Çeşme Ilıca Kaplıcaları - İzmir

canısı

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
110
Konumu
Çeşme Ilıca Kaplıcası, İzmir’in 80 km. batısında Ilıca Koyunda yeralmaktadır. İzmir - Çeşme yolu üzerinde Çeşme’ ye 5 km uzaklıkta ve deniz kıyısında bulunan Çeşme Ilıcaları, deniz kıyısı ve termal kullanımı aynı yerde olan sayılı kaplıca alanlarından biridir.

Ulaşım Olanakları
İzmir'e 80 km uzaklıktaki bir otoyolla bağlanan Çeşme, Türkiye'nin batısındaki en uç noktadır. Havayolu ulaşımı 80 km mesafede bulunan İzmir Adnan Menderes Havaalanından sağlanmaktadır. Ayrıca, İzmir kentine demir yolu ile ulaşımı kolaylıkla sağlanmaktadır. Çeşme'ye deniz yoluyla ulaşılabilmekte olup Sakız Adası, Bari, Venedik, Brindizi, ve Anacona'dan düzenli olarak feribot seferleri yapılmaktadır.

Yükseklik
Kaplıca alanı deniz seviyesindedir.

İklim Özellikleri
Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz ikliminin etkisi altında bulunmaktadır. Yıllık kuraklık indisine göre yörede yarı nemli iklim tipi hüküm sürmektedir.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri
Banyo ve içme kürleri için elverişlidir. Romatizmal hastalıklara, kadın hastalıklarına, sindirim sistemi hastalıklarına, böbrek ve idrar yolları hastalıklarına, metabolizma bozukluklarına karşı tamamlayıcı tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir. Ayrıca kaplıca suyunun tedavi özellikleri tesisler bünyesinde verilmiştir.

Termal Su Özellikleri-Fiziksel Özellikler
Berrak, Hafif Sarı.

Kimyasal Özellikler
Klorürlü, Sodyumlu, Magnezyumlu Bromür , Metaborik asid ve Florürlü sudur.

Fiziko Kimyasal Özellikler
Ph: 6,5 - 6,7

Toplam Mineralizasyon
20,082 mg/lt

Radyoaktivitesi
Radon : 850 Pci/lt

Sıcaklık
42 - 55 ºC
 

tozduman

Moderatör
Moderatör
Mesajlar
1,139
Selâmün Aleyküm. Evet buraya gittim hakikaten çok güzel Ilıca çok güzel balıklar görünüyor muhteşem ama izmir de ne varsa gidişim dönüşüm hep musibet tir. Allahım korusun beni o şehirden.
 
Üst Alt