbirimizle alakamız yoktur! ablamla kardeşim çok süslüdür, kendilerine bakar dururlar aynada...dfgtn Ben bir kıyafet alacaksam önce onun gösterişinden ziyade rahatlığına bakarım....

Ben sana çocukluğumdan bir örnek veriyim...
Ben bunu her zaman söylüyorum yine söylüycem, çok fakir bir ailenin çocuğum ben, yaz tatillerinde çalışıp babama katkı olsun diye okul ihtiyaçlarımı kendim alırdım...
Yine bir yaz tatilinde ablamla aynı işyerine gidiyoruz, ilk aylığımı alıcam, (çamaşırları elimizde yıkıyoruz makine filan yoktu o zaman) annem yıkıyordu ona kıyamazdım ben yıkıyordum pazar günleri...

Anneme söz verdim aylığı alınca ilk işim sana bir çamaşır makinesi alıcam diye...Ablam da süslü ya, bana ne dedi biliyor musun? (o zaman evliydi tabi kendi yıkamıyor çamaşırları) "ne yapacaksın makineyi? git kendine takı filan al" dedi..."Sen ne diyorsun abla ya" dedim! "kadın kış günü biz okula giderken soğukta, dışarıda elbise yıkıyor, yazık günah değil mi? ben bu paraya makineden başka bir şey almam!" dedim sadece onu aldım...

Dünya bir yana anam bir yana onun bir damla göz yaşına kurban olurum ben.. Onun için anne duası çoktur benim üstümde, elimden geldikçe onun sıkıntılarını gidermeye çalıştım hamdolsun...
Peki tüm bunları yaparken Allah bana mükafat vermiyor muydu? elbette veriyordu, kişiliğimi, vicdanımı, merhametimi, olgunluğumu görenler imreniyordu, annem benimle gurur duyuyordu...
Rabbim her daim yardımcın oluyor, elimden tutuyordu hiç bir zaman doğru yolda gidenin ayağı kaymaz! Anne duası alan da asla yarı yolda kalmaz!
Selametle, Allaha emanet olasın kardeşim...:)

Acizbirkul

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Gece oldu yine dertliyim...Tek derdim evlilik kim ne derse desin...
Kimse yanlış anlamasın ama çeken bilir bu acıyı..Kendi zannımca evliler hele de erken evlenmişler anlamazlar bekarların dilinden!

Kimse bana demesin ki evliliğin de zorluğu var...Asıl bekarlık zorluk,hele de bir yaştan sonra baba evinde kaldıysan...

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamun aleyküm kardeşim,

İmtihanın bu dünyada çeşit çeşit olduğunun hepimiz bilincineyiz...Kimisi baba evinde, kimisi koca evinde ağır imtihan görür! kimisi ikisinde de...
Küçük yaşta evlendim çokta küçük değil ama şu anki evlilik yaş oranına göre küçük sayılır..

Erken evlenmek baba evinde zorluk görmemek anlamına gelmiyor, zorluğun alasını da gördüm...
Bir tane daha örnek verirsem; ablam çok küçük yaşta evlendi daha çocuk yaştaydı...O kadar zorluk çekti ki bu benim bildiğim, ya bilmediklerim? koca dayağından tutunda her türlü hakaret içeren sözler, kaynanası başta olmak üzere görümcesi vs.. Çok çekti çooook! Allahıma şükür, şimdi kocası akıllandı Allah bir daha yaşatmasın...Şu anda tam 15 yıllık evli ama yaşadıklarını anlatmaya kelime bulamaz herhalde! bunlara rağmen sabretti, dayandı neden? çünkü bir gün eşinin doğru yolu bulacağını ümit ediyordu...

İmtihana karşı en önemli şey, sabırdır...Sabretmeyen imtihanı kaybeder...
Kimse kimsenin yaşadıklarını bilemez! Aşan bilir karlı dağın ardını...
İnşallah, Allah hayırlı bir kısmet çıkarır karşına sıkıntısız bir geçimin olur...

tozduman

Moderatör
Moderatör
Gece oldu yine dertliyim...Tek derdim evlilik kim ne derse desin...
Kimse yanlış anlamasın ama çeken bilir bu acıyı..Kendi zannımca evliler hele de erken evlenmişler anlamazlar bekarların dilinden!

Kimse bana demesin ki evliliğin de zorluğu var...Asıl bekarlık zorluk,hele de bir yaştan sonra baba evinde kaldıysan...
Sen ne yaşıyorsun şu gecelerde bende yaşadım 1 sene önce .
O gecelerde Seccade de Allaha yalvardim kemiklerim sizliyor du yanlizlik acisindan yan odada annem var babam var evde kardeşim var ama yinede dünyada kendimi bedenimi kemiklerimi acitacak kadar hissediyordum yalnızlığı.
Acı cekiyor sun o zaman seccade de o gecelerde dua et . Kise sürede Allah hayirlisini nasip etsin inşallah sana kardeşim.
Sana bu hali veren de yine Allah tir belki vaktin geldi evlilik için dua etmen seccade de istemen gerekiyor bu sebeple bu halleri yaşıyorsundur.
Ben anladım seni .
Hakkında hayırlısı olsun .
Seccade de geceleri dua et benim 2 hafta sonra çıkmıştı karşıma nişanlim .
Hakkımızda hayırlısı dakikada insanın hayatı değişiyor belki ben evlilik arefesinden döneceğim belli mi olur . Hayirlisi hakkında selametle kardeşim

Acizbirkul

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Sen ne yaşıyorsun şu gecelerde bende yaşadım 1 sene önce .
O gecelerde Seccade de Allaha yalvardim kemiklerim sizliyor du yanlizlik acisindan yan odada annem var babam var evde kardeşim var ama yinede dünyada kendimi bedenimi kemiklerimi acitacak kadar hissediyordum yalnızlığı.
Acı cekiyor sun o zaman seccade de o gecelerde dua et . Kise sürede Allah hayirlisini nasip etsin inşallah sana kardeşim.
Sana bu hali veren de yine Allah tir belki vaktin geldi evlilik için dua etmen seccade de istemen gerekiyor bu sebeple bu halleri yaşıyorsundur.
Ben anladım seni .
Hakkında hayırlısı olsun .
Seccade de geceleri dua et benim 2 hafta sonra çıkmıştı karşıma nişanlim .
Hakkımızda hayırlısı dakikada insanın hayatı değişiyor belki ben evlilik arefesinden döneceğim belli mi olur . Hayirlisi hakkında selametle kardeşim
Allah razı olsun kardeşim.

Acizbirkul

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamınaleyküm. Allah'ın en güzel selamı üzerinize olsun... duaa..

Cümleten hayırlı bayramlar bu arada...:)

Bana da dua edin de Rabbim hayırlı bir evlilik lutfetsin utngc..

Üst Alt