Düğün masrafları bütçemizi zorluyor ailemle aram bozuldu

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm kardeşlerim.
Çok kötüyüm şu an o kadar dağildim ki anlatmam.
Bugün bütün gün nişanlimla düğün yeri baktık.
Fiyat listeleri butcemizi zorluyor. Musriflik yapmadan hayallerimizi gerçekleştirmek Istiyoruz.
Dua ediyoruz düşünüyoruz.
Bu aksam nişanlim bize yemeğe geldi.
Konuyu açtı aileme annem babam ablam hepsi fikirlerini söylediler.
Daha sonra listeyi önüme alıp ben program yapmaya başladım.
Yemek de et yerine tavuk koydum.
Tavuk 6 tl et yemeği 14 tl ..
Komik değil mi böyle yazınca ne kadar komik geliyor bana.
Ablam tavuk koyunca listeye bana kızdı.
Bende ona Kayinvaliden için mi dedim. Ablamin kayinvalide ve çevresi gösteriş peşinde olduğu için birden çıktı ağzımdan.
Ablam bana kızdı karışmıyorum dedi .
Annem bu sefer bana kızmaya başladı anneme, anne dur dedikçe kizdi .
Bu sefer nişanlim arada kaldı tamam istediginiz gibi yaparız herşeyi dedi.
Ben de anneme dedimki nişanlim ile benim bütçem belli birseyler eksilecek.
Anneme Karışma dedim, sus dedim.
Ben anneme dur dedikçe üstüme geldi.
Odama gittim nişanlim yanıma geldi ve bana, bugün nişanlısının yanında annesiyle tartışan yarın benimle de Ailesinin icinde tartışır dedi.
O kadar kötü oldum ki.
Notumu verdin yani dedim.
Hayır dedi. Ben anladım dedim.
Tekrar salona döndüm tartışma tekrar başladı annemle, annem bana terbiyesiz dedi.
Bundan sonra mutluluğunu üzüntünu benimle değil nişanlınla paylaş dedi.
O kadar kötü oldum ki.
Dedimki sayenizde nişanlim bana notumu bu aksam verdi.
Kimin nişanlısı yaninadayken hakaret ettiniz dedim. Ben sizi kırdım mi hiç her defasında ben nişanlimin yanında hep sizin kalbinizi kıran insan görünüyorum dedim. Tekrar odama geldim.
Nişanlim yanıma geldi. Dediki Özür dilerim hep benim yüzümden. Ailemin ilgisizligi size çekti beni.
Ben senin ailenin fikrini en son almaliydim dedi.
Bu düğün organizasyon işini ya seninle ya da kendi ailem ile halletmeliydim dedi.
Nişanlimi yolculadim eve gitti.
Bende eve döndüm odaya girdiğimde annemle ablam beni konuşuyordu tabiki gücüme gitti dedim ki beni mi konusuyorsunuz.
Evet dedi annem bana birsürü hakaret etti. Ablamda bana hakaret etti. Baş edemedim odama geldim.
Biraz sonra annem geldi.
O kadar ofkeliydiki bana sen lanetsin dedi.
Ben senin nişanlınla arani bozuyorum öylemi dedi.
Ben 32 yaşında ablani evlendirdim dedi.
Bir daha nişanlin bu eve gelmeyecek dedi.
Onu bir daha cagirmayacagim dedi.
Nişanlinda gözüm var mı saniyorsun dedi:(
Nişanlının numarasini da telefondan sildim dedi.
Annem bunları yüzüme tek tek saydı büyük bir öfkeyle ben ne yaptım.
O kadar kötü oldum ki ellerimle yüzüme vurmaya başladım .
Suratım ve boynum yara içinde kıpkırmızı.
Annem ellerimden tuttu dedim ki anneme vur bana !
Ben kötüyüm bu kadar bu kadar lanet insanım vur bana.
Ablam geldi sacimdan çekti.
Dediki sende teyzemler gibi hemen sinir krizi geçir dedi.
Defol dedim ablama sesimi ve kendimi o an taniyamadim.
Sesim başka çıkıyordu.
Sonra nişanlima ben anneme nişanlimla aramı bozuyorsun dedim mi diye sordum Hayır dedi.
Demedim ben öyle birşey. Annemle ablam benim üstüme öyle bir geldiki.
Beni bu gece kiramadilar onlara kirilmadim. Onlardan soğudum.
Biri ablam biri annem biri alıpta karşısına konuşmadi benimle, hakaret ettiler.
Lanet ettiler.
Dün gördüğüm rüyami anneme anlamıştım.
Rüyamda annem, babam, ablam arabayla giderken bizi yolda bırakmıslardi.
Heryerde nişanlimi arıyordum.
Öyle üzülmustüm ki rüyamda yatağa düşmüştüm.
Onun adını sayikliyordum.
Sonra bana pembe bir emzik getirildi ben ıstemiyorum diyip Allah Zikrini çekmeye başlamıştım.
Annem bana rüyami hatırlattı.
Ama annem rüyamin sonunu unutmuş !
Ben rüyam in sonunda bir sürü insan ile beraber ALLAH AZZE VE CELLE dedim.
Evet araçlar amaçlar hepsi ımtihan!
Benim gönlüm Allahtan yana zaten mahzun.
Benim kalbimi hiçbiri kiramaz.
ALLAH AZZE VE CELLE diyorum bu yaşadıklarıma.
Uyuyamiyorum.
Gözlerim ve Suratımdaki tırnak izleri ne baktıkça gözlerim doluyor.
Allaha havale etmiyorum ikiside benim canım.
Ama bir daha suratlarını görmek istemiyorum.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Aleyküm es selam sevgili Tuğçe kardeşim ;dün akşam yazını okuduğumda içime kördüğümler atıldı sıkıntıdan, şimdi sana ne diyeceğimi bile bilmiyorum sadece dua etmeye gücüm yetti:( Anadolu'da bu işleri anne baba halleder gelin damada bu işlerde el sürdürülmez, bu genelde insanların küçümsediği kırsal kesimde olur ama en güzeli de onların sistemidir.Düğün için misafirlere yemek imkan çerçevesinde verilir,gençlere ileride yuvaları ve geçimlikleri için gerekli şeyler hazırlanır,gereksiz masraflar yapılmaz kimse düğün evinden gösteriş beklemez çünkü bilirler ki evlenecek gençlerin düzeni kurulma çabası gayreti vardır ailelerde, konu komşu ,eş dost ta onlara yardımcı olur bu konuda,onlara bir oda yatacak döşek,geçimlikleri olacak bağ bahçe veya hayvan temin edilir baba daha doğar doğmaz evladı onun için zaten bir birikim yapmaya başlar.Oysa kent denilen kısır döngüde aile nasıl düğün yapacak kimsenin umurunda olmaz, son dakikaya kadar evlat için aile bir şey hazırlama gereği duymaz çünkü her şey nasıl olsa hazır alınıp yapılıyor yaptırılıyordur.Sonra bir de millete gösteriş yapma merakı vardır o evlenen evlada şimdiye kadar bir hazırlık yapılmamıştır bir de üstüne üslük onun evliliğini kullanarak etrafa çaka satılacaktır ne kadar samimiyetsiz ve yapay işler....Oysa İslam dininde erkek tarafını bu konuda zorlamamak olduğu kadarını temin için kolaylık sağlamak vardır.Mehir,eve gerekli eşya temini ve imkan çerçevesinde düğün yemeği ile nikahı eşe dosta haber vermektir.Günümüzde azgınlık derecesine getirilen düğünler duyuyor görüyoruz nefisler bu konularda da yine zirve yapmaya devam ediyor.
Bu anlattıklarım sadece bir gözlem sevgili Tuğçecim,çok kritik bir dönemdesin bu dönemde bir çok yapılacak yuvalar dağıtılıyor o yüzden sen sakin olup doğru ve Allah cc emrine uygun hareket etmeye gayret et.Zaten sonrası senin için kolaylıklar zinciri olarak dönecektir .Sinirlenmek, kendine zarar vermek yerine öyle bir ortam oluşunca üstüne gitmek yerine uzaklaş ve kendini ve olanı biteni Allah cc emrine göre nasıl yapabilirim diye düşünmeye ayır.Gerginliğe gerginlik ile atak yaparsan şeytanı kendine güldürmekten ve işlerini sarpa sardırmaktan başka işe yaramaz.Karşındakiler seni anlamıyorsa mutlaka üçüncü bir yol vardır.Dualarım seninle inşallah herşey yoluna girer ve seninde mutluluğunu buradan paylaşırız.Selametle Allah cc emanet ol kardeşim.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Ablacigim Allah razı olsun duan yeter :(.
Icıme Kördüğüm ler atıldı demişsin.
Üzdüm sıkıntı mi paylaşarak seni hakkını Helâl et ablacigim.
Buraya diğer kardeşlerimiz de birsey paylaşınca bende çok üzülüyorum.
Kusuruma bakmayın.
Kitlenmistim o an.
Herkes geçiyor bu dönemlerden ama kimse de birbirine anlayışlı olmuyor.
Annemin öfkeli sözleri beni mahvetti. Ne söyledim ne yaptımda lanetli oldum.
Ben nisanlanmadan önce nişanlima dedim ki annem ablamda çok kırıldı.
Ablamin eşi zengin bizim yaptigimiz hiçbişeyi begenmediler. Annem çok üzüldü
Bu sebeple hersey annemin istediği gibi olsun dedim.
Ben nişan elbisemi bile annemin beğendiğini giydim.
Nişanlim benim annem rahmetli annen annemdir dedi.
Allah sonsuz razı olsun nişanlimdan.
Ben düğünü Allaha bıraktım.
Allah nişanlima vekil olsun hayırlısı neresi ise orası olsun.
Nişanlimin yanında sürekli rencide ediliyorum.
Nişanlimin yanında bana terbiyesiz dedi annem.
Teyzemler bile kiziyor aileme tugceyi nişanlısınin yanında rencide etmeyin diye.
Tövbe Estağfurullah.
Allah herkesin gönlüne göre versin.
Ben bugun iyiyim ama dün sabah uyandığımda çok saçma gelecek ama kendimi 10. Kattan aşağıya atmak istedi kalbim istedi bunu.
Aklım la hemen uzaklaştım balkondan.
Kalbim bunu niye istedi bilmiyorum.
Sabah uyandığımda geçmemiş di sinirim.
Belkide ailemden ayrılmak bana zor geliyor Allah böyle şeyler yaşatıyor ki evliliğe alistiriyor.
Acikcasi şimdi eşimle yaşayacağım evde olmak çok isterdim.
Hakkimizda hayırlısı.
Allah razı olsun humeyra ablacigim.
Allah sana bana tüm kardeşlerime Ahirette ve dünyada iyi hal nasip etsin inşallah ablacigim.
Teşekkür ederim nasihat in için.
Allah razı olsun ablacigim.

