Cuma namazına başlamak...

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Cuma namazı kılabilmek için aşağıdaki bilgileri topladım. Bunların doğruluğundan emin olmak için şimdi sizlerle paylaşıyorum. Bir yanlışım varsa lütfen uyarın , hatamı düzelteyim
------------------------------------------------------------------------
Cuma namazı için camiye gitmeden önce , kişi gusül abdesti alır(Gusül abdesti cuma namazı için normal namaz abdestine göre daha faydalı olandır)

Gusül abdesti alınışı (Sırayla) ;

(Kişinin peştemal giymesi daha faydalıdır , çıplak halde de gusül abdestini alabilir)

1. Kıbleye dönülmez
2. Euzu besmele çekilir.Niyet edilir(Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya)
3. 3 kere ağza su alınır(sağ elle) ve çalkalanır(Gargara yapılır)
4. 3 kere burna sağ elle su verilir, sol elle temizlenir(Genzin yanması şart değildir)
5. El yıkanarak , Sağ el ile baş mesh edilir
6. Önce sağ , sonra sol ayak topuklara kadar yıkanır(Sağ el sağ ayağı , sol el sol ayağı birer kez yıkar – yıkamaya ayak uçlarından başlanır)
7. Sonra sol avuç içine su doldurulup üçer defa, baş-sağ ve sol omuzlara sırasıyla dökülür
8. Islak yer kalmayacak şekilde yıkanılır

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Yanıtlanırız için Allah razı olsun, bir kaç sorum daha var.
1)Cuma namazı ilk sünnet kılındıktan sonra selam veriyoruz.
Selamdan sonra "Allahumme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram" denir , deniliyor. Bu doğru mudur?

Doğru ise bunu cuma namazının farzını kılıp bitirdikten sonra da söylemeli miyiz?

2) Cuma namazının sünneti kılındıktan sonra oturulup bekleniyor.. Bu sürede hoca'nın konuşması oluyor. Sonra ezan okunuyor ve bitince herkes tekrar cumanın farz namazı için ayağa kalkıyor. Biz bu farz namazını kılarken hangi aralıkta niyet etmeliyiz ? Hoca Allahü Ekber dedikten sonra mı, önce mi?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Yanıtlanırız için Allah razı olsun, bir kaç sorum daha var.
1)Cuma namazı ilk sünnet kılındıktan sonra selam veriyoruz.
Selamdan sonra "Allahumme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram" denir, deniliyor. Bu doğru mudur?

Doğru ise bunu cuma namazının farzını kılıp bitirdikten sonra da söylemeli miyiz?

2) Cuma namazının sünneti kılındıktan sonra oturulup bekleniyor.. Bu sürede hoca'nın konuşması oluyor. Sonra ezan okunuyor ve bitince herkes tekrar cumanın farz namazı için ayağa kalkıyor. Biz bu farz namazını kılarken hangi aralıkta niyet etmeliyiz ? Hoca Allahü Ekber dedikten sonra mı, önce mi?

1. Doğrudur, söylemeliyiz.
2. Kamet getirilirken niyet edilir. İmam tekbir almadan. Geç kalmışsan namaza yetişdiğin anda tekbir alır imama uyarsın.

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Kitaptaki bilgiler ve verdiğiniz link'teki bilgileri birleştirerek yeni bir sıralama oluşturdum. Tekrar kontrol eder misiniz ?

Eğer doğru olmuş ise bu şekilde tüm namazlardan önce , ya da cünüp olduğum hallerde aynı aşağıda yazdığım sıralamadaki gibi abdest alabilir miyim? Bu geçerli olur mu?

Birde kitapta gördüğüm üzere(Yusuf Tavaslı-Tam Namaz Hocası) sünnete göre niyet gusül için alınıyor ve sonra normal namaz abdesti alınır yazıyor. Normal namaz abdestini açtığımda tekrar niyet ediliyor. Bende ona göre yazdım yani iki kere niyet etmiş oldum. Bunda bir yanlışlık var mıdır?

