Erkek çocuk büyütmek

N

naz01

Kayıtsız
Misafir
benim sohbet etmek istediyim konu 15 yaşında asi bir oglum var yalnız başıma büyütüyorum bunun için dua okumak istiyorum bana yardım cı olurmusunuz hani dauyı okuya bilirim

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum hosgeldiniz kardesim..Dua dan once isterseniz biraz muhabet edelim ne dersiniz?
Allah cc.Yar ve yardimciniz olsun...15 yasinda bir erkek ergenlik doneminde olan bir erkek cocugunu Babasiz buyutmek..Baba rolu,disiplini olmadan buyutmek kolay degil..
ama imkansizda degil...

SORUN BOŞANMAK DEĞİL, BOŞANMIŞ ANNE BABANIN ARASINDAKİ TAVIR
Evdeki gerginlik çocukları çok etkiliyor. Bazen anne ve baba değil, ailedeki üyeler de etkiliyor.
Asla ve asla anne, baba çocuklarına birbiriyle ilgili olumsuz bir şey söylememeli.
O zaman çocuk, sorunlar içinde kendi kendine dolanır, yumak gibi olur. Aynı şekilde anneanne, babaanne de çocuğu seviyorsa bunu yapmalı.
Boşanmış çiftler dünyadaki en iyi arkadaş olmak zorunda değil, ama çocuklar için profesyonel düzeyde ilişkilerini sürdürmeli.

Bir yanda babasiz buyumesi diger taraftan ergenlik cagina girmesi...ergenlik dönemi bir çok çözümlenmesi gereken konuyu da beraberinde getirir. Ancak, çocuğunuzun artık farklı ve kendine özgü bir birey olduğunu kabullenerek, tutumlarınızda, tavırlarınızda ve iletişim tarzınızda bazı değişiklikler yaparak bu dönemi sakin ve huzurlu bir biçimde yaşayabilirsiniz.

Ergenlik dönemine özel iletişim anahtarları

Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın uzun olmasına değil, nitelikli olmasına özen gösterin.

Onla sadece problemler ortaya çıktığında değil, her şey iyiyken konuşun; onu ve iç dünyasını tanımaya çalışın.

Onun duygularına ve düşüncelerine saygı gösterin ve bunları ifade etmesine izin verin. O belki “sizin” çocuğunuz olabilir, ancak sizden çok farklı düşüncelere ve duygulara sahip olması de normaldir.

Çocuğunuza mümkün olabildiğince çok insiyatif ve özgürlük alanları tanıyın. Özellikle saç biçimi ya da kıyafet seçimleri gibi daha basit konularda, bırakın seçimlerini kendisi yapsın.

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın ve birlikteyken neler yaptıklarını öğrenin. Bu konuda ihmalkar olmamaya çalışın, ve unutmayın ki, çocuğunuzla ilişkiniz sağlam temellere sahipse, zaten açık ve samimi bir iletişim diliniz bulunuyorsa, bu bilgilere sahip olmanız da kolay olacaktır.

Çocuğunuzun arkadaşlarını evinize getirmesine izin verin ve onları daha iyi tanımaya çalışı

İyi bir dinleyici olun ve çocuğunuz size bir şeyler anlattığında, ona her defasında nasihat vermeyin. Çocuklar da, yetişkinler gibi, bazen sadece güvendikleri birisinin onları dinlemesini bekler.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Biz herseyden once Anne Babayiz demek ki cocuklar haal ve davranislarini bizden ornek alip ogrenecekler...
insanlar ile iliskimimizi nasil cozdugumuzu goren cocuklarimiz ayni sekilde kufur ve KIZGINLIK nobetleri ile sorunlarini cozmeye calisacaklardir..
Sinirlendiğimizde önce kendimizi sakinleştirmeyi öğrenmeli daha sonra da karsimizdaki fert ile sakin bir şekilde konuşmayi ogrenmeliyiz..
DIKKAT!! cocuklariniz sizi kopyaliyor.. Biliyorum Siz de SIKINTILI bir donem yasamaktasiniz..ama Siz sakinlesir ve uyumlu olursaniz oglunuzda az bir bucuk degisecegini dusunmekteyim..
bu Ayeti kerimeyi herkese Size de Tavsiye ederim kardesim..
"Bir toplum kendilerindeki özellikleri değiştirinceye kadar onlarda bulunanı değiştirmez…” (Ra’d: 11)

