bugün ne öğrendim

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Hayatta en zor seylerden biri de KATLANMAK olduğunu bir kez daha yorulmaya başlayarak öğrendim....

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hayatta en zor seylerden biri de KATLANMAK olduğunu bir kez daha yorulmaya başlayarak öğrendim....

Kırmamak adına kaça katlandınız acaba ? Kırmamak adına kaça katlandığınızı Allah cc. bilmiyor mu sanıyorsunuz!!
duaa..

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Allah c.c. bilmediği hiç bir sey yoktur (onu tüm noksan sıfatlardan tenzih ederim) rabbimizin bahşettiği sabır güç ve kuvvet olmasa zaten hiç bir yükün altından kalkamayız....bu günlerde en çok okuduğum dua: La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim...sağolasın ablacım...

safir

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
selamun aleykum ben bugun yanliz dogduk yanliz olecegiz rabbimden baska kimseye guvenilmeyecegini bir kez daha ogrendim...

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm; zaten zerre şüphem yoktu ama bugün bir kere daha Rabbimin kendine sığınan sabreden kullarını yalnız bırakmadığını gördüm. Rabbimin sonsuz rahmeti merhameti karşısında şükürler olsun Elhamdülillah Rabbim yine yalnız bırakmadı.

''Hasbünallah ve nî’mel vekîl''
"Lâilâhe illâ Ente subhâneke innî kuntu minezzâlimîn"
"La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil'aziym"
"Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi'l-hayr"

Cisim

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleykum ;

Allah Teala cc uzak olmak mümkün müdür bilemem? Fakat gönlü, aklı boş şeylerle meşgul ettikçe kalp kömür karası oluyormuş.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Bazen neden 'leri niçin 'leri düşünmez insan... bazı insanlar var ki; senin bir özverine, bir küçücük zaafına bakıyor onu gördü mü bakmışsın yine karşında aynı tablo, ayakları keçi misali inatla yere basan bir sabit görüşle dünyaya, değişime kendini kapatmış, dünya sanki onun etrafında dönüyor...

ama yok yok Allah razı gelmez.. sırf kendin için kendi rahatın için kabul ettirmeye çalışırsan her şeyi kendi kendinle kalırsın...
ya rab senden gayrısı bom boş.....

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
''yok yok Allah razı gelmez.. sırf kendin için kendi rahatın için kabul ettirmeye çalışırsan her şeyi kendi kendinle kalırsın...
ya rab senden gayrısı bom boş.....''
Ne güzel anlatmışsın emoş kardeşim; başımdan geçen yaşadığım hissettiğim ama adını koyamadığım bir çok hislerimin ne olduğunu ve doğruluğunu vicdanımın beni boşuna rahatsız etmediğini anlıyorum üzüldüğüm tek şey ben unutmaya çalıştıkça böyle kırıntılar halinde önüme çıkması ve rüyalarımda beni rahatsız etmesi bilinç altımı hala temizleyemedim.Bu da benim öğrendiğim...Dualarını eksik etme kardeşim benim dualarım sizlerle:)

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamün aleyküm ablacım; dünya hali işte hepimizin görmek istediği, olmasını istediği şey; huzur ama hepimizin imtihanı farklı farklı bazı insanları anlamıyorum ANLAYAMIYORUM bir olaya da hikmet gözüyle bakın be kardeşim... hep ben ben...

Ben diye diye bir gün bencilliklerinin zararını gerçekten gösterecek Rabbül alemin çünkü o adaletle hükmeder ...
Her zaman senin başında dönmez dünya, bazen de başkaları için yeşerir umutlar bunları görmüyorlar abla..
Bazen adını koyamayız yaşadıklarımızın an gelir o zaman içimizden haykırır bir ses, işte o ses koyar yaşadığımızın adını..
Bu yaşadıklarımızın bize eksilerden çok artıları var
hikmetini anlayıp görebilirsek...

Sıkıntılara sabredersen seni VELİ
Sabretmeyip pes edersen seni DELİ eder...

seçim bizim veli mi? olacağız yoksa deli mi?? :)

nurderun

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Bugün ''Nasıl bakarsan öyle görürsün'' sözünü şaşkınlıkla hayretle öğrendim.
Bir takım insanlar hakkında yanıldığımı öğrendim. Yermenin, kırmanın,aşağlamanın, tenkitlerle yerın dıbıne itmenin degıl; didaktik yaklaşımın, hoşgörünün, tatlı dilin dinimizde ne kadar cok önem arzettigini öğrendim. Bugün birilerinin vebal yüklendiğini öğrendim.

''Seni ancak duydukları ve gördükleri kadar anlayacaklar. Gördükleri de ancak kendi anladıkları kadar olacaktır.'' sözünü öğrendim.