Cuma namazı için camiye gitmeden önce , kişi gusül abdesti alır(Gusül abdesti cuma namazı için normal namaz abdestine göre daha faydalı olandır) ve sünnete uyarak ardından normal namaz abdesti alır

a) Gusül abdestinden önce lavabo ihtiyacı varsa giderilir , diş fırçalanır
b) Kişinin avret yerlerini kapatmak için peştemal(yoksa mayo) giymesi daha faydalıdır , çıplak halde de gusül abdesti alınabilir
c) Kişi çıplak ise abdest aldığı sırada Kıbleye dönmesi iyi değildir , ancak mayo ya da peştemal giymişse kıbleye dönerek abdestini tamamlayabilir

1. Niyet edilir(Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya) ve eller bileklere kadar yıkanır
2. Vücutta pislik bulaşmış yerler , ön ve arka , karın deliği , kulak içleri temizlenir ve eller yıkanır
4. 3 kere burna sağ elle su verilir , sol elle temizlenir(Genzin yanması şart değildir , ancak burun iyi temizlenmelidir)

Evet buraya kadar gusül abdestini tamamlarız daha sonra namaz abdestine başlarız

Namaz abdesti alınışı (Sırayla) ;

1. Euzu besmele çekilir.Niyet edilir(Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya)
2. Eller üç kere bileklere kadar yıkanır(Parmak araları hilallenir)
3. Üç kere ağza su alınır(sağ elle) ve çalkalanır(Gargara yapılır)
4. Üç kere burna sağ elle su verilir , sol elle temizlenir(Genzin yanması şart değildir , ancak burun iyi temizlenmelidir)
5. Üç kere başımızın saç bitiminden itibaren , çene altı ve iki kulak yumuşağımızı yıkarız.
6. İki elimizi birleştirerek avuç içi su ile yüzümüzü yıkarız
7. Önce sol elle sağ kol , sonra sağ elle sol kol üçer defa yıkanır
(Kullanılan su damlamalıdır , yani sadece mesh edilmemelidir ve kolları yıkarken su ellerde biriktirilerek dirseğe doğru kaydırılmalıdır)
8. Sağ elimizi yeniden ıslatarak başımızın en az dörtte birini mesh ederiz
9. Islak olan ellerimizin serçe parmaklarıyla kulak içleri , baş parmaklarıyla kulakların arka kısımları mesh edilir. Sonra baş ve serçe parmak kullanılmadan diğer üç parmakla ense mesh edilir
6. Önce sağ , sonra sol ayak topuklara kadar yıkanır(Sol elle sağ ve sol ayağı birer kez yıkarız – yıkamaya ayak uçlarından başlanır ve yıkama esnasında sol elle parmak araları hilallenir)
7. Sonra üçer defa sıra ile , baş-sağ ve sol omuzlara su dökülür ve vücud oğuşturulur.
8. Kuru yer kalmayacak şekilde yıkanılır

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Doğrudur kardeşim böyle yapabilirsin. Yanlız 5. ve 6. madde farklı şeyler değil yüzünü yıkamaktır o.

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Biliyorum biraz geç kaldım ama çoktan cevap vermiştiniz,.. listenin son hali aşağıda...
Listenin sonunda iki tane sorum var(AA ve BB)
bunlarada cevap verirseniz öğrenmeye çalışan bu kişiye çok büyük yardım etmiş olursunuz.
Allah sizlerden razı olsun tekrardan..