Allah sizleri değiştirmez; sizler kendi kendinizi değiştirmedikçe!..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
duaedencocuk.jpg

Yapmayın ne olur. Çocuklarınızın küçücük omuzlarına
AĞIR yükler yüklemeyin. Onların akılları da BÜYÜK yürekleri de KOCAMAN.
Ne olur başınız da ağrısa bir bardak da kırılsa eşinizle de kavga etseniz de ,ayrilsanizda
SAKIN SENIN YUZUNDEN diye cocuklarinizi suclamayin!!!
Zaten aslında hiç biri çocuğunuz yüzünden değildir.
Aslında hiç bir şey hiç bir zaman bir başkası yüzünden değildir..
kendimizdir bir durumu istemediğimiz bir sonuca doğru yönlendiren.
Ama bunu bilmektense itiraf etmektense bir başkasını
Suçlamak hep daha kolay gelir.
'Senin yüzünden!' demeyin çocuklarınıza.

Hele hiç bir zaman 'Senin sayende' demiyorsanız 'senin yüzünden' de demeyin hiç bir zaman. ..
Biz yetiskin insanlariz..maddi ve manevi sorunlari cozebilecek kapasitedeyiz Hamd olsun..
biz kendimizi ferahlatalim diye..
cocuklarin o masmavi hulya dolu dunyalarini karartmaya HAKKIMIZ yok..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kitap oku, hayatı oku, çevreyi oku ve en önemlisi çocuğunu okumayı bil.
Çocuğunu iyi okuyan her anne çocuğu için en iyi anne, en iyi öğretmen, en iyi psikolog olur.
Her çocuk farklı bir karakterde yaratılmış. Çocuğunu dikkatli okursan şifrelerini çözer ve ona göre hareket edersin.
Böylece çocuklarınla iletişimin daha iyi olur.
Bu toplum umursamazlığımızla değil, gayretlerimizle, sancılarımızla yetiştirdiğimiz çocuklarla düzelecek.
Allah cümlemizin yardımcısı olsun

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum ve HAYIRLI cumalar kardesim..Siz basit bir soru sordunuz..
"15 yaşında asi bir oglum var yalnız başıma büyütüyorum bunun için dua okumak istiyorum "diye bin ahhh isitiniz..HAKKINIZI helal edin..
cunku sordugunuz soru o kadar basit ve kolay degil di...
Bu sorunu sadece Siz yasamiyorsunuz...hangi din, irk, millet olursa olsun bu ergenlik cagindaki zorlugu her anne, Baba yasamaktadir...
Siz yanliz oldugunuz icin Size biraz daha zor gelecek ama Rabbim kattinda hic bir iyilik, guzelik, zorluk mukafatsiz kalmiyacaktir!!
Her kulfet nimetti ile gelir..oglunuz bilmese bile Rabbim biliyor ve her seyi Goruyor Sizi Yanliz birakacak degil!!
Bakin kardesim..15 yaş: Karmaşık bir dönemdir..Allah cc. cumlemizin Yar ve Yardimcisi olsun...
Ortada 15 yasindaki ergenlik doneminde olan bir genc cocukluktan adam olmaya donusen bir insan FITRATTI var!!!
beyin,duygular,hormonlar her sey kasirga halinde bir degisim,...arayis..Karmkarişık bir dönem..geciriyor..
ilk once siz bunu bir kabulenin!!ve kendinizi degistirin..Sakin, sabirli ve anlayisli olmaya calisin..
oglunuz icin cokca dua edin..Lâ Havle Velâ Kuvvete illa billah (Güç ve kuvvet ancak Allah'a mahsustur)Allahim bana guc,kuvvet,SABIR ver diye Rabbimize siginalim...
buda gecer Ya Hu...ins. bu ergenlik fazla surmuyor bu SIKINTI ve Asiligin sonu selamettir...
asagidaki konuyu da okursaniz ne demek istedigimi daha iyi anlarsiniz..
Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun.. selametle kardesim..

https://www.islamiforumlar.net/psik...kapidaanne-babalar-sabir-mekanina-buyrun.html

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
bosanmak.gif

Boşanma, kurulu bir düzenin yıkılması yeniden ve yalnız inşa edilmesidir...Bir butun olan cocugun ikiye ayrilmasi..PARCALANMASI...DAGILMASI.. demektir...

