'Cuma Mü'minin bayramı' mı demiştiniz?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Cuma gününün bir Müslüman için bayram olduğu küçüklükten beri aşinası olduğumuz bir söz. Ancak bu, herhangi bir insanın değil, Alemlerin Efendisinin (s.a.s) sözü...
Evet, Cuma gününün önemi ve ehemmiyeti hakkında, bu günün Müslümanlar için bayram olduğu hususunda, onlarca hadis-i şerif mevcut.

Nasıl, insanların efendisi Peygamber Efendimiz (s.a.s), suların efendisi zemzem suyu, ayların efendisi Ramazan ayı ise; günlerin de efendisi Cuma Günüdür.

Ancak, zihin planında öneminin farkında olduğumuz bu mübarek günü, bayram olarak idrak edemiyoruz maalesef ...
Hızla, koşuşturmayla akan hayatın dişlileri arasında sıkışıp kalıyor Cuma bayramımız.

Müslüman Türkiye toplumunun erkekleri, Cuma gününü, eğer şartları müsait olursa, öğle tatili arasında kafalarındaki binbir düşünceyle kıldıkları Cuma namazıyla idrak edebilirken; kadın ve çocuklar sadece cumanın bayram olduğu bilgisiyle yetinmek durumunda kalıyorlar.

Oysa, kainatta her varlıkta olduğu gibi, insanın da bakıma ihtiyacı var. Maddi olarak dinlenmeye ihtiyacı olan insan, manevi olarak da beslenmeye muhtaçtır. Ta ki, haftanın bir günündeki maddi-manevi beslenme ve dinlenmeyle, azalan enerjisini yeniden kazanıp, diri bir şekilde yeni haftaya başlayabilsin.

Ne yazık ki içinde bulunduğumuz sözüm ona modern asrın şartları müsaade etmiyor insani bir yaşantıya...

Daha sonra da, kalkış noktası insan ve İslam endeksli olmayan hamlelerin yol açtığı problemlere İslam’dan yola çıkarak çözüm bulmaya çalışıyor...
Neticede, zihinlerde problem İslam’da imiş gibi yanlış bir algı meydana geliyor. Oysa sıkıntı, yaşantımızın İslam’a göre düzenlenmesinden ziyade, İslam’ı yaşantımıza uydurmak istememizden kaynaklanıyor.

Farz edelim ki; Cuma günü tatil olsun. Bütün aile bayram heyecanıyla uyanıp hep beraber kahvaltısını yapsın.
Akabinde ailecek eller Yaradan’a açılıp dualar edilsin.
Konu komşu ziyaretinden sonra evin erkekleri-arzu ederlerse bayanları da- Cuma namazını huzur-u kalp ile işe geç kalma veya bir yerlere yetişme telaşı olmadan eda etsinler.
Aile tekrar evde buluşsun ve öğleden sonra da hep birlikte farklı bir aktivite yapsınlar. Böylece bir taraftan, haftanın kirlerinden arınıp manevi hazlarla coşan aile, diğer yandan da hep beraber olup aile olabilmenin güzelliğini yaşayabilsin. Ve her bir fert yeni haftaya sıfırlanmış olarak başlayabilsin.

İşte ancak bu yapılabilirse cumanın bayram olduğu sadece sözde kalmaz, hissedilip yaşanabilir. Ve bayramdan amaçlanan ilahi murad yerine gelmiş olur.

Burada akla şöyle bir soru gelebilir. Yaşadığımız şartlarda tatil günü yok mu? Benzer şeyler pazar günleri yapılamaz mı? Tabii ki yapılabilir. Ancak bu, bayram gibi ilahi ve manevi bir havadan mahrum olacağı için cumanın sağladığı kazanımları vermez
.Aynı zamanda, maddi-manevi her yönüyle ele alınması gereken insanın sadece maddesine hitap edeceği için, onu tatmin etmekten de çok uzak olur.
Nitekim iş dünyasının yakından tanıyıp yaşadığı “pazartesi sendromunun” altında yatan sebep bu değil midir?

Ama bir şey tamamıyla elde edilemiyorsa tamamen terk edilmez. Bu nedenle Cuma Bayramınızı tebrik ederim.
Taha ÜNAL/Din sosyolojisi uzmanı <!-- / message -->

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
cumabayram.jpg

Cuma namazından maksat, insanların Rabbine karşı huşu içinde bir araya gelip toplanmaları, aralarındaki dostluk bağlarının güçlenmesi,
sevgi akımlarının kuvvetlenmesi, gönüllerinde şefkat ve acıma duygularının canlanması, kin ve düşmanlık faktörlerinin ölmesidir...
iste Biz BATI da Azinlik ruhunda yasadigimiz icin bize Her Cuma cook ozel ve guzeldir.. dostluk..kardeslik.. muhabbet gunumuzdur Elhamdullilah..

Bu atmosfer içinde bir araya gelen müslümanlar, birbirlerine sevgi ve kardeşlik gözüyle bakar; güçlüleri zayıflarına destek ve zenginleri yoksullarına yardımcı olur;
büyükleri küçüklerine merhamet eder; küçükleri büyüklerine saygı gösterir ve hepsi de, ululuğunun sınırı olmayan,
ezici iktidara sâhib, hiç bir şeye ihtiyâcı olmayan övgülere lâyık olan tek Allah’ın kulları olduklarının bilincine varırlar...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Gecenin sessizliğini bozan bir ses yükseliyor mahallenin bir ucundan.
‘Allahu Ekber, Allahu Ekber’ sesleri yankılanıyor tüm haşyetiyle uykuları bölerek.
Kimileri sitem etse de bu sese, ruhu okşanan mümin kalkıyor sıcacık yatağından.
Davete icabet etmek gerekir diye düşünüp, hazırlığını yapıyor Rahman’ın (c.c) davetlisi.
Yapılan bu davetten hoşnut olmuş olmalı ki
, yürüyor ağır ağır kimsesizler sokağından erler meydanı olan camii avlusuna.
Avluya girince hasbihal ediyor ahbaplarıyla.
Selamun aleykum kardesim!hayirli sabahlar efendim
...
Müezzin efendi kamet getiriyor: namaz kılınıyor, tesbihat yapılıyor, Kur’an okunuyor ve erler meydanı yavaş yavaş terkediliyor.

Bugün günlerden Cuma’dır. Daha yapılacak çok iş var.
Bugün ibadet,ziyeret,hizmet günü
.....
Büyükleri ziyaret edip hayır dualarını alacak, kabirleri ve hastaları ziyaret edecek, yetimleri gözetip yaralarına merhem olacak...
ve daha birçok hayırlı iş yapacak belki Zahmetli olacak bunlar ama Rahman’ın (c.c)rizasini alacak...
Rah.annem derdi ki "zahmetsiz RAHMET olmaz"
Ve Cuma namazı vakti geliyor. Hanımlar sohbet meclislerine, Beyler camiye…
Kimsesizler sokağına ne olmuş böyle!
Daha sabah namazında kimsecikler yokken şimdi iğne atsan yere düşmeyecek…

Cuma’nın bereketi olsa gerek; kıskandırıyor diğer günleri ve bağrına basıyor tüm mahallelileri.
Alıp götürüyor sonsuzluğa dertleri, kederleri…
Biraz sonra kapısı çalınacak Hafize ninenin
.Keske ben de gelip boynuna sarilip,
Cumani kutlayip HAYIR duani alabilsem..ama ben Gurbetteyim Hafize ninem...
ama olsun ben de burda Reşide nineme giderim..
Yarin Sana da Rabbim bir Gonul ehli gondersin diye Rabbime dua ederim..
sen hep Cumaya sevin!Hafize ninem...

