BU KADER Mİ YOKSA HATALARIMIZIN BEDELİ Mİ

MAKFSYT

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Soru : CENAB-I HAK EBEDEN SİZLERDEN RAZI OLSUN Allah sizi yüceltsin,makamınızı ali eylesin...
SORUM şu: 2007 yılında benim çok yakın dostum aynı zamanda teyzem oğlu kız kardeşime talip oldu onu çok sevdiğini aşık olduğunu söyledi önce başta kız kardeşim sonra hepimiz ailece bir şok geçirdik sonra bu durum 2015 e a kadar sıkıntılı bir süreçle devam etti ve bir defa yüzük atılmasına rağmen evlendiler şu an bir çocukları var.merak ettiğim; 1- bizzat bu işin olmasını iki defa engellememe rağmen ( -hatta yıllarca çocukla konuşmadım nahoş durumlar oldu ayrıca karşıma alıp defalarca tatlı dil ile kızkardeşimin istemediğini söyledim ama nafile-) yine de gerçekleşmesi ? 2-karşı tarafın kendini intihar edeceğini bu süreçte yaşanan tatsız olaylar -silahla evin önüne gelip kendini öldürmek istemesi- ailece bizi korkuttu kızı veremedik mesela halam oğlu istemişti keşke ona verseydik deyişim ve o süre zarfında aracımı ona satmam onun lehine oldu deyişim? 3-şu an eski samimiyet ve uhuvvet kalmaması onlara dargın olmam? 4- karşı tarafın aşırı ısrarı kız kardeşimin çocuğa abi gözüyle bakmasına rağmen ancak netice de izdivacın gerçekleşmesi? 5-bir gün hastanede meczup bir kadının eğer o çocukla evlenmezsen kendini öldüreceğini söylemesi? 6-bu süreçte yaşadıklarımı düşünerek vesveselerin,istikbaldeki evhamlarımın olması belki de sanki vicdan azabı duymam aralıklı bu olayın ve izdivacın acaba yanlış bir tercih mi oldu deyişim sürekli aklımı kurcalaması? 7-kızkardeşim sonuçta pes etmesi madem- beni çok seviyor bana bakar deyip bir anlamda bu izdivaca mecbur kalması - gibi haleti ruhiye içine girmesi? 8-kızkardeşimin soy itibariyle seyyid olmasına rağmen neden dindar bir insanla evlenmemesi? 8-annemin istememesi tercihi kardeşime bırakması izdivaç olduktan sonra teyzemle dargın olması, teyzemin kısa süre sonra vefat etmesi annemin izdivaçtan kaynaklı bu dargınlık yüzünden psikolojik travma geçiriyor olması ve ben bunun nedenini o çocuğu görmem? 9-Şuan ki ruh halimin sürekli bu konuyla meşgul olması ve kendim için evliliği bu yüzden yapamam yada sürekli ertelemem,bu olayın sürekli zihnimi ve kalbimi meşgul etmesi.....
TÜM BUNLAR NEDİR ?
selam ve dua ile kalın

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Soru : CENAB-I HAK EBEDEN SİZLERDEN RAZI OLSUN Allah sizi yüceltsin,makamınızı ali eylesin...
SORUM şu: 2007 yılında benim çok yakın dostum aynı zamanda teyzem oğlu kız kardeşime talip oldu onu çok sevdiğini aşık olduğunu söyledi önce başta kız kardeşim sonra hepimiz ailece bir şok geçirdik sonra bu durum 2015 e a kadar sıkıntılı bir süreçle devam etti ve bir defa yüzük atılmasına rağmen evlendiler şu an bir çocukları var.merak ettiğim; 1- bizzat bu işin olmasını iki defa engellememe rağmen ( -hatta yıllarca çocukla konuşmadım nahoş durumlar oldu ayrıca karşıma alıp defalarca tatlı dil ile kızkardeşimin istemediğini söyledim ama nafile-) yine de gerçekleşmesi ? 2-karşı tarafın kendini intihar edeceğini bu süreçte yaşanan tatsız olaylar -silahla evin önüne gelip kendini öldürmek istemesi- ailece bizi korkuttu kızı veremedik mesela halam oğlu istemişti keşke ona verseydik deyişim ve o süre zarfında aracımı ona satmam onun lehine oldu deyişim? 3-şu an eski samimiyet ve uhuvvet kalmaması onlara dargın olmam? 4- karşı tarafın aşırı ısrarı kız kardeşimin çocuğa abi gözüyle bakmasına rağmen ancak netice de izdivacın gerçekleşmesi? 5-bir gün hastanede meczup bir kadının eğer o çocukla evlenmezsen kendini öldüreceğini söylemesi? 6-bu süreçte yaşadıklarımı düşünerek vesveselerin,istikbaldeki evhamlarımın olması belki de sanki vicdan azabı duymam aralıklı bu olayın ve izdivacın acaba yanlış bir tercih mi oldu deyişim sürekli aklımı kurcalaması? 7-kızkardeşim sonuçta pes etmesi madem- beni çok seviyor bana bakar deyip bir anlamda bu izdivaca mecbur kalması - gibi haleti ruhiye içine girmesi? 8-kızkardeşimin soy itibariyle seyyid olmasına rağmen neden dindar bir insanla evlenmemesi? 8-annemin istememesi tercihi kardeşime bırakması izdivaç olduktan sonra teyzemle dargın olması, teyzemin kısa süre sonra vefat etmesi annemin izdivaçtan kaynaklı bu dargınlık yüzünden psikolojik travma geçiriyor olması ve ben bunun nedenini o çocuğu görmem? 9-Şuan ki ruh halimin sürekli bu konuyla meşgul olması ve kendim için evliliği bu yüzden yapamam yada sürekli ertelemem,bu olayın sürekli zihnimi ve kalbimi meşgul etmesi.....
TÜM BUNLAR NEDİR ?
selam ve dua ile kalın
1- Soru: 2007 yılında benim çok yakın dostum aynı zamanda teyzem oğlu kız kardeşime talip oldu onu çok sevdiğini aşık olduğunu söyledi önce başta kız kardeşim sonra hepimiz ailece bir şok geçirdik sonra bu durum 2015 e a kadar sıkıntılı bir süreçle devam etti ve bir defa yüzük atılmasına rağmen evlendiler şu an bir çocukları var.merak ettiğim; bizzat bu işin olmasını iki defa engellememe rağmen ( -hatta yıllarca çocukla konuşmadım nahoş durumlar oldu ayrıca karşıma alıp defalarca tatlı dil ile kızkardeşimin istemediğini söyledim ama nafile-) yine de gerçekleşmesi ?