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba ben hiç evlenmedim fakat durumu yaşananları gönül hal dilinden anladım. hümeyra kardeşimizinde dediklerine katılıyorum, zaten bu bağlamda kardeşimiz masrafları kısma yolunda nişanlısına destek olurken yaşanan inatlaşmalar var. Malesef günümüzde kız tarafları istediklerini inatla yaptırma, oldurma yolunu seçebiliyorlar. Yinede anne ve ablanızında nişanlınızında tekrar gönüllerini kazanabilirsin sevgili Tuğçe kardeşim inşaallah. Nişanlının üzüldüğü nokta bütçe konusunda anlayışlı ve onun yanında olmandan ziyade yaşananlara verdiğin tepki şeklin,anlık fevri çıkışların ailenden soğuman olacak..!!
Haklıyken haksız konuma düşüyorsun..
Güzel ve tatlı dilden başka gönüllerin tekrar alınmasından başka bir dil bilme lütfen... Sen zaten bunları biliyorsun...
Bu mutlu olmanız gereken günlerde kendinizi toparlayın kırılan gönülleri almaya çalışın..
Gülen yüzünüz solmasın sevgiler, hürmetler Rabbim tamamıma erdirsin inşaallah.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Aleyküm selam kardeşim, bu yaşananlar her düğün öncesi yaşanan olağan şeyler maalesef! keşke şu üç günlük dünya için birbirimizi kırmadan istediklerimizi gerçekleştirebilsek!