El açıyorum beni bir tek SEN iyi bilirsin Rabbim!!! Sensin herşeyi gören gözeten kalpleri okuyansın!

Şayet ben hata ettiysem onu bana göster, etmediysem hata edene hatasını göster! Amin.

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Bugün ALLAH C.C bir şeyi vermiyorsa bir hikmetinin olduğunu öğrendim...

Hamd olsun...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
10888357_769142629802030_3853022463457868212_n.jpg

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Herkesin imtihanı kendine zor ama bazılarının ki çok daha zor... şimdi söylüyorum kendi kendime; onların imtihana bak ve düşün onların imtihanının yanında, senin ki de imtihan mı?
onların acılarının yanında senin ki de acı mı?
sen anca kendine acıyorsun...
(ve şunu düşün bunların yerine gerçekten rabbimin sevdiği kulu muyum? çünkü sevdiklerine bu dünyada daha büyük acılar daha büyük imtihanlar veriyor) :(

kandırma kendini nefis müptelası olma, artık bırak şu kuruntuları, silkelen kendine gel deli gönül...

hüsrana uğramak istemiyorsan bir sünger çek ARTIK hayata başla artık bir yerden yeter artık YETERRRR!

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Bugün sevdiğim bir ablamla konuştum baya konuştuk onun hayatıyla alakalı..
çok zor imtihanlardan geçmiş, geçmiş ama bir o kadar da sabretmiş... onu dinlerken ağzım açık kaldı anlattıklarına çok şaşırdım, sabrına imrendim ve kendimden utandım
sonra da aklıma şu soru geldi; rabbim'in gerçekten sevdiği kulu muyum? içimde her zaman cevap veren ses şimdi cevap vermiyor!
kendini kandırıyorsun diyor aklım, uyan artık uyan yoksa geç olacak!

ve ablanın sesi kulaklarımda SABRIN SONU HER ZAMAN SELAMETTİR belki bu söz benim muamma halimi çözecek bir Cebrail gibi geldi..
bildiğim bir söz ama; başkasının üstüne basa basa söylemesi, söylemin deki o kesinlik ve Allah'ın takdirine teslimiyeti beni etkileyen bu...

Manen küçüksün daha çok küçük, toysun daha çok toy delisin gönül deli.. kendine gel kendine!!!!.....

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Bildiğim bir şey var ki; o da aslında hayata dair benliğime dair, olgunlaşmaya dair bir şey bilmediğimdir..
insanın bir şeyi bilmediğini bilmesi de çok önemli derler ya önemli gerçekten... kendime doğru keşifteyim.. bilinmezleri bilmeye, görmediklerimi görmeye..
kendime başkasının penceresinden bakıyorum anca o zaman görüyorum benliğimi, çocukluğumu, olgunlaşmamış toyluğumu..
farkındalık ne kadar da önemli; dünyaya at gözlüğüyle değil, gönül gözüyle, bazen de başkasının gözüyle bakabilmek daha anlamlı, çok daha doğru..

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
İnsan hep eksiktir.. Ben ne kadar tamamım dese de hep bir yanı eksik... Kendini tamamlayamaz ünlü bir yerlerde bir şeyler eksiktir insanın hayatında belki farkındadır belki de değil!
ama farkında olmak ya da başkasının fark ettirmesi önemli!!
kendini sıkıyorsa, kendini tanıyamıyorsa insan, dinlemeli dostlarını.. Dost her zaman acı söylemez seni üzmek istemez senin iyiliğini söyler senin "kendi" iyiliğin için söyler...
Hayat uzun, yorucu fakat anlamını bilir de yaşarsan, çok kıymetli bir yolculuk.. Hayatta her şey anlamlı, birbiriyle bağlantılı tıpkı bir zincirin halkaları gibi...

Nasıl ki, zincirin bir parçası kopunca bocalarsa insan, işte o elimizdeki ömür sermayesini de tıpkı bir zincir kadar sağlam kopmazcasına sıkıca bağlanmalı birbirine... Arada ufak ta olsa kopanlar olur illa ki... O zaman da EKSİK lerim nerede?
benim göremediğim, başkasının gördüğü bir eksiğim mi var?
diye düşünmeli insan...

mumın1

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Bugün düne nazaran daha çok şükür etmeyi, tevekkül etmeyi öğrendim ,her gün biraz daha belki yarın olamayacağımı, bir Sela ile öğrendim...

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Evet mumın kardeşim bazen bir sela silkeleyip, kendine getiriyor nankör nefsimizi...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bugün, bu forumda bir kardeşimizden ;mevladan başkasını çok seversen yada sadece nefsin için seversen; faturasını ödemeden ve o çok sevdiğin ile imtihan edilmeden kurtulamıyacağını öğrendim....sırıtık.:,

acilangul1

Üst Alt