çocuğumun ders çalışabilmesi için

E

ELSS

Kayıtsız
Misafir
Merhabalar;kızım 13 yaşında ve gelecek yıl sbs ye girecek ama bir türlü ders çalışamıyor..kendiside ağlıyor kendimi veremiyorum diye..okumamız gerekn dualar nelerdir yardımcı olurmusunuz..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Merhabalar;kızım 13 yaşında ve gelecek yıl sbs ye girecek ama bir türlü ders çalışamıyor..kendiside ağlıyor kendimi veremiyorum diye..okumamız gerekn dualar nelerdir yardımcı olurmusunuz..

Merhaba hoşgeldiniz ben size bu linkteki https://www.islamevim.com/sinavlarda-basarili-olmak-icin-dua.html bilgileri okumanızı tavsiye ederim.
Ayrıca Gönül Sızım kardeşimizde siz bu konu hakkındaki görüşlerini yazabilir. Onu da takip edersiniz azami ölçüde istifade etmiş olursunuz.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
19769.jpg

Merhabalar..Hosgeldiniz kardesim..
Bu yazdiklarimi bir cok öğrenci yetistiren koruyucu Anne olmamdan ve bir egitimci olmamdan dolayi bilgi, tecrube ve deneyim uzre yazmaktayim..
Çocuk sahibi olmak başlı başına sorumluk ,emek ve zorluk derken
bir öğrencinin anne babası olmak daha da ağır bir yükümlülük katıyor insana.

Bir yanda canınızdan çok sevdiğiniz, her şeyden esirgemeye, korumaya çalıştığınız, hiçbir şeye kıyamadığınız yavrunuz, diğer yanda uyulması gereken okul kuralları,Sinavlar ,egitim kurumun beklentileri. çocuğunuzun kişiliği, ilgisi, yeteneği çerçevesinde yapılması gereken zorunluluklar, katlanılması gereken koşullar ve kabul edilmesi zor olan durumlar, olaylar ve gerçekler.

Hem çocuğumuz üzülmesin, sıkılmasın, bunalmasın ve mutlu olsun istiyoruz, hem de okullarında başarılı olsun, sınavlarını başarı ile versin, yeteneklerini geliştirsin istiyoruz.
Burada roller biraz çatışıyor ve birbiri ile savaşıyor.
Koruyan ve kollayan anne baba mı olmalıyız yoksa ?yoksa her nimet .mevki, makam zorluk, emek, caba ,alin teri ile kazanilabilecegini mi ogretmeliyiz?
Hayatta ne kadar verirsek Hayattin bize geri verecegi ilkesini asilamak...
bence en iyisi her seyde dengeli ve olculu olmak derim..

fakat butun bunlardan once O derse baslamadan dersi calisan,calismasi gerekli olan Çocuğumuzu iyi tanımalıyız..Her cocuk farkli ve ozel yetenekler ile Yaratilmistir..
zayif ve güclü yonlerini bilip ona gore anca ders calismasina yardimci olabiliriz..

KIZIM kendini derslere veremiyor ..Çocuklarınızda gördüğünüz davranışlardaki problemlere yönelik neden bu çocuk
ders calisamiyor yerine “bu çocuk için ne yapabilirim”i düşünmek daha doğru olur...
cocugunuzda dikkat eksekligi mi var? hiper aktive mi?
her seyden cabuk mu SIKILIYOR?
aklı fikri baska yerde mi?cok mu yanliz? arkadas cevresine mi giremiyor?derse uzun sureli konsantre mi olamiyor?aklinda bazi fazlaliklar mi var..
onlari simdilik askiya almasini ogretelim..

anliyacaginiz ilk once neden kendini derslere veremedigini anlarsaniz kendini nasil derse verecegini de ogrenmis olursunuz..

Genel de 13 yasinda bir Kiz cocugu akli,yuregi, hormonlari her yerde daginik oldugu icin ilk once sakin,sesssiz yanliz bir odada tel,internet,tv den uzakta..
okuduklarini yazarak calismali...
aklini kendini toparliyarak ..konsantre olup sonra herseyi planli duzenli derli toplu ve yazarak çalışmali...cunku İnsan ne kadar
akilli bilgili olursa olsun her şeyi aklında tutamaz. Unutulmaması istenen şeyleri yazmalıdır.
İnsan belleğinin gücü sınırlıdır. Öğrendiklerimizin çoğunu bir süre sonra unutabilir ya da eksik olarak hatırlarız...
Öğrendiklerimizi bildiklerimizi yazarsak unuttuğumuz zaman okur kolayca hatırlarız...
Selamet ile Hayra kalin kardesim.. Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun Dualarimiz Sizin ile..

acilangul1

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz

ELSS kardeş,

Kızınızın ders çalışamaması sorununa ben de bazı önerilerde bulunmak isterim faydalı olur umuduyla...

Kızınız hakkında verdiğiniz tanı çok önemli...
..kendisi de ağlıyor kendimi veremiyorum diye..
Bu ifadeden anlaşılan şu:
Kızınızın ders çalışma isteği var...
Ancak kendisini derse verememe sorunu olduğunu ifade etmekte....

Bu durumda yapacağınız şeyler...

Kızınıza çok sevecen bir şekilde yaklaşmak..
Onunla konuşmak...
Ve en önemlisi ,onun moralini düzeltecek ,cesaretlendirecek şeyler söylemek...

Ona güvendiğinizi...
Onun bu sorunu aşacak güçte olduğunu...
Onun çok güçlü bir kız olduğunu...

Kendisine güvenmesini..
Kendisine güvendiğinde ,kendisini derslerine verebileceğine emin olduğunuzu israrla söyleyerek...
Onun kendine güvenini arttırmaya çalışınız..
Derim...

İnşallah kızınızın bu sorununu çözmesine yardımcı olursunuz...

Allah kolaylık versin Kardeşim...

Selametle kalınız...

Üst Alt