Cübbeli : Hapiste STV Seyrediyorum Rüyamda Gülen'i Gördüm

Hope

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Ahir zaman...Maalesef kim kidir neye hizmet eder birbirine karıştığı bir zamandayız:mad:İslam "bir" esası üzerine kuruludur ve müslümanlara da "bir" olmayı hedef olarak sunar hem maddi hem manevi olarak...Mevlana gibi Allah dostları gerçek "bir" e ulaşırken,sıradan olarak niteleyebileceğim benim gibi müslümanlar ise enazından yakın çevrelerin "bir" dairesinde kurmaya çalışırlar.Bunun bir aşama üstü "cem" (birlik) olmak köünden gelen "cemaat" olgusu...
Hz. Peygamber (sav) şu ifadeleriyle insanlık alemindeki ihtilaf gerçeğine işaret eder: "Yahudiler 71 fırkaya bölündü, Hıristiyanlar 72 fırkaya. Ümmetim ise 73 fırkaya bölünecek. Biri dışında hepsi ateşte olacak. Kurtulan fırka benim ve ashabımın yolundan gidenlerdir." (3) Zayıf bir rivayette ise,"biri dışında hepsi cennettedir" denilmiştir. (4)
2-İbnu Manzur, Lisanul Arab, Daru Sadır, Beyrut, I, 393-394
3- Tirmizi, İman,18; İbnu Mace, Fiten, 17; Ebu Davud, Sünne, 1
4- Aclûnî, Muhammed, Keşful Hafa, Daru İhyait Türasil Arabi, Beyrut, 1351 h., I, 150
Şimdi birlik olmak sünnettir, eyvallah...Ama ortalıkta müslümanlık adına yapılan ama müslümanca yapılmayan öyle eylemler,kadrolaşmalar,birliktelikler var ki; enazından samimi bir müslüman olarak Allah'a sığınıyorum,bizi affetsin; bazı şeylere ortak olmasak bile yanlışlara engel olmadığımız için...Zira müslüman yanlış birşey gördüğünde eliyle yada diliyle mani olmak durumundadır,bunların hiçbirini yapamazsa kalbiyle "buğz" eder...Tüm bu yazıları tartışma amaçlı yazmadım ama cemaatler ve hareketlerine baktığımda maalesef bir müslüman olarak kendi kendime "sonumuz hayrolsun" demekten başka bir sonuca ulaşamıyorum...Allah bizleri peygamberimiz ve ashabının yoluna gidenlerden eylesin...

Üst Alt