Cuma namazı için camiye gitmeden önce , kişi gusül abdesti alır(Gusül abdesti cuma namazı için normal namaz abdestine göre daha faydalı olandır) ve sünnete uyarak ardından normal namaz abdesti alır

a) Gusül abdestinden önce lavabo ihtiyacı varsa giderilir , diş fırçalanır
b) Kişinin avret yerlerini kapatmak için peştemal(yoksa mayo) giymesi daha faydalıdır , çıplak halde de gusül abdesti alınabilir
c) Kişi çıplak ise abdest aldığı sırada Kıbleye dönmesi iyi değildir , ancak mayo ya da peştemal giymişse kıbleye dönerek abdestini tamamlayabilir

1. Besmele çekilir ve niyet edilir(Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya) ve eller bileklere kadar yıkanır
2. Vücutta pislik bulaşmış yerler , ön ve arka , karın deliği , kulak içleri temizlenir ve eller yıkanır
4. 3 kere burna sağ elle su verilir , sol elle temizlenir(Genzin yanması şart değildir , ancak burun iyi temizlenmelidir)

Evet buraya kadar gusül abdestini tamamlarız daha sonra namaz abdestine başlarız

Namaz abdesti alınışı (Sırayla) ;

1. Eller üç kere bileklere kadar yıkanır(Parmak araları hilallenir.Eller yıkanırken , Niyet edilir(Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya).Euzu besmele çekilir)
2. Üç kere ağza su alınır(sağ elle) ve çalkalanır(Gargara yapılır)
3. Üç kere burna sağ elle su verilir , sol elle temizlenir(Genzin yanması şart değildir , ancak burun iyi temizlenmelidir)
4. Üç kere yüzümüzü başımızın saç bitiminden itibaren , çene altı ve iki kulak yumuşağımızı yıkarız(Avuçlara su doldurularak yüze çarpılır)
5. Önce sol elle sağ kol , sonra sağ elle sol kol üçer defa yıkanır(Dirseklerle beraber)
(Kullanılan su damlamalıdır , yani sadece mesh edilmemelidir ve kolları yıkarken su ellerde biriktirilerek dirseğe doğru kaydırılmalıdır)
6. Sağ elimizi yeniden ıslatarak başımızın en az dörtte birini mesh ederiz
7. Islak olan ellerimizin serçe parmaklarıyla kulak içleri , baş parmaklarıyla kulakların arka kısımları yıkanır.Sonra baş ve serçe parmak kullanılmadan diğer üç parmakla ense mesh edilir
8. Önce sağ , sonra sol ayak topuklara kadar yıkanır(Sol elle sağ ve sol ayağı birer kez yıkarız – yıkamaya ayak uçlarından başlanır ve yıkama esnasında sol elle parmak araları hilallenir)
9. Sonra üçer defa sıra ile , baş-sağ ve sol omuzlara su dökülür ve vücud oğuşturulur.
10. Kuru yer kalmayacak şekilde yıkanılır
11. Yıkanılan yerde su birikmişse , su birikintisi temizlendikten sonra ayaklar yıkanır ve banyodan çıkılır

AA) Eğer doğru hazırlamış isem listeyi , bu şekilde tüm namazlardan önce , ya da cünüp olduğum hallerde aynı yazdığım sıralamadaki gibi abdest alabilir miyim? Bu geçerli olur mu?

BB) Birde kitapta gördüğüm üzere(Yusuf Tavaslı-Tam Namaz Hocası) sünnete göre niyet gusül için edilir ve sonra normal namaz abdesti alınır yazıyor. Kitaptan normal namaz abdestine baktığımda da ilk öncülde niyet ediliyor yazıyor.Yani gusülden sonra yeniden niyet etmeye gerek vardır yoktur gibisinden net bir bilgi yok.Bende ona göre yazdım yani iki kere niyet etmiş oldum.Bunda bir yanlışlık var mıdır?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allah cümlemizden razı olsun kardeşim.
AA) Bahsettiğimiz gusul abdestidir. Cünüp ol veya olma her banyo yapışında gusül alınabilir. Fakat her namazdan önce dediğinde neyi kastediyorsun? Namazdan önce biliyorsun normal namaz abdesti alınır. Her namazdan önce gusül abdesti alınacak diye birşey yok.