Ne yazık ki, öyle bir an geliyor ki insan annesine bile düşmanca kelimeler sarf edebiliyor. Bunların tek sebebi;
herkesin bir birinin isteklerine aynı yönde bakamaması empati yapamamaktan kaynaklanıyor, annen, ablan yapamıyorsa sen yap! empati kur kardeşim!

Olaya bir de annenin gözüyle bak! o annelik içgüdüsüyle hareket ediyor, elinden o geliyor çünkü! vardır onunda kırıldığı noktalar ki, bu şekilde davranıyor sana! sormayı dene! Belki senin bu hengamede unuttuğun, imal ettiğin, bilmeden kırdığın bir hareketin olmuş olabilir onlara karşı!

Ben kendimden örnek vericem, nişanlıyken hiç kimseyi duymuyor, görmüyordum, ne annemi ne kardeşlerimi...
Bunlar yaşanırken insan kendi yaptığını doğru sanıyor! halbuki bilmeden sevdiklerini ihmal edip, bir anlık öfke ve gafletle "dünyalara değişmem" dediği anneciğini hemen oracıkta kırıyor!

Bu yaşananlar sonradan bana çok saçma geldi! kaba tabirle söyliyicem, "köpekler gibi" pişman oldum! anneme yaşattıklarıma, dik başlılığıma, vurdum duymazlıklarıma, başına buyruk hareketlerime, kendi KENDİME isyan ettim...

Kendimden o kadar soğudum ki, bu sen olamazsın! sen nasıl davranıyorsun anne ne? diye çok sorguladım, çok ağladım gizli gizli evlenince, çok pişman oldum...
Hasili, ondan sonra bu bana ders oldu ve kendime söz verdim; ne olursa olsun bir daha annemi, sevdiklerimi kırmıyacağım diye!
Şimdi yeri geliyor annem her aradığımda sitem ediyor, her seferinde bana naz yapıyor (devamlı eskiden de yapardı zaten:)) ) ben gıkımı bile çıkarmıyorum, her zaman gönlünü almaya çalışıyorum, bu arada annemden her seferinde helallik istiyorum, seni çok üzdüm n'olur bana o zaman beddua ettinse de şimdi tövbe et, dua ediver diye dua dileniyorum...

Kardeşim, sana tek ve son söz olarak şunu söylüyorum, seni sevdiğimi bilirsin kötülüğünü istemem asla!

Tek yapman gereken, ne konumda olursan ol! ne ailen için nişanlını kır, ne de nişanlın için aileni...
Hiç birine kıyamazsın! sonra benim gibi bin pişman olma! uyanık ol, şeytan savuruyor yine seni bir yerlere dikkat et!

Rabbim yar ve yardımcın olsun güzel kardeşim, Allah'ın izniyle kırmadan, kırılmadan hayırlısıyla atlatırsın inşallah...

tozduman

Moderatör
Moderatör
Zaten bir kere daha nişanlim ile kavga edersem bu çocuk nişanı atar.
2 ay yok seyire gidecek.
Bütün bu olanları düşünecek.
Haklı olarak.
Ben anneme kötü laf etmedim.
Ablamdan tecrübe ettiğim için hep hep annemin istediği gibi yapmaya çalışıyorum herşeyi. Ben anneme çok üzülüyordum çünkü.
Annemi gerçekten çok seviyorum.
Benim zaafimdir annem.
Annemle ablamin gönlüne gelince.
Beni o hale getirdiler.
Beni cildirttilar birde babama ne anlattılar babam yüzüme bakmıyor.
Ben onlara öyle yapmadim.

