Çeşme Şifne Kaplıcaları - İzmir

canısı

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
110
Konumu : Şifne kaplıcası İzmir İli, Çeşme ilçesi sınırları içerisinde ve Çeşme Yarımadasının kuzeyinde bulunan Şifne körfezinde küçük bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Çeşme Ilıcalarının ise 5 km kuzey doğusunda bulunmaktadır.

Ulaşım Olanakları: İzmir'e 80 km uzaklıktaki bir otoyolla bağlanan Çeşme, Türkiye'nin batısındaki en uç noktadır. Havayolu ulaşımı 80 km mesafede bulunan İzmir Adnan Menderes Havaalanından sağlanmaktadır. Ayrıca demiryolu ulaşımından İzmir kentinde bulunan demir yolu ile sağlanmaktadır. Denizyolu ulaşımında ise Çeşme limanından ulaşılabilmekte olup Sakız Adası, Bari, Venedik, Brindizi, ve Anacona' dan düzenli olarak feribot seferleri yapılmaktadır.

Yükseklik : Kaplıca alanı deniz seviyesindedir.

İklim Özellikleri : Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz ikliminin etkisi altında bulunmaktadır. Yıllık kuraklık indisine göre yörede yarı nemli iklim tipi hüküm sürmektedir. Ortalama sıcaklığın en yüksek olduğu ay Temmuz ve Ağustos, en düşük aylar ise Ocak ve Şubat aylarıdır.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri : Şifne kaplıcaları suyunun romatizma, raşitizm, kadın ve idrar yolu hastalıkları, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, egzama ve kan çıbanı gibi deri hastalıklarının tamamlayıcı tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir.

Termal Su Özellikleri - Fiziksel Özellikler : Berrak

Kimyasal Özellikler : Sodyum klorür ve kalsiyumlu sudur.

Fiziko Kimyasal Özellikler : Radyoaktivite oranı ise 5.3 emandır. Radon 850 Pci/Lt PH: 6.76

Toplam Mineralizasyon : 21,2856 mg/lt

Sıcaklık : 42 - 49 ºC
 
Üst Alt