BB) Hiçbir mahsur olmaz kardeşim, o şekilde niyet edebilirsin.

Yanlız birde "Evet buraya kadar gusül abdestini tamamlarız daha sonra namaz abdestine başlarız" diyorsun ya! orada gusül abdestini tamamlamış olmuyorsun. Bütün maddeleri tamamlayınca gusül tamam oluyor.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Daha ayrıntılı anlatayım. Cünüp olduğun zaman banyoya girer aynen yukarıdaki maddeleri uygularsın gusül abdestini adabına göre almış olursun.

Namaz kılacağın zaman 8. maddeye kadar yaparsın. şu şekilde;

Euzu besmele çeker; niyet ettim Allah rızası için abdest almaya dersin.
1. Eller üç kere bileklere kadar yıkanır(Parmak araları hilallenir.)
2. Üç kere ağza su alınır(sağ elle) ve çalkalanır(Gargara yapılır)
3. Üç kere burna sağ elle su verilir , sol elle temizlenir(Genzin yanması şart değildir , ancak burun iyi temizlenmelidir)
4. Üç kere yüzümüzü başımızın saç bitiminden itibaren , çene altı ve iki kulak yumuşağımızı yıkarız(Avuçlara su doldurularak yüze çarpılır)
5. Önce sol elle sağ kol , sonra sağ elle sol kol üçer defa yıkanır(Dirseklerle beraber)
6. Sağ elimizi yeniden ıslatarak başımızın en az dörtte birini mesh ederiz
7. Islak olan ellerimizin serçe parmaklarıyla kulak içleri , baş parmaklarıyla kulakların arka kısımları yıkanır.Sonra baş ve serçe parmak kullanılmadan diğer üç parmakla ense mesh edilir
8. Önce sağ , sonra sol ayak topuklara kadar yıkanır(Sol elle sağ ve sol ayağı üçer kez yıkarız – yıkamaya ayak uçlarından başlanır ve yıkama esnasında sol elle parmak araları hilallenir)

Namaz abdesti bukadar lavobada abdestini bu şekilde alır namazını kılarsın.

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Sizi çok uğraştırdım kimse bu kadar ilgilenmezdi heralde..Hakkınızı helal edin

O halde aklımda bir kuşku kalmaması için tekrar düzeltiyorum yardımlarınızla...

Anladığım kadarıyla , Cuma namazı için camiye gitmeden önce , kişi gusül abdesti alır ve sünnete uyarak ardından normal namaz abdesti alır ve ayrıca kişi diğer günlerde cünüp olduğunda da 1 numaralı listeyi aynen uygulayabilir
(Eski gönderimde(şu anda 12. öncül) ayaklar birer kez yıkanır yazmıştım onu da değiştirdim üçer kez olarak , kitabımda bunun hakkında da bir bilgi yoktu o yüzden bir kez yazmıştım)

Yani sırayla bu listeyi uygular(1 Numaralı liste) ;