Emoş kardeşim bende seni seviyorum.
Burada Allahın kulu nickli kardeşimiz geçen hafta birsey paylaştı sen zannettim.
Bi an senin nickin okudum.
Ablama yardıma gitmiştim temizlik için. Allahın kulu kardeşimizin yazısını okunduktan sonra elimdeki deterjani olduğu gibi kovaya boşalttım çok üzülmustum :)
Ben o kadar hakareti sindiremiyorum .
Beni o hale getirip üstüme geldiler ya ben bunu unutamam kolay kolay. Ben hep ikisinin yanında oldum. Hep yanlarında oldum. Ben ne dedim de bana bunu yaptılar. Çok üzülüyorum.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Ben bütçe konusunu aileme anlattim.
Kardeşlerim benim nişanlim orta halde bir insan.
Ben ondan şimdi trabzon hasıri nasıl isteyeyim soruyorum size ?
Çocuğun bir mesleği var bir de arabasi arabasının kredisini ödüyor.
Bana diyorlar ki neden nişanlin bu zamana kadar para biriktirmemis.
28 yaşında .
Yanlız yaşıyor kirası elektriği faturası bu çocuk tek başına yaşıyor.
Üvey annesiyle yaşayamaz di değil mi ?
Öyle yiğit Kayinpederim yok.
Allah aşkına 30 yaşına kadar gelip te hala anne çatısı altında yaşayan bir erkek bir çok şeye sahip olur. Baba kirayi oder çünkü. Sorumluluk azdır.
Keşke kayinvalidem yaşasaydı o zaman kimse nişanlimi yaprak gibi savuramazdi.
Ben nikah istiyorum. Düğün istemiyorum.
Millet deli gibi tepinecek.
Ama benim ailem nikah a karşı illa düğün olacak ve yemekli olacak.
Tavuk pilav ayran da olmaz Mevlüt mu yapiyosun diyorlar bana.
1 ay önce Otel de zengin akrabamizin dugunune gittik tavuk pilav ayran yedik ama.
La havle vela kuvvete illa billahil Aliyyul Aziym. Tövbe Estağfurullah.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Allah cc senden de razı olsun tuğçe kardeşim sen beni düşünme elbette din kardeşimin derdi ile dertlenecek çare arayacağım keşke orada olup anne ve baban ile konuşabilseydim.Evlat sahibi olmak onun için dünyalık istemek değil gerçek sevgi,samimiyet ve özveri ile hem dünya hem ahiretini düşünmektir.Dünyayı inşaa etmeye çalışırken ahiretini hiçe saymak evladı canlı canlı ateşe atmak olur.Evlilik sadece dünyada olan bir şey değil ki elaleme gösteriş için evladının mutluluğuna gölge düşürüp, harcamak akıl karı değil fakat bunu anne ve babanın psikolojisine ve algılama sistemine göre yapmaz isek geri teper, senin yaşadığın gibi ve bu tek senin hayatında olmuyor kardeşim ahir zamanda Allah cc rızasını güderek kurulan yuvalar neredeyse yok gibi dolayısı ile her düğün öncesi bu aile kargaşaları yaşanıyor bağlar kopuyor yada büyük yaralar alıyor. Bu yaralar uzun yıllar kapanmıyor malesef...Anne babalara düşen anlayış, evlatlarının mutluluğunu dünyalık ile değil sevgi ile,fedakarlık,hoşgörü ile kurmalarına yardımcı olmaları..Ben çocuk iken halam böyle vukuatlı evlendi ve ben kız kardeşimin düğününde de öyle olacak sandım fakat elhamdülillah halamın düğününde büyüklerin yaptığı hataları dik başlılığı annem ve babam enişteme ve ailesine yapmadı tam tersi tüm kolaylığı gösterdiler.Eniştem ben kendi kazandığım ile yapacağım yuvamı kuracağım bana sizde yardımcı olun dedi babamda tamam oğlum deyip hiç bir şeyde olmaz bu böyle olmalı demedi ve kardeşim evlendiğinde sadece bir yatak odası varken şimdi her yaz yazlığa gidecek ,yurt dışında gezecek,kendi evleri,kendi,arabaları olan bir aileler Allah cc bağışlasın birde dünya güzeli kızları var.Rabbim anne ve babamın yüzünü bu konuda güldürdü çünkü onlar zoru değil doğru ve hak olanı tercih ettiler.Rabbim inşallah sana da nasip etsin ve kalplerini yumuşatsın güzel kardeşim dualarımdasın paylaşmandan ayrıca mutlu oldum. Allah cc senden sonsuz razı olsun güzel kardeşim inşallah annenin yüreği fabrika ayarlarına yani anne yüreğine döner:)senin yüreğini görür ve merhameti ile sana ve nişanlına muamele eder.Selametle Allah cc emanet ol.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Allah cc senden de razı olsun tuğçe kardeşim sen beni düşünme elbette din kardeşimin derdi ile dertlenecek çare arayacağım keşke orada olup anne ve baban ile konuşabilseydim.Evlat sahibi olmak onun için dünyalık istemek değil gerçek sevgi,samimiyet ve özveri ile hem dünya hem ahiretini düşünmektir.Dünyayı inşaa etmeye çalışırken ahiretini hiçe saymak evladı canlı canlı ateşe atmak olur.Evlilik sadece dünyada olan bir şey değil ki elaleme gösteriş için evladının mutluluğuna gölge düşürüp, harcamak akıl karı değil fakat bunu anne ve babanın psikolojisine ve algılama sistemine göre yapmaz isek geri teper, senin yaşadığın gibi ve bu tek senin hayatında olmuyor kardeşim ahir zamanda Allah cc rızasını güderek kurulan yuvalar neredeyse yok gibi dolayısı ile her düğün öncesi bu aile kargaşaları yaşanıyor bağlar kopuyor yada büyük yaralar alıyor. Bu yaralar uzun yıllar kapanmıyor malesef...Anne babalara düşen anlayış, evlatlarının mutluluğunu dünyalık ile değil sevgi ile,fedakarlık,hoşgörü ile kurmalarına yardımcı olmaları..Ben çocuk iken halam böyle vukuatlı evlendi ve ben kız kardeşimin düğününde de öyle olacak sandım fakat elhamdülillah halamın düğününde büyüklerin yaptığı hataları dik başlılığı annem ve babam enişteme ve ailesine yapmadı tam tersi tüm kolaylığı gösterdiler.Eniştem ben kendi kazandığım ile yapacağım yuvamı kuracağım bana sizde yardımcı olun dedi babamda tamam oğlum deyip hiç bir şeyde olmaz bu böyle olmalı demedi ve kardeşim evlendiğinde sadece bir yatak odası varken şimdi her yaz yazlığa gidecek ,yurt dışında gezecek,kendi evleri,kendi,arabaları olan bir aileler Allah cc bağışlasın birde dünya güzeli kızları var.Rabbim anne ve babamın yüzünü bu konuda güldürdü çünkü onlar zoru değil doğru ve hak olanı tercih ettiler.Rabbim inşallah sana da nasip etsin ve kalplerini yumuşatsın güzel kardeşim dualarımdasın paylaşmandan ayrıca mutlu oldum. Allah cc senden sonsuz razı olsun güzel kardeşim inşallah annenin yüreği fabrika ayarlarına yani anne yüreğine döner:)senin yüreğini görür ve merhameti ile sana ve nişanlına muamele eder.Selametle Allah cc emanet ol.
Amin inşallah ablacigim Allah herkesin gönlüne göre versin.
Hayirlisi olsun. Allah razı olsun kardeşim. Iyi olacak inşallah .
Bayagi bi rahatladım :) o kadar dolmuşum ki :) iyiyim çok şükür. Bugünlerde düşe kalka gecicek sanırım .
Allah herkese hayırlı yuva kurmayı o yuvada bereket ,sağlık , huzur ve iman içinde yaşamayı nasip etsin :(