Ayşeler, Fatmalar Cuma ziyaretine gelmişler garibin. Nasılda seviniyor mahallenin kimsesiz,sevimli ninesi.
Cocuklari vardi aslinda kimisi gurbet diyarinda kimisi de dunya telasinda..
cocuklar gibi heyecanlanıyor ve sarıp sarmalıyor gelenleri.
Küçükte olsa hediyeleşmek iyidir diyor ve gelenlere veriyor naftalin kokulu sandigindan tulbentleri.
Onlarda Hafize nineye veriyorlar borekleri,yeni cikmis cilekleri,
Hafize nine, arkalarından dua ederde,
Gençlik yılları geçer, gözünden perde perde
..
Ama ne gelir elden vefasiz şehir burası,
Garip ama gerçek! Hayatın entrikası…

Hergün Cuma olsa diyor , Hafize nine,haksızda değil doğrusu..
Yine yanlizliga, kimsesizlige burunecek garip nine!
Günün hüznü çöküyor mahalle sakinlerine. Artık yatma vakti: Çünkü Cuma bitmiştir.
Yarın yine sabah olacak, kimsesizler sokağı yine sessiz kalacak..
Keşke Hergün Cuma Olsa…

Biz gelmedik şân için...Bizim isimiz sevgi için,
Dostun evi gönüllerdir, Gönüller yapmaya geldik
...
Rabbim hizmet kapısından Rahmet nazarından Cennet kokusundan Kendi rızasından mahrum etmesin Hayırlı Cumalar .. Gonul dostlarim...
CUMANIZ MÜBAREK OLSUN ...
BENIM RAH. ANNEM ICIN CUMA GUNU BAYRAMDI..

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
_______
kis.gif
(¯`:´¯)
kis.gif
___avuçların açıldığı
____
kis.gif
(¯ `•.\\|/.•´¯)
kis.gif

____
kis.gif
(¯ `•..(?). .•´¯)
kis.gif
__gözlerin yaşardığı
____
kis.gif
(_.•´/|\\`•._)
kis.gif

_______
kis.gif
(_.:._)
kis.gif
____ilahi esintilerin
_____________║¯█€
_____________║¯█_€€___kalpleri okşadığı
_____________║¯█__€€€
_____________║¯█_€€€€€__anın bir ömre
_____________║¯█€€€€€
_____________€€€€€€___bedel olduğu
____________€€€€€€
__________€€€€¯█___bu günde
_________€€€€║¯█
_________€€€_║¯█___dualarda
__________€€_║¯█
____________€║¯█___buluşmak dileklerimle
_______________cumanız mübarek olsun DOSTLAR.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
elleriniz açık ,kalbiniz sevgi dolu olsun gözlerinizde iki damla yaş olsun sağnak sağnak yağan rahmet dergahından bir damla da size nasip olsun..
Kardeşliğin en güzeli duadır kardeşler dualarınız kardeşleriniz için olsun..
Cumanız gibi bütün günleriniz rahmet olsun hayırlı cumalar ..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Cuma Gecesi Duası: Allah'ım Habibin Muhammed Mustafa'ya, ailesine ve dostlarına rahmet eyle ve onların katındaki hürmeti için dualarımıza icabet et.
Ya Rabbi, borçlularımızla, yetimlerimizle, yuvası dağılmışlarımızla, sevdiğini kaybetmişlerimizle, hastalarımızla, kırgınlarımızla, çaresizlerimizle, borçları yüzünden evine giremeyen ya da iftiraya uğramışlarımızla; günahlarımızla, yanlışlarımızla, eksiklerimizle, salavatlarla, ayetlerle, surelerle, dualarla kapına gelip Rahmetini arıyoz..

KARDEŞLİĞİN EN GÜZELİ DUADIR KARDEŞLER DUALARINIZ KARDEŞLERİNİZ İÇİN OLSUN.
CUMANIZ GİBİ BÜTÜN GÜNLERİNİZ RAHMET OLSUN
HAYIRLI CUMALAR...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Cumamız Mübarek Olsun
Ey Rahmân ve Rahîm olan 'ım!!!
Bu mübarek Cuma Günü hürmetine kusurumuzu affet.
Bizi Kendine kul kabul et.
Emânetini kabzetmek zamanına kadar bizi emânette emîn kıl
'ım kalplerimizi imân ve Kur'ân nuruyla nurlandır...
Efendimiz Muhammed'e (SAV) onun âl ve ashâbına indiği günden itibâren tâ kıyâmete kadar okunan ve izninle okunacak bütün Kur'ân kelimelerinin harfleri adedince salât ve selâm eyle..
Bize anne ve babamıza erkek ve kadın bütün mü'minlere bu salavâtlar adedince merhamet et.Ey merhametlilerin en merhametlisi! Duâmızı kabul buyur bizi saadet selâmet Kur'ân ve imân ehlinden eyle.
Amin amin amin...