a) Abdeste başlamadan önce lavabo ihtiyacı varsa giderilir , diş fırçalanır

1. Besmele çekilir ve niyet edilir(Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya , yani cuma günü camiye gitmeden önce ve diğer günlerdeki cünüp halde iken bu niyet edilir) ve eller bileklere kadar bir kez yıkanır tırnaklar arasında birikmiş yapışmış ya da kurumuş şeyler temizlenir
2. Vücutta pislik bulaşmış yerler , ön ve arka , karın deliği , kulak içleri temizledikten sonra eller bir yıkanır
4. Üç kere burna sağ elle su verilir , sol elle temizlenir(Genzin yanması şart değildir , ancak burun iyi temizlenmelidir)
5. Eller üç kere bileklere kadar yıkanır(Parmak araları hilallenir.Eller yıkanırken , Niyet edilir(Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya).Euzu besmele çekilir)
6. Üç kere ağza su alınır(sağ elle) ve çalkalanır(Gargara yapılır)
7. Üç kere burna sağ elle su verilir , sol elle temizlenir(Genzin yanması şart değildir , ancak burun iyice temizlenmelidir)
8. Üç kere yüzümüzü başımızın saç bitiminden itibaren , çene altı ve iki kulak yumuşağımızı yıkarız(Avuçlara su doldurularak yüze çarpılır)
9. Önce sol elle sağ kol , sonra sağ elle sol kol üçer defa yıkanır(Dirseklerle beraber)
10. Sağ elimizi yeniden ıslatarak başımızın en az dörtte birini mesh ederiz
11. Islak olan ellerimizin serçe parmaklarıyla kulak içleri , baş parmaklarıyla kulakların arka kısımları yıkanır.Sonra baş ve serçe parmak kullanılmadan diğer üç parmakla ense mesh edilir
12. Önce sağ , sonra sol ayak topuklara kadar yıkanır(Sol elle sağ ve sol ayağı üçer kez yıkarız – yıkamaya ayak uçlarından başlanır ve yıkama esnasında sol elle parmak araları hilallenir)
13. Sonra üçer defa sıra ile , baş-sağ ve sol omuzlara su dökülür ve vücud oğuşturulur.
14. Kuru yer kalmayacak şekilde yıkanılır
(Yıkanılan yerde su birikmişse , su birikintisi temizlendikten sonra ayaklar yıkanır ve banyodan çıkılır)
Evet buraya kadar tüm öncüllerdekileri tek tek yapınca gusül abdesti tamamlanmış olur(Bundan sonra cuma namazı için camiye gidebiliriz , tabi aldığımız gusül abdestini bozacak bir durumla karşılaşmamamız halinde gidebiliriz , Aksi halde yeniden abdest alırız.. Yeniden cünüp olmuşsak yeniden 1 numaralı liste başından sonuna kadar yapılır. Cünüplük dışında abdesti bozan durumla karşılaşmış isek 2 numaralı liste başından sonuna kadar yapılır)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eğer ki kişi cünüp değilse ve sadece günlük namazını kılacaksa 2 Numaralı listeyi uygular ;
Yani sırayla bu listeyi uygular(2 Numaralı liste) ;

e) Abdeste başlamadan önce lavabo ihtiyacı varsa giderilir , diş fırçalanır
f) Kişinin avret yerlerini kapatmak için peştemal(yoksa mayo) giymesi daha faydalıdır , çıplak halde de abdesti alınabilir

1. Niyet edilir(Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya) ve Euzu besmele çekilir (Sizin yazdığınız da euzu besmele once , daha sonra niyet var, ama kitaptan bakınca bunun tersi görünüyor ,yazdığım gibi, buraya da dikkat ederseniz sevinirim)
5. Üç kere yüzümüzü başımızın saç bitiminden itibaren , çene altı ve iki kulak yumuşağımızı yıkarız(Avuçlara su doldurularak yüze çarpılır)
6. Önce sol elle sağ kol , sonra sağ elle sol kol üçer defa yıkanır(Dirseklerle beraber)
7. Sağ elimizi yeniden ıslatarak başımızın en az dörtte birini mesh ederiz
8. Islak olan ellerimizin serçe parmaklarıyla kulak içleri , baş parmaklarıyla kulakların arka kısımları yıkanır.Sonra baş ve serçe parmak kullanılmadan diğer üç parmakla ense mesh edilir
9. Önce sağ , sonra sol ayak topuklara kadar yıkanır(Sol elle sağ ve sol ayağı üçer kez yıkarız – yıkamaya ayak uçlarından başlanır ve yıkama esnasında sol elle parmak araları hilallenir)

umarım daha açık bir şekilde anlatabilmişimdir.Şimdi ise oluşan yeni bir soru;

AA) Diyelim ki kişi cünüp ve günlük namazını kılmasına 2 saati kalmış olsun (Cuma günü dışında , Cuma günü zaten cünüpse 1 numaralı listeyi uyguluyor ve bu yeterli olarak camiye gidip namazını kılabiliyor) bu kişi o an 1 numaralı listeyi uygularsa , günlük namazını da vakti girdiğinde kılabilir mi?
Yoksa 1 numaralı liste bitince , yeniden 2 numaralı listeyide mi uygulamalı mıdır ? , yani gusül abdestini aldıktan sonra tekrar namaz abdesti almasına gerek varmıdır o durumda?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Est. kardeşim hakkımız varsa helal olsun. Normal namaz abdestinde yani 2 numaralı listede e-f-c yok kardeşim onlar gusül abdestine aittir. Normal namaz abdesti; sadece yukarıda yazdığın 9 madde şeklinde uygulanır. Bu konuda senin kafan oldukça karışmış sanırım.ŞİMDİ SANA KISACA TEKRAR ANLATIYORUM.

Diyelim ki, cünüp oldun bu durumda 1 numaralı listeyi uyguluyorsun. Gusül abdesti almış oluyorsun. Bu abdestle namaz kılınır, Kuran okunur, abdestli yapılacak herşey yapılır. Bir daha cünüp olana kadar bu güsül abdestin geçerlidir. Şimdi diyelim ki, bu abdestle cumaya gittin, namazını kıldın.

Ardından ikindi vakti geldi, tabi bu arada tuvalet ihtiyacın oldu, onu giderdin v.s. Gusül abdestin hala var sadece namaz abdestin yok, çünkü tuvalete gittin. İkindiyi kılmak için sadece namaz abdesti alacaksın. Namaz abdesti için soyunmana banyoya gitmene v.s gerek yok. Sadece yıkanacak azalarını sıvarsın, çoraplarını çıkarırsın, şadırvanda veya muslukta namaz abdestini alırsın.

Namaz abdesti de budur;
1. Niyet edilir(Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya) ve Euzu besmele çekilir (Sizin yazdığınız da euzu besmele once , daha sonra niyet var, ama kitaptan bakınca bunun tersi görünüyor ,yazdığım gibi, buraya da dikkat ederseniz sevinirim)
5. Üç kere yüzümüzü başımızın saç bitiminden itibaren , çene altı ve iki kulak yumuşağımızı yıkarız(Avuçlara su doldurularak yüze çarpılır)
6. Önce sol elle sağ kol , sonra sağ elle sol kol üçer defa yıkanır(Dirseklerle beraber)
7. Sağ elimizi yeniden ıslatarak başımızın en az dörtte birini mesh ederiz
8. Islak olan ellerimizin serçe parmaklarıyla kulak içleri , baş parmaklarıyla kulakların arka kısımları yıkanır.Sonra baş ve serçe parmak kullanılmadan diğer üç parmakla ense mesh edilir
9. Önce sağ , sonra sol ayak topuklara kadar yıkanır(Sol elle sağ ve sol ayağı üçer kez yıkarız – yıkamaya ayak uçlarından başlanır ve yıkama esnasında sol elle parmak araları hilallenir)

Hepsi bu kadar. Abdestin bozulmadıysa bunla akşam namazını da kılarsın. Ama imkan varsa her namazdan önce yukarıdaki 9 maddeden oluşan namaz abdestini almak daha iyidir.

Yani gusülle namaz abdestini karıştırma, gusül cünüplükte alınır. Tekrar cünüp olana kadar gusül geçerlidir.

Namaz abdesti ise namaz kılmak, Kuran okumak v.s için alınır.