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Zaten bir kere daha nişanlim ile kavga edersem bu çocuk nişanı atar.
2 ay yok seyire gidecek.
Bütün bu olanları düşünecek.
Haklı olarak.
Ben anneme kötü laf etmedim.
Ablamdan tecrübe ettiğim için hep hep annemin istediği gibi yapmaya çalışıyorum herşeyi. Ben anneme çok üzülüyordum çünkü.
Annemi gerçekten çok seviyorum.
Benim zaafimdir annem.
Annemle ablamin gönlüne gelince.
Beni o hale getirdiler.
Beni cildirttilar birde babama ne anlattılar babam yüzüme bakmıyor.
Ben onlara öyle yapmadim.

Emoş kardeşim bende seni seviyorum.
Burada Allahın kulu nickli kardeşimiz geçen hafta birsey paylaştı sen zannettim.
Bi an senin nickin okudum.
Ablama yardıma gitmiştim temizlik için. Allahın kulu kardeşimizin yazısını okunduktan sonra elimdeki deterjani olduğu gibi kovaya boşalttım çok üzülmustum :)
Ben o kadar hakareti sindiremiyorum .
Beni o hale getirip üstüme geldiler ya ben bunu unutamam kolay kolay. Ben hep ikisinin yanında oldum. Hep yanlarında oldum. Ben ne dedim de bana bunu yaptılar. Çok üzülüyorum.

Selamun aleyküm Tuğçe kardeşim,
Ben de anlamadım nişanlıyken biliyor musun? annem, kardeşlerim olur olmaz tartışma yaratacak ortam hazırlardı...
İnsan kendi düğün stresinin yanında bir de evdekilerin nazıyla uğraşıyor! bence annen, kardeşlerin senin gitme vaktin yaklaştıkça onun gerginliğini farklı şekilde yansıtıyorlar, üstü kapalı bir biçimde yani!
Aslına, işin özüne bakarsan, kimse canından can olan evladının da, aynı kandan candan olan kardeşinin de hiç bir zaman zararı için uğraşmaz! tek dertleri sana da kendilerine de itiraf edemeseler bile, senin evden gideceğin zaman ne hale düşecekler bence bu!

Benim evlenmemi en çok isteyenlerden bir de dedemdi...
Düğünüme üç ay kala vefat etti! kına günü evimizde yemekler pişerken bir yandan ağladım, "nerdesin dede hadi gel bak kızım evleniyor" diye kendi kendime söyleniyordum...

O günün akşamında bizim uzaktan akrabamız olan bir kadın o gece rüyasında dedemi bizim eve doğru giderken görmüş, hayırdır dayı nereye gidiyorsun? demiş dedeme...
"Kızım evleniyor bugün düğünümüz var", demiş gülümsemiş...Uzgunnn
Ertesi gün ben kuafördeyken kadın hemen bize gelmiş anlatmış rüyasını, bizimkiler de bana anlattı, tüylerim diken diken oldu...Bunu şu an da sana niye anlattım onu da bilmiyorum dedemi çok özledim de ondan galiba..

Asıl beni yıkan; gelin günü beni almaya geldiklerinde ablamın eline benim başıma örtülecek olan "al" işlemeli yazmayı verdiklerinde o da çok duygulanmış "git bunu kardeşinin başına sen ört" demişler yanıma geldi örter örtmez hıçkırarak dışarı koştu dayanamadı ben de tabiii...Uzgunnn
Düğünden önce o kadar didiştik evde birbirimizle ne oldu? o zaman da insan dayanamıyor ayrılığa ablam beni orada nasıl ağlattı bir bilsen! hayatım da böyle içim acıyarak ağladığımı bilmiyorum...
İnşallah düzelecek kardeşim her şey, illa ki evlilik öncesi çıkıyor böyle arızalar ne yapacaksın? sabret, kimseye darılma! sonra insan sakin kafayla düşününce yaptığı hatanın farkına varıyor! Yanlış anlama, ben sende suç demiyorum, onların da sana karşı yanlış hareketi oluyordur muhakkak, benim derdim senin kendine yarın pişman olacağın bir hareket yapmaman...
Sağlıklı düşün, mantıklı hareket et, her şey gibi bunlar da geçip gidecek bir gün, sadece sabır!