Cevap: Hz.Allah, ezelde 2 kulunun evleneceğini bilmiş, bu yüzdende kader defterine bu 2 kulun bir gün evleneceğini yazmıştır. Allah'ın yazdığının önüne kimse geçemediği için, Allah'ın yazdığı gerçekleşmiş, o 2 kul evlenmişlerdir. Dolayısıyla bu kaderdir.

2- Soru: karşı tarafın kendini intihar edeceğini bu süreçte yaşanan tatsız olaylar -silahla evin önüne gelip kendini öldürmek istemesi- ailece bizi korkuttu kızı veremedik mesela halam oğlu istemişti keşke ona verseydik deyişim ve o süre zarfında aracımı ona satmam onun lehine oldu deyişim?

Cevap: Karşı tarafın intihar edeceğini söylemesi, İhtiyari Kaderdir. Yani insanın elinde olan kaderdir. Örneğin, bir adam düşmanının evini yakıyor, bu kaderdir. Ama o adamın elinde olan birşey olduğu için, İhtiyari kader olmuş oluyor.

3- Soru: şu an eski samimiyet ve uhuvvet kalmaması onlara dargın olmam?

Cevap: Bu evlilik imtihanıdır. Allah her kulunu üzüntüyle, mutsuzlukla imtihan eder. Sizde imtihan edilmişsiniz. Allah, kâfir olan bir kulunu bile imtihan eder ki, o kulu bir gün hakkı görüp Müslüman ola bilir.

4- Soru: karşı tarafın aşırı ısrarı kız kardeşimin çocuğa abi gözüyle bakmasına rağmen ancak netice de izdivacın gerçekleşmesi?

Cevap: Allah, bu olaylar gerçekleşmeye başladığından beri, kader defterine böyle yazmış olduğu için bu izdivaç gerçekleşmeliydi. Ama kaderde, onların sonradan boşanmasıda ola bilir. Bazen, 2 insan birbirini sever, ama Allah onların evlenmesini uygun görmez, onlarda evlenemez.

5- Soru: bir gün hastanede meczup bir kadının eğer o çocukla evlenmezsen kendini öldüreceğini söylemesi?

Cevap: İşte buda İhtiyari kader. İnsanın elinde olan kaderdir. Allah'ın istediği, bazen iyi bazende kötü yollarla gerçekleşe bilir. Ama eninde sonunda gerçekleşir.

6- Soru: bu süreçte yaşadıklarımı düşünerek vesveselerin,istikbaldeki evhamlarımın olması belki de sanki vicdan azabı duymam aralıklı bu olayın ve izdivacın acaba yanlış bir tercih mi oldu deyişim sürekli aklımı kurcalaması?

Cevap: İşte buda vesvesedir. İblis, sizin stresli döneminizde gelip aklınızı kurcalamaya başlar.

7- Soru: kızkardeşim sonuçta pes etmesi madem- beni çok seviyor bana bakar deyip bir anlamda bu izdivaca mecbur kalması - gibi haleti ruhiye içine girmesi?

Cevap: Bu Evlilik İmtihânıdır. İnsanlar farklı şeylerle imtihan olunur, kızkardeşinizde, evlilikