Çocuklar ve Ramazan

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
cocukcami.jpg

Çocuklara Ramazan’ın farkını hissettirin

İftar vaktinin erken olması sebebi ile çoğu insan orucunu işyerinde açacak. Hiç olmazsa ilk günde imkanlarınızı zorlayıp orucunuzu evinizde ailenizle birlikte açmaya çalışın! Çocuklar Ramazan'ın farkını hissetsin!

Teravihe çocuğunuzla gidin
Elinden tuttuğunuz çocuğunuzla birlikte teravih namazına gidin. Namazdan sonra, önce çocuğunuza küçük; ama onun hoşuna gidecek bir hediye verin.
Sonra yanınıza aldığınız çikolata ya da şekerleri teravihe gelen diğer çocuklara dağıtarak onlara Ramazan’ın rahmet yüzünü bir kere daha gösterin.
Ekonomik durumunuz iyiyse bunu sık sık yaparak camiye gelen çocukları sevindirin.
Çocukları camiden kovmayın

Teravihtesiniz, huşu ile namazınızı kılıyorsunuz. Çevrenizde yüzlerindeki rahmetten izlerle muzipçe dolaşan hatta safların arasında koşuşan çocuklar var.
Halden anlamayan bazı nadanların onların koşuşturmasından rahatsız oldukları belli.
Çocuklara kızarak sert sert bakışları ile onları azarlayanların aksine, siz nazarınıza rahmeti yerleştirin ve kendilerinden hoşnut olduğunuzu izhar edin.
Namazdan sonra da karşılaştığınız çocuğun başını okşayıp onu tebrik ederek “Allah ibadetinizi kabul etsin” deyin.

Çocukların dinî eğitiminde bu ay bir fırsattır

Eğitim, büyüklerin kendilerini takip eden nesli her yönden geliştirmek, çelişki ve tutarsızlıklardan kurtarmak, ahenkli davranış ve olgunlaşmış şahsiyete ulaştırmak için gösterdiği çabalar bütünüdür.
Eğitim için müsait ortamın, heyecanın, motivasyonun ve uygulama yapma imkânının bulunması şarttır.
Çocuklara İslâmi eğitimin kazandırılmasının en müsait ortamlarından biri de Ramazan ayıdır.

Çocuklar sizi namaz kılarken görsün
Bugün bir başlangıç yapın. 1,5-2 yaşından büyük çocuğunuz varsa onların bulunduğu bir ortamda namaz kılın.
Onlar sizlerin önlerinize gelsin, sırtınıza çıksın. Onlara müdahale etmeyin. Peygamberimiz de bu şekilde davranmıştı.

Çocuklarınız sizi namaz kılarken görsün. Bu onun zihnine yerleşecek ve ileride evde sizin yaptıklarınız adına çok önemli bir hatıra olarak kalacaktır.
Mümkünse namazlarınızı evde eşlerinizle birlikte cemaat yaparak kılın. Böylece namazınızın yirmi yedi kat daha fazla sevap getireceğini Efendimiz (sas) haber veriyor.

Kaynak: Zaman Gazetesi

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
cocukramazan.jpg

Ramazan,insana bizzat kendisi ile, diger insanlarla, içinde yasadigi fiziksel dünyayla ve en önemlisi de
Rabbi ile olan iliskilerini en dogru ve en güzel tarzda insa etme imkân ve ortamini saglayan oruç mevsimi bir kez daha bütün güzellikleriyle geldi..
ama ben halen cocuklugumdaki ramazanlari oglusuma anlatirim..
kucukken 7 ,8 yaslarinda iken illa oruc tutmak isterdik.. annem tabiki olmaz cok zayifsin!dedi..
bende de cocukluk inadi masumlugu ve sevgisi var ya.. iste boyle niyet eder orucumu tutardim..

Niyet ettim Allah RIZA-si için imsaktan iftara kadar oruç tutmaya..
Sana iman ettim sana güvendim ve dayandım..bugun senin RIZAN icin oruc tutarken beni acligim ve susuzlugum ile herhalde yanliz birakmiyacaksin...sırıtık.:,
ve gercekten de butun gun ne acligi nede susuzlugu hissederdim..anladim ki oruc iman ile ve Allah ile Allah icin anca tutulurmus....

Iftari, sahuru, teravihi, mevlidi ile çocuklar Ramazani severler. Onun, insanlari mutlu edici huzur dolu havasini doya doya solurlar.
Iftar sofrasinda, önünde mis gibi kokan ve insana gülen yemekleri, tatlilari iftar saatinde beklemenin anlik tadini,
Ramazanda , çocuklar Allah-i ögrenirler..
açliga ragmen sabretmenin büyüklügünü,Iftarla beraber yemenin zevkini hep hatirlarlar.. ayni benim bugun hatirladigim gibi...

“Tekne orucu”yla baslayan ve ömrün sonuna kadar giden oruç yükselisi, ramazan maneviyati, çocuklar için çok önemli, büyükler için özlenesi günlerdir.
Bu zevkten, bu mutluluktan çocuklari mahrum etmeyiniz...
Onlarin oruç isteklerine karsi çikmayiniz. Tutulan oruçlardan, kilinan namazlardan dolayi çocuklari tebrik edelim, ödüllendirelim.
Çünkü çocuk hafizasi unutmaz. Cami, teravih, mevlid, iftar, sahur... Hepsini büyükler su anda “Ahh eski ramazanlar!” diye hasretle aniyorsa,
çocuklar da bu kavramlari ve bu kavramlarla yasamayi ögrenecek ve unutmayacaktir.

Üst Alt