Allah'tan yardım iste, elbet ölümden başka her şeyin bir hal çaresi bulunur.. Dua ediyorum sana, rabbim yardımcınız olsun, inşallah bu günleri güzellikle atlatırsın..duaa..

tozduman

Moderatör
Moderatör
Firari kardeşim teşekkür ederim. Allah razı olsun. Bazen tatlı dil olmuyor zehirde olmuyor :)
Konuşsan daha kötü.
Hayirlisi inşallah Allah razı olsun telkinlerin için.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamun aleyküm Tuğçe kardeşim,
Ben de anlamadım nişanlıyken biliyor musun? annem, kardeşlerim olur olmaz tartışma yaratacak ortam hazırlardı...
İnsan kendi düğün stresinin yanında bir de evdekilerin nazıyla uğraşıyor! bence annen, kardeşlerin senin gitme vaktin yaklaştıkça onun gerginliğini farklı şekilde yansıtıyorlar, üstü kapalı bir biçimde yani!
Aslına, işin özüne bakarsan, kimse canından can olan evladının da, aynı kandan candan olan kardeşinin de hiç bir zaman zararı için uğraşmaz! tek dertleri sana da kendilerine de itiraf edemeseler bile, senin evden gideceğin zaman ne hale düşecekler bence bu!

Benim evlenmemi en çok isteyenlerden bir de dedemdi...
Düğünüme üç ay kala vefat etti! kına günü evimizde yemekler pişerken bir yandan ağladım, "nerdesin dede hadi gel bak kızım evleniyor" diye kendi kendime söyleniyordum...

O günün akşamında bizim uzaktan akrabamız olan bir kadın o gece rüyasında dedemi bizim eve doğru giderken görmüş, hayırdır dayı nereye gidiyorsun? demiş dedeme...
"Kızım evleniyor bugün düğünümüz var", demiş gülümsemiş...Uzgunnn
Ertesi gün ben kuafördeyken kadın hemen bize gelmiş anlatmış rüyasını, bizimkiler de bana anlattı, tüylerim diken diken oldu...Bunu şu an da sana niye anlattım onu da bilmiyorum dedemi çok özledim de ondan galiba..

Asıl beni yıkan; gelin günü beni almaya geldiklerinde ablamın eline benim başıma örtülecek olan "al" işlemeli yazmayı verdiklerinde o da çok duygulanmış "git bunu kardeşinin başına sen ört" demişler yanıma geldi örter örtmez hıçkırarak dışarı koştu dayanamadı ben de tabiii...Uzgunnn
Düğünden önce o kadar didiştik evde birbirimizle ne oldu? o zaman da insan dayanamıyor ayrılığa ablam beni orada nasıl ağlattı bir bilsen! hayatım da böyle içim acıyarak ağladığımı bilmiyorum...
İnşallah düzelecek kardeşim her şey, illa ki evlilik öncesi çıkıyor böyle arızalar ne yapacaksın? sabret, kimseye darılma! sonra insan sakin kafayla düşününce yaptığı hatanın farkına varıyor! Yanlış anlama, ben sende suç demiyorum, onların da sana karşı yanlış hareketi oluyordur muhakkak, benim derdim senin kendine yarın pişman olacağın bir hareket yapmaman...
Sağlıklı düşün, mantıklı hareket et, her şey gibi bunlar da geçip gidecek bir gün, sadece sabır!

Allah'tan yardım iste, elbet ölümden başka her şeyin bir hal çaresi bulunur.. Dua ediyorum sana, rabbim yardımcınız olsun, inşallah bu günleri güzellikle atlatırsın..duaa..

Yukarıdaki mesajımı gördün mü Tuğçecim?saskn..

tozduman

Moderatör
Moderatör
Emos kardeşim evet yeni okudum burnum sizladi .
:) Hayır aglamayacagim.
Haklisin doğru olabilir belkide o yüzden öyle davraniyorlar. Ama benim üstüme çok geldiler bu konu başka.
Ben halen konuşmuyorum annem ve ablam ile hala yüzümde yara var çünkü.
Yani ben o sözleri haketmedim bana o lafları nasıl sayabildiler.
Bak yine aklıma geldi.
Zaten hep ben alttan aldım bu zamana kadar annemi de ablami da çocuk gibi nazladim.
Bu sefer yapmayacagim gerçekten.
Resmen kimse yüzüme bakmıyor evde herkes birşey varmış gibi ablamin tarafina geçti. Annem babam ortaya bulması gerekmiyor mu.
Ben ablama bi laf söylerim sonra kendi aramızda hallederiz.
Ben düşmanmiyim kardeşime herkes bana tavır aldı.
Benim gücüme gidiyor.
Senelerdir ablami ben idare ediyorum.
Annem hep boşver kızım. Şöyle kızım böyle kızım.
Ablam evli mutsuz alınmamaliyim.
Ablam için yaptığım kardeşim için yaptığımı da kimse bana yapmadı.
Bakın ben bu sitedeyim sizinle paylaşıyorum herseyi mi neden ?
Çünkü ablam abla değil !
Anneme anlatiyorum annem dinliyor ama anlamıyor.
Ablama anneme karşı Vicdanım gerçekten rahat, kimseyi şımartmayacagm.
Ben ablamin çok yanında oldum diyorum ki ona sende benim yanımda olursun bebeğim in ilk günlerinde. Ben olmam ki diyor benim coluk çocuğum var diyor.
Ben bir konuşsam hepsinin kalbi dagilacak.
Ablam kaç gün oldu bana yazmadi watsapdan o benim sacimi çekti ya ben ne kadar Üzgünüm.
Alışmış tugce nasıl olsa saf kiyamaz.
Sonra gelir ağlar ben sana ablalik yapamadım diye sonra ben yine Kıyamam hep onun yanındayım hissettiririm.
Emoş kardeşim Allah razı olsun.
Ben odamdan dışarı cikmiyorum. Ibadet ediyorum.
Burada huzurluyum.
Ben birsey soyleyeyim mi Annem ve ablamla konuşmuyorum ya kaç gündür ne kadar huzurluyum.
Onların olumsuz enerjisini alıyorum sanırım.
Annemi de özlüyorum ayrıca bi sıkıntısı var hissediyorum.
Ama geri adım atmayacagim. Babamda dahil bana sırt çevirdiler.
Hepsinin babam da dahil hepsinin yanında oldum ben.
Ne oldu ki hepsi bana sırt çevirdi.
Emoş cenem ağrıyor kendimi gece uyurken sikiyorum her gün o kadar kiziyorum ki hatirlayinca.
O lafları haketmedim ayrıca bana nasil lanet dedi annem.
Ablam ne hakla bana küfür etti.
Tövbe Estağfurullah