ALLAH'ın rahmeti bereketi hidayeti sizin ve sevdiklerinizin üzerine olsun...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bu Gün Cuma Haydi duaya!
Cuma gününü ve mübarek cuma vaktini bir özel duayla süsleyebilir, Allah'a bu dua aracılığı ile iltica edebilir..kendimizi ins.aritabiliriz...
Lailahe illallah Cuma'nın sebebiyle, Muhammedün Resullullah gerek yüzün gölgesiyle dünya ve ahiret muradımı ver.

Melekler duasıyla, Ya vedüdüm, entel maksudum, Kulhüvellahü ehad, bin bir kere ya samed, cennet kapılarını aç, benim günahımdan geç.

Benim günahım varsada senin gibi halikim var. Muhammed Aleyhisselam dostum var.

İlahi kabre vardığım gece lütfeyle, yalnız kaldığım gece bilmediğimi bildir. Kabrimi nur ile doldur. Kevser şarabına daldır, ulu cemalini göster.

Gece gündüz yalvarırım sana dünya ve ahiret muradımı ver bana.

Rabbim Allah, fikrim zikrullah, kalbimin nuru Resullullah, evvelim Allah, ahirim Allah, La ilahe illallah Muhammedün Resullullah.

Cuma gibi günümüz var. İslam gibi dinimiz var. Muhammed gibi şahımız var. Allah dedim, dostum dedim, 99 ismine mühür vurdum, üstüne.

Sırrım sübhanım Allah, derdim dermanım Allah, gafil kuluna gam düşmüş, yetiş imdadımıza ya Muhammed.

Kulhüvellahü ehad, bin bir kere ya samed, ya Allah, ya Muhammed umarız senden şefaat.

Lailahe illallahtır özüm, Muhammed Mustafadır sözüm, ihlas-ı şerif ile yıkadım yüzüm. Ayetele kürsü için sen kabul eyle sözüm.

Bugün Cuma günüdür. Dinim İslam dinidir. Dinimin İslam dini olduğuna, yetmiş binin nısfına, mühürledim üstüne.

Lailahe illallah üç muradım var, biri cennet, bir ırmak diyarını görmek. Aç cemalini göster diyarını.

Ya Resullullah! Aman yarabbi ya rabbena her halimiz malumdur sana, gece gündüz yalvarırım sana. Her zaman sana muhtacım, cemalini göster bana.

Cennetine davet et Allahım kabrimizde rahatlık, sıratta selamet, tatlı canımız sana emanet, son nefesimizde selametler ihsan eyle.

Kabir suallerimiz ahsan eyle, cennetinle cemalini cümleyle beraber bana da nasip eyle.

Lailahe illallah selalar duası için, Muhammedün Resullullah arşı ala gölgesi için hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara edalar ihsan eyle Ya Rabbim.

Allahım beni af eyle, her derdimi def eyle, rızkımızı bol eyle, kabrimizi nur eyle, sual meleklerinin cevabını muktedir eyle.

Evvelim Allah, ahirim Allah, kalbimde beytullah Lailahe illallah Muhammedün Resullullah. “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve rasûlühü” diyerek çene kapatmak nasip eyle Yarabbi.

Allahım şeytanın şerrinden, kabirdeki yılanlardan, çıyanlardan, ölümün dehşetinden, kabirin azabından, sıratın zulmetinden muhafaza eyle Allahım.

Ölümün hayırlısını, üç ayların birisini, Yasinin yarısını okurken ölmeyi nasip eyle Yarabbi.

Amin.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bu Gün Cuma...Haydi Eller Semaya..Hep Beraber Duaya...