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Buradan son çıkardığım anlam,

1 numaralı listeyi uygulayarak ;

a) cuma namazına gidebilirim
b) cünüplükten temizlenebilirim
c) ayrıca diyelim ki akşam namazına 1 saat kalmış olsun , ve kişi cünüp bir halde olsun. Haliyle bu kişi gusül abdesti alacak Yani 1 numaralı listeyi uygulayacak. Bundan sonra yeniden 2 numaralı listeyi uygulamasına gerek kalmıyor ve o abdest ile akşam namazını kılabilir hala geliyor..

ve

2 numaralı listeyi uygulayarak ;

d) namaz abdestimi almış olurum(cünüp değil isem , namaz abdestimi alarak namazımı kılmak için hazır hale gelirim)
Doğru mu anladım buraya kadar?

---------------------------------------------------------------

birde bundan önceki gönderimde, parantezler arasında bazı eklentiler-düzeltmeler yaptım (notlar düştüm) onlar dikkatinizden kaçmış galiba ve oralarda da bazı sorularım oldu. Allah yardımcımız olsun, dediğiniz gibi kafam çok karışıktı ama şimdi daha iyi bunlara da yanıt verirseniz hiç şüphem kalmayacak ve doğru bir şekilde sayenizde abdestlerle ilgili sorunumu tamamen yok etmiş olacağım.

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Acaba cevap verebilecek misiniz?
saygılar

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Acaba cevap verebilecek misiniz?
saygılar
Bir süre forumda yoktum. Aynen son mesajında yazdıkların dogrudur.
Diğer sorularını çıkaramadım şimdi. Senin aklına takılan veya anlamadigin neyse tekrar çekinmeden sorabilirsin. Abdest konusu anlaşıldı saniyorum.
Bir not daha ekleyelim, cünüp iken gusul almak şarttır. Aldığın gusul ile bütün ibadetleri yaparsın. Cuma namazı dahil bütün namazlar ve ibadetler için sadece normal abdest yeterlidir. (Cünüp degilsen) yani cumaya gitmek için gusul alınacak diye bir şart yok. Cünüp degilsen normal abdestini alıp cumaya gidebilirsin. Fakat cuma gunleri cünüp olmasak bile gusül almak Peygamber Efendimizin sünnetlerindendir. Imkan varsa gusül almak iyi olur. Aslında her banyo yaparken gusül almak cok güzel bir davranış olur.

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Sorduğum şeyler şunlardı ;

1.listede değişiklik yaptım ben ilk gönderilerimde ayaklar bir kez yıkanır yazmışım onu üç kez olarak değiştirdim (namaz ve gusül abdesti için) (kitabımda net bir bilgi yoktu kaç sefer yıkanacağı hakkında ama internetten baktığıma göre üç kez olacakmış)bu doğru mudur?

2. sizin bana gönderdiğiniz listede euzu besmele çekilir sonra niyet edilir yazıyor (namaz abdesti için) yine kitabıma bakınca önce niyet edilir , sonra euzu besmele çekilir yazıyor , bu sıra önemli midir , ikimizin yazdığı da geçerli olur mu?

(ve benim yazdığım sırada gusül abdesti içinde böyle yapabilir miyim yani önce niyet , sonra euzu besmele)

Allah kötülüklerden koruyan , var olan dilediğinizi-dileklerinizi bir an önce gerçekleştiren olsun inşallah. Evet.. Her şey yerine oturdu.

bir de mesela gusül abdesti alırken 1 numaralı listede,

biz 2 şer kez üç kez ağzımıza burnumuza su alıyoruz(toplamda 6 kere yapmış oluyoruz yani) bu biraz tuhaf geldi açıkcası , bununda doğruluğunun ne olduğunu söylerseniz minnettar olurum

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
1-Tüm azalarda olduğu gibi ayaklarıda üç kez yıkıyoruz.

2- Önce niyet ediyoruz. Sonra euzu besmele çekiyoruz.

3- Orada bir yanlışlık var; ağzımıza ve burnımuza birer kez üç defa su alıp temizliyoruz. İkişer kez değil. Yani bütün azalarımızı toplam üçer kez yıkıyoruz.