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
قُلْ كُلٌّ يَعْمَلُ عَلَى شَاكِلَتِهِ فَرَبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَنْ هُوَ أَهْدَى سَبِيلاً

De ki: Herkes, kendi mizaç ve meşrebine göre iş yapar. Bu durumda kimin doğru bir yol tuttuğunu Rabbiniz en iyi bilendir.
17/İSRÂ-84

Selamun aleyküm Tuğçe kardeşim Siz yine de size bir Müsliman hanıma yakışır şekilde davranın ve olayı idare edin..Önemli Olan Olaylar Değil,Olaylar Karşısında Takınmış Olduğumuz Tavır,haal ve hareketlerimiz..Problemler sakin, soğukkanlı bir ruh hali içinde sükunetle, temkinle halledilir...
yoksa hem kendimizi hem de sevdiklerimizi kaybederiz...

tozduman

Moderatör
Moderatör
Aleyküm selam ablacigim. Annemle konuşmaya cesaretim yok .
Ya yine bana hakaret ederse bana kötü laf ederse . Ya hatasini hala anlamamis sa
Ben alışık değilim.
Bir kere daha mı ağlaya yim günlerce .
Açıyorum kendime

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleyküm selam ablacigim. Annemle konuşmaya cesaretim yok .
Ya yine bana hakaret ederse bana kötü laf ederse . Ya hatasini hala anlamamis sa
Ben alışık değilim.
Bir kere daha mı ağlaya yim günlerce .
Açıyorum kendime

Herkes haddini bilse... vesselam.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Ben annemle konuştum. Bana düğününe gelmeyeceğini ve annen artık senin öldü dedi. Artık birseylere de karışmıyorum dedi.
Benim Annem öldü sende annesizlige şimdiden alış dedi.
Onu dedi bunu dedi bende tamam dedim.
Foruma yazdığım için pskolojimin bozuk olduğunu da söyledi .
Ayrıca pskiyatri ye gitmemide tavsiye etti.
Ayrıca bu ailede bir hiç olduğumu da söyledi.
Allah hepinizden razı olsun . Bana telkinlerde nasihatlerde bulunduğunuz için.
Konuyu kapatalım. Herkesi meşgul ettim.
Hayirli geceler kardeşlerim

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Tuğçe kardeşim, sen konuyu kapatalım demişsin ama bence burada yazmak seni rahatlatıyorsa yazmayı bırakma!

Zaten evdekilerle konuşup dertleşemiyorsun, buraya da yazmazsan korkarım ruh halin daha bir kötüleşecek!
Yine de yazmam dersen kendin bilirsin, boşver annen buraya yazdığına ne derse desin, ona söyleme, buna söyleme peki kime dökeceksin içini?

Şunu da unutma, sen bizi meşgul etmiyorsun, biz kendi rızamızla yazıyoruz burada senin için...

Sustukların büyür içinde, volkan olur, ani kıvılcımla patlar ve sen bile sonunu göremezsin o patlamanın.....