Allah'ım, günahlar dilimi tuttu...
Emrine karşı itaatsizliğim utancımdan ne diyeceğimi bilemez hale getirdi....
Şiddetli gaflet sesimi kıstı....
Rahmet kapını çalıyorum....
Başka kapı bilmediğim için rahmet kapını ısrarla çalıyorum.
Bir çocuğun anne babasının şefkatlerine dokunduracak kadar sızlanıp durması gibi, ısrarla çalıyorum..
Ey ısrarla istekte bulunanların ısrarı, kendisini usandırmayan..
Ey kendisini arayanlara kapısı açık olan..
Ey gizli sır ve kaygıları bilen.. Ey desteği olmayanların desteği..
Dayanağı olmayanların dayanağı..
Övünecek birşeyi olmayanların övüncü,
İmdada koşacak kimsesi olmayanların kimsesi..
Yardımcısı olmayanların yardımcısı olan Allah'ım.. Yardım et...oldum....
Nefsime mağlup oldum.. Yardım et Allah'ım....
Sokaklara mağlup oldum..
Yardım et Allah'ım...Kibire...Makama....Şöhrete mağlup oldum..
Yardım et Allah'ım....
Beni nefsimle bir an olsun baş başa bırakma....
Yoksa beni...Zaaf...Perişanlık.... Günah ve hatalar içerisinde bırakmış olursun....
Senin rahmetinden başka vesikam yok....
Bütün dualarının kabulünü bekleyen kardeşlerimizin dualarına icabet et...
Amin.. Ey Rabbim...Yüzümü Sana çevirdim....Ellerimi Sana açtım....
Duamı kabul etmen...Ve beni dileklerime ulaştırman için yalvarıyorum.....
Ey çabucak razı olan Allah’ım...
Duadan başka yardımcım yoktur....Affet beni..
Çünkü Sen her dilediğini yapabilirsin....
Ey ismi her derde deva olan Allah’ım...
Ey ismi hastaya şifa olan Allah’ım...
Yalnız Sana kul olmak benim için yeterlidir....
Silahı ağlamak ve sermayesi ümid olanlara Rahmet et..
Ey nimetleri tamamlayan...
.Ey zahmetleri defeden...
Fazlını ve keremini benden esirgeme....
Kullarına ihsanın ve iyiliğin ne güzel bir lütuftur....
Ey isimleri mukaddes olan Rabbim...
Esma-ül Hüsnâ’n hürmetine beni bağışla...
Beni bağışla.....Bizi bağışla.... Amin...Amin...Amin...

nesimcik

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
tüm kardeşlerin duasına amin. cuma günü sevaplar 2 kat yazılır

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ALLAH'ım! Bizleri rahmetinin o engin lütfuyla bağışla, bize merhamet et.. Bize hidayet ver ve sırat-ı müstakimden ayırma...amin...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
cumatebrikleri6.jpg

ALLAHım bizi bu dünyadan şehadet ve iman ile çıkar.
cesaret verdiğinde insaf da ver, zorluk verdiğinde sabırda ver.
Ey ALLAHım nurumuzu arttır. bizlere nur ver ve bizim için bütün nurları içine alan büyük bir nasip eyle.
Yarabbim Sen Rahmansın, Sen Rahimsin, Sametsin, Kadirsin, Hakimsin, bizlerin günahları karşısında Senin mağfiretin geniştir bizleri affeyle, bizleri bağışla,

Bismillahirrahmanirrahim..
"Ey iman edenler, Cuma günü namaz için çağrıldığı zaman, hemen ALLAH’ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. "
Cum'a/9

Cuma Gününde Duâ
Ebû Hüreyre -radıyALLAHu anh-dan rivâyet olunduğuna göre Resûl-i Ekrem -sallALLAHu
aleyhi ve sellem-Efendimiz Hazretleri buyurmuşlardır ki:

"Cum'a gününde bir saat vardır. ALLAH'ın kullarından bir müslim namazda ve kıyamda
iken ALLAH Teâlâ'dan niyâz ile bir şey isteyip duâsı o saate tesadüf ederse ALLAH
teâlâ Hazretleri o kimsenin dileğini verir." Böyle buyurduktan sonra mübarek küçük
parmağının ucuna işaret buyurdu. (11)

