cennete girecek ilk kadin...

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Cennete girecek ilk kadin...
Hazreti Fatimatüzzehra (r.a.) Hazretleri bir gün babasi Peygamberimiz (s.a.s.)'e:

- Babacigim cennete en önce kadinlardan kim girecek? diye sordu.

Peygamberimiz (s.a.s.):

- Falan mahallede bir kadin var. O kadin ilk cennete girecek kadindir, buyurdular.

Hazreti Fatima cok merak etmisti:

- Benden de mi evvel girecek babacigim? diye sordu. Hazreti Peygamberimiz:

Senden de evvel girecek, istersen git de bir tanis. O zaman sen de neden önce onun girecegini ögrenirsin, buyurdular.

Hazreti Fatima'nin o kadin hakindaki meraki iyice artmisti. Bir gün kadinin evini sora sora buldu, kapisini caldi, icerden ihtiyar bir kadin sesi duyuldu:

- Kim o?

Hazreti Fatima, kendisini tanitip görüsmek istedigini söylediginde kadin:

- Canim sana feda ey Allah(c.c.) Resulünün kizi. Sizinle cok görüsmek arzu ederdim. Fakat disari cikmadigim icin ziyaretinize gelemedim. Sizin beni arayip bulmaniz benim icin bir lütuftur. Ancak ne var ki ben kocamdan izin almadan size kapiyi acamayacagim. Sizden cok özür dilerim. Yarin gelirseniz iceri girmeniz iccin izin alir kapiyi acarim, görüsürüz, dedi.

Hazreti Fatima geri gitti, kadin da meseleyi anlatip kocasindan izin aldi. Ikinci gün kadinla görüsecegine emin olarak gelen Hazreti Fatima yanina Hazreti Hasan'i da alarak geldi. Kadinin kapisini calarak geldigini bildirdi. Fakat kadin Hazreti Fatýma'nin yaninda bir cocuk bulundugunun farkina varmisti. Hazreti Fatima'ya:

- Yaninizda bir de cocuk var. Ben yalniz sizin icin izin almistim, iceri siz girebilirsiniz, fakat cocuk disarda kalir, isterseniz yarin gelin onun icin de izin alayim, beraber iceri girersiniz, dedi.

Hazreti Fatima ikinci defa iceri giremeden geri döndü. Ücüncü gün yanina Hazreti Hüseyin'i de alarak gitmisti.- Kapida yine ayni durumla karsilasarak Hüseyin'i iceri alamayinca geri dönmek mecburiyetinde kaldi. Ücüncü gün ücü birden gittiklerinde kadin kocasindan her ücü icin de izin almisti, iceri girdiler. Hazreti Fatima bir de bakti ki, icerde kendisini karsilayan disarda sesinden tanidigi kadin degil. Genc ve güzel bir kadin... Hayretle sordu:

Sizinle disardan konusurken sesiniz baska idi, simdi baska, bu nasil oluyor? dedi.

Kadin;

- Sizinle konusurken sesim disariya cikmakta idi. Ben de sesimi yabanci erkek duyar da günaha girerim diye agzima tas parcasi alarak konusuyordum. Simdi ise o tasi cikardim, dedi.
-
Hazreti Fatima'nin gözleri yasarmisti. Babasinin neden cennete evvelâ bu kadinin girecegini söyledigini anladi.

Kadin Hazreti Fatima (r.a.)'ya:

- Ey Allah(c.c.)'in Resulünün kizi! Acaba ben kocama karsi vazifemi ifa etmis oluyor muyum? "Allah(c.c.) beni kocama itaatsizlikten dolayi hesaba ceker diye korkuyorum, dedi.

Hazreti Fatima babasinin müjdesini bildirdi:

- Hayir! Sen bil'akis babamin cennete ilk girecek kadin diye müjdeledigi birisin. Hicbir kadin sizin yaptiginizin onda - birini bile yapamaz, dedi.

Ve cennete ilk girecek olan kadinla bir hayli sohbet ettikten sonra müsaade isteyerek oradan ayrildi.

Üst Alt