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm.
Emoş kardeşim sen haklıydın.
Gerçekten de öyle bu tartışma dan sonra arayı bulan benden başka kimse olmayacak ve dengeyi yine benim kurmam gerekiyormuş. Ben onlardan bekledim. Büyük olan onlar ama bana adım atılmadi. Bu sefer daha fazla gerginliğe huzursuzluga dayanamayip onlardan beklediğimi ben yaptım.
Sonuç annemle sarılıp bayagi agladik.
Anneme de söyledim.
Neresi olmuş ne olmuş benim için önemli değil hayırlısı olsun dedim.
Bir tartışma nerelere geldi bir bilsen inanamazsin.
Sayesinde diğer akrabalariminda abuk subuk çift yönlü olduğunu da anladım.
Annemin stresi bana laf gelmemesi.
Ben umursamiyorum.
Teyzemler arkamdan bir sürü şey söylemiş garip ki beni de destekliyorladi :)
Hayır birde söyle birsey var herkes kendine yapılani konuşuyor kimse kendi yaptığını görmüyor.
Anneme de hersey güzel olsun sakin olalım stresli olmayalım dedim.
Bende çok gerginim sabırlı gerginlerdenim.
Gerçekten bazen pskiyatri ye gideyim diyorum yapacakları tek şey beyin uyuşturucu ilaçlar vermek.
Yani ben iş yüzünden stresliyim. Geceleri uyuyamiyorum. Ve sürekli de kaybediyorum.
Asamadigim saplantilarim var . Kesinlikle meslegimin bende saplantı olduğunu düşünüyorum.
Her gün vazgeçip her gün yeniden bir kere daha başlıyorum.
Nişanlim in çevresinde bütün hanımlar arkadaşlarının eşleri hepsi ya öğretmen ya eczacı ya memur ya ama hepsinin bir mesleği var .
Benim gibi iş arama derdinde değiller.
Evlendikten sonra is imkanlarim daha da kisitlanacak. Hatta hiç olmayacak.
Marmaris'te tekstil ne arar ?
Gölcük de tekstil Nerede ?
Varsa izmirde , İstanbul da , bursada.
Bir çıkış yolu arıyorum . Buldugum her yola baslamadan bırakıyorum.
Daha önce de yazdım zaten bu mesleğim ile ilgili olan saplantimi.
Ama bende zor durumdayım. Sürekli gelecek ve ne olacak nasıl olacak kaygısı ile yaşıyorum.
Şu da var herseyi ben kendim yapmak istiyorum ama yapamıyorum.
Hayatımı yoluna koyamadim ben bunları yapamadikca kendime dahi aynada bakamiyorum.
Hayat şartları beni zorluyor sa benim pskolojim mi bozuk oluyor :)
Akranlarimin vardığı noktaya ben neden halen ulaşamıyorum.
Onların duasi onların kalbi benden daha güzel sanırım.
Son çalıştığım şirkette patron bana sen hanim hanimcik bir kız sin dedi.
Yani çirkef mi olmaliydim.
Insanlarin ekmeği yle oynasaysim başarılı mi olurdum.
Benim sektörüm de düzgün insan olmayacak düşüncesini ben kimsede kiramadim.
Islam düşmanı da aynı hacı hoca şirketler de aynı.
Hepsi aynı .
Tamam hadi yeniden başlıyorum hayata diyorum . Eğitimlere kaldığım yerden devam edeceğim. Beni bekleyen 4 yıl var , ne iş yapayım ,Nerede çalışayım şimdilik.
Geçen gün is başvurusu yaptığım firma tasarımcı posizyonunda şirketten beni aradılar dün satış elemanı olarak çağırdı lar .
Bu ilk benim başıma gelmiştir .
Bu ilk kez bana yapılmıştır.
Uzunca düşündukten sonra Allaha dedimki kalbimi doğru olan işe yatıştır. Aklımda kalbimide yatıştır.
Hayatım da yaptığım en büyük hata inanmakti! Ayrıca yaptığım en büyük hata o saçma kişilik geliştirici mesleki arzu verici bütün is adamlarının hayat hikâyeleri vs vs bunların hepsini okumamdi.
Azmim ve mücadeleme çok üzülüyorum ailemde üzülüyor .
Birde şu sıkıntım var .
Ben Avm lerde çalışamam beni orada görürler .Bütün tasarımcı çevrem avm lerde .
En.son idarelik olarak küçük bir avm de çalıştım. Arkadaşim gördü beni . Tuğçe napiyosun sen burada dedi.
Gözleri doldu bana bakarken o kadar üzüldüm ki.
Evlene kadar idarelik bi yerde çalışayım kimsenin görmediği bi yer olsun. Bana öyle bakmasinlar!
Hakkımda hayırlısı .
Emoş kardeşim hersey için çok teşekkür ederim. Allah senden razı olsun. Allah huzur bereket sağlık eksik etmesin hayatindan. Allah hepimize Ahirette ve dünyada iyi hal nasip etsin kardeşim.
Allah razı olsun.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Aleyküm selam benim güzel kardeşim,

Annenle iyi olmanıza gerçekten çok sevindim ...
Bazen içimizde kırgınlıklar, kızgınlıklar olsa bile affetmemiz gerekiyor sevdiklerimizi, bir süre sonra o da çok pişman olur söylediklerine ama ne yapacaksın sonuçta annen...

Başta da söylediğim gibi; o bir anne evladının kötülüğünü asla istemez! sen de anne olunca daha da iyi anlayacaksın bu duyguyu kardeşim...
Bak ne güzel, sen adım attın kazanan yine sen oldun! Allah katında da, kul yanında da!...gerisini boşver Allah büyüktür.....

İş konusuna gelince ben kendimden bir örnek vericem yine sana...Ben evlenmeden önce muhasebeciydim bir ara işten ayrılınca kış aylarındaydı abartmıyorum tam üç ay boyunca iş aradım, girmediğim, başvurmadığım şirket kalmadı! yok yok yok! içimde yine de bir umut kırıntısı duruyordu daha fazla dayanamadım bir tekstille paketlemeci olmak için anlaştım. Normalde neden başvurmadım tekstile? toza karşı alerjim var dayanamıyorum onun için...

Her neyse ben tekstil firmasıyla anlaştım ama bir yandan kulağım telefonda rüyamda gördüm abimden haber bekliyorum...Bu abim kim mi? biz daha önce başka bir şehirde yaşarken tanıdığımız bir marketçi abim vardı.
Burada denizli de muhasebeci bir arkadaşı varmış onu arattırıp, numarasını aldık ondan haber gelecek diye umutlanıyorum...

Annemin iyice umudu kayboldu bu abin seni tanımıyor, bakalım aklına gelip te sana iş bulacak mı diye...
Sürekli olmayan moralimi bozuyor, neyse, siz ne derseniz deyin o abi bana iş bulacak dedim, tekstile gitmeden sabah rüyamda ondan telefon geldiğini gördüm...Akşamüstü tekstilciyle anlaştım eve dönerken bir telefon arayan "o" abi...

Abi de, serbest muhasebecinin yanında çalışıyor defter tuttukları bir şirketin eleman aradığını duymuş beraber gittik ve işe başladım...
Sana da buradan anlatmak istediğim ne olursa olsun, hangi şehire gidersen git gelecek kaygısını bir kere içinden çıkar! rabbim herkesin ekmek kapısını ayırmıştır, elbet buldurur hayırlı bir yer...
İlla ki tekstilde çalışmayabilirsin, başka bir sektörde çalışırsın vardır mutlaka elinden gelen başka bir iş, onları geliştirirsin kardeşim, dert etme bu kadar..

Sen ailenle güzelce otur, konuş düğünün eksiklerini, fazlalıklarını, gerisi rabbimin hikmeti o nu en iyi Rabbim bilir...

Selametle kardeşim, güzel haberlerini beklemekteyim...:)

Üst Alt