SORUN BOŞANMAK DEĞİL BOŞANMIŞ ANNE BABANIN ARASINDAKİ TAVIR
Evdeki gerginlik çocukları çok etkiliyor. Bazen anne ve baba değil ailedeki üyeler de etkiliyor.
Asla ve asla anne baba çocuklarına birbiriyle ilgili olumsuz bir şey söylememeli.
O zaman çocuk sorunlar içinde kendi kendine dolanır yumak gibi olur. Aynı şekilde anneanne babaanne de çocuğu seviyorsa bunu yapmalı.
Boşanmış çiftler dünyadaki en iyi arkadaş olmak zorunda değil ama çocuklar için profesyonel düzeyde ilişkilerini sürdürmeli.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ayrilmak.jpg

Actions speak louder than words.
Davranışlar sözlerden daha önemlidir.

Ben hep yaşananların, tecrübelerin, duyguların, düşüncelerin dillerde sözcükle, yazılarda kalemle değil, gözlerde tüm gerçekliğiyle hayat bulduğuna, anlatıldığına inanırım.
Eğer gerçekten bakıyorsanız ,idrak edip görebiliyorsaniz.. kelimelerin anlattiklarindan cok dahasini görebilirsiniz...
karşınızdaki kişinin gözlerine, gözleriniz onun yüzüne değil yüreğine dokunur.
Saklayamaz sizden ne acısını ne üzüntüsünü ne heyecanını ne de mutluluğunu…

Genelde konuşurken bakmayız karşımızdakinin yüzüne.
Ya yaptığımız işe odaklanıp konuşuruz, sözde dinliyoruzdur onu. Ya da yüzüne bakarız; ama kafamızdaki yüreğimizdeki düşünceler bir bulmacadır onun yüzünde, çözmeye çalıştığımız kendimiz olduğumuz için karşımızdakinin gözlerine ulaşamayız;
ama dinliyoruzdur onu. Ya da yalan söylüyoruzdur, yüzüne bakacak cesaretimiz yoktur başka şeylerle ilgileniriz

“ Aman çocuk o daha; ne anlar” denir. Ama daha konuşmayı öğrenmeden gözlem yapıp hayatı tanımaya çalıştığını, gördüğü her şeyi belleğine kaydettiğini, yüreğiyle hissedip gözleriyle hareket ettiğini, aslında gözlerinde her şeyi barındırdığını unutmayın.

Kim bilir belki de kavga ederken siz gözlerinin önünde; o gelecekte bir aile kurmamaya, kimseye güvenmemeye karar vermiştir;
onun için kimseyle konuşmuyor, yalnız kalmayı tercih ediyordur.
Belki de annesinin/babasının evi terk etme sebebini kendisi olarak görüyor, kendini suçluyordur; onun içindir hırçınlığı.

Belki de karınıza attığınız tokatın ardından duvara dayanmış sizi izleyen çocuğunuz “Ben de ileride böyle mi olmalıyım?/ Beni de ileride kocam böyle mi döver?” diyordur.

Belki de “Çocuğum için katlanıyorum” diyen annesine karşı “Beni bahane edip durma anne. Güçlü, onurlu, dik duruşlu annem nerede?” haykırışları yükseliyordur.
Keske 2 yaşındaki çocuk gördüğü her olumsuzluğu belleğine kaydetigini bilseydiniz...

Ya çocuğunuz size anladığınızdan farklı şeyler anlatıyorsa gözlerinin derinliklerinde?
Duygu ve düşünce geminizin rotasını değiştirip yolunuza devam etmeye karar verdiğinizde onun gözlerine gerçekten bakın.
Belki de sizin göremediğiniz şeyleri anlatıyordur gözleri ve belki de sizde olmayan cesaret onda vardır.
Unutmayın her kaptanın bir yardımcıya ihtiyacı vardır…
...

Üst Alt