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Hocam son kez en ince ayrıntısına kadar dediğiniz gibi yeniledim listeyi tekrar gözden geçirme imkanınız varsa çok sevinirim

(Hanefi mezhebi için !!!!)

Çıkarım 1 ) Cuma namazı için camiye gitmeden önce aşağıdaki listeyi sırası ile uygularsam (gusül abdesti) geçerli olur , camiye gidilebilir hale gelinir...
Soru 2 ) Cünüp olunan zamanlarda yine aşağıdaki listeyi sırası ile uygularsam (gusül abdesti) geçerli olur , cünüplükten temizlenilir...
Soru 3) Diyelim ki akşam namazına 1 saat kalmış olsun , ve kişi cünüp bir halde olsun.Haliyle bu kişi gusül abdesti alacak yani yine aşağıdaki listeyi uygulayacak.Bu listeyi uyguladıktan sonra kişi akşam namazını da kılabilir...

----------------------------------------------------------------------

Bahsedilen liste ;

a) Abdeste başlamadan önce lavabo ihtiyacı varsa giderilir , diş fırçalanır
b) Kişinin avret yerlerini kapatmak için peştemal (yoksa mayo) giymesi daha faydalıdır , çıplak halde de gusül abdesti alınabilir
d) Kişi banyoya girince vücutta pislik bulaşmış yerler , ön ve arka , karın deliği , kulak içleri temizlenir ve eller yıkanır.Daha sonra ,

1. Besmele çekilir ve niyet edilir (Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya(Yani cuma günü camiye gitmeden önce abdesti için ve gusül abdesti alırken böyle niyet edilir))
2. Üç kere ağza su alınır (sağ elle) ve çalkalanır (Gargara yapılır)
3. Üç kere burna sağ elle su verilir BURUNA HER SU VERİŞTEN SONRA sol elle temizlenir (Genzin yanması şart değildir , ancak burun iyi temizlenmelidir)
4. Eller üç kere bileklere kadar yıkanır (Eller yıkanırken parmak araları hilallenir)
5. Üç kere yüzümüzü başımızın saç bitiminden itibaren , çene altı ve kulak yumuşağımızın hizasında yıkarız (Avuçlara su doldurularak yüze çarpılmadan alın hizasından aşağıya doğru dökülerek yıkanır)
6. Önce sol elle sağ kol , sonra sağ elle sol kol üçer defa yıkanır (Dirseklerle beraber ellerle oğuşturulur)
7. Sağ elimizi yeniden ıslatarak başımızın en az dörtte birini mesh ederiz (Başın meshedilişi ; sağ el ıslatıldıktan sonra el saçta geriden ileriye doğru el çekilir)
8. Islak olan ellerimizin SERÇE parmaklarıyla kulak içleri , BAŞ parmaklarıyla kulakların arka kısımları yıkanır.Sonra baş ve serçe parmak kullanılmadan diğer üç parmakla(işaret-orta-yüzük) ense mesh edilir (mesh edilirken işaret-orta-yüzük parmakları ensenin en arkasından başlayarak kulak hizasına kadar çekilir)
9. Önce sağ , sonra sol ayak topuk kemiklerine kadar yıkanır (Sol elle sağ ve sol ayağı üçer kez yıkarız – yıkamaya ayak uçlarından başlanır ve yıkama esnasında sol elin küçük parmağı ile hilalleme yapılır , sağ ayağın hilallenmesi sağ ayağın küçük parmağından başlar baş parmağa doğru gider , sol ayakta ise hilallenme sol ayağın baş parmağından başlar küçük parmağa doğru gider)
10. Sonra üçer defa sıra ile , baş-sağ ve sol omuzlara su dökülür ve vücud oğuşturulur
11. Kuru yer kalmayacak şekilde yıkanılır
(Yıkanılan yerde su birikmişse , su birikintisi temizlendikten sonra ayaklar yıkanır ve banyodan çıkılır)

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Tamam doğrudur bu şekilde abdestlerini alabilirsin.

Üst Alt