Cum'a gününün içindeki saat, küçük parmağına nisbetle parmağın ufak ucu ne kadar
ise, güne nis-betle o kadar az bir müddetdir ki o saat içinde her halde duâ müstecâb
olur demektir.
Aramızdaki muhabbetin, içten pazarlıksız duru sevgilerin artması niyetiyle..cumanız mübarek olsun..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Duanız olmasaydı ne emniyetiniz var demişdi.ey kulum gùnah işlersin ama dönüş banadır hataların telafisini anlayınca bana gel ben afedeyim yeterki gercek ve samimi bi gönülle af dile demiş.
Merhametlerin merametlisi elbet af eder ne şübhe evet hep yağsa cicek cùrür hep güneş acsa bu severde kurur dengeyi kurmak lazım ıkisi bir arada olursa verim olur yanı af ediliyor diye ben günah işleyeyim değil!
farkına varmadan hatta olduğunu anlamadan işleyip ne yaptıp ben dedıgin anda.
Cümlemizin cuması mübarek olsun bu güzel günde zikrimiz tövbe ıstifar olsun....amin.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan nasibinizi arayın Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz
(CUMA SURESİ 9-10)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör

Cuma Gecesi Duası: Allah'ım Habibin Muhammed Mustafa'ya ailesine ve dostlarına rahmet eyle ve onların katındaki hürmeti için dualarımıza icabet et.
Ya Rabbi borçlularımızla yetimlerimizle yuvası dağılmışlarımızla sevdiğini kaybetmişlerimizle hastalarımızla kırgınlarımızla çaresizlerimizle borçları yüzünden evine giremeyen ya da iftiraya uğramışlarımızla;Cocuklari Olmayanin Insallah Cocuklari Olmasi icin,sen bizi evlatsiz birakma tum bebek isteyenlere saglikli hayirli evlat ver amin günahlarımızla yanlışlarımızla eksiklerimizle salavatlarla ayetlerle surelerle dualarla kapına gelip Rahmetini arıyoz..

RABBİM SEN HERYİN HAYIRLISINI BİLENSİN ... ALLAHIM SEN GÖNLÜMÜZDE HAYIRLI OLANI HAKKIMIZDA HAYIRLI EYLE HHAKKIMIZDA HAYIRLI OLANIDA GÖNLÜMÜZE RAZI EYLE AMİN

KARDEŞLİĞİN EN GÜZELİ DUADIR KARDEŞLER DUALARINIZ KARDEŞLERİNİZ İÇİN OLSUN.
CUMANIZ GİBİ BÜTÜN GÜNLERİNİZ RAHMET OLSUN
HAYIRLI CUMALAR...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
RASULU EKREM(sav)buyuruyor:
En faziletli günlerinizden biri cumadir.O günde bana cok selavat I serife getiriniz.Zira sizin o selatü selaminiz bana arz olunur.

Cuma günü diger günlere göre zikiri arttirmalidir.Ibadetlerin en hayirlisi selavati serife getirmektir.Bir insan cuma günü ALLAH Rasulünün üzerine yüz defa selavati serife getirirse,yüz senelik ibadet sevabi almis olur.

Cuma günü istigfar etmenin fazileti:
Estagfirullahellezi la ilahe illa hüvel hayyül kayyüme ve etübü ileyh.
Rasulü Ekrem buyuruyor:
Cuma günü sabah namazindan önce bu istigfari üc defa okuyan kimsenin günahlari denizlerin köpügü kadar olsada Cenabi Ecelli Ala affeder.

Her Kim cuma namazindan sonra (ihlas,felak,ve nas)sürelerini sonuna kadar yediser defa okursa,diger cuma ya kadar Rabbinin muhafazasi altindadir.

Cuma namazindan sonra cokca zikretmek müstehaptir.
CENABI HAKK buyuruyor:

Cuma namazini kildiktan sonra yeryüzüne dagiliniz.Allah in Fazl I Kereminden Rizik talep ediniz ve Allah ü tealayi cok zikredinizki felaha eresiniz.

Üst Alt