• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Cehenneme giren biri bu hükmü değiştirebilir mi?

Kayıtlıüye

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
"Bir gün adamın birisi yaptığı kötülüklerin cezasını çekmek için cehenneme götürülüyor.Melekler o adamı tutmuşlar cehenneme doğru sürüklemektedirler.

Adam bin pişman.Hem gidiyor hem de dönüp arkasına bakıyor.Rabbimiz soruyor meleklerine:Kulum niye ardına dönüp baktı bir öğrenin diyor.Soruyor melekler,niye baktın diye.Adam iki büklüm cevap veriyor.Ne kadar çamura batsam,ne kadar günah işlesem rabbim affedecektir zannındaydım, diyor.

İşte o zaman Allah meleklerine şöyle sesleniyor:Madem öyle zannetmiş,beni öyle biliyor,bırakın,salıverin gitsin,diyor ve affediyor."
“Kıymat günü Allah bir adamın cehenneme girmesine hükmetti. Allah’ın huzurundan alınıp cehenneme sevkedilirken adam geri dönüp bakar ve ‘Benim Allah’a karşı beslediğim ümidim böyle değildi!’ der. Allah: ‘Senin benim hakkımdaki düşüncen nasıldı?’ diye sorar. Adam: ‘Ben Rabbimin Rahim, Gafur (sonsuz merhamet ve mağfiret sahibi) olduğunu düşünüyordum.’ diye cevap verir. Bunun üzerine Allah: ‘Onun benim hakkımda hüsnü zannı var; ben de elbette onu cennete koyacağım.’ diye buyurur.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 5846)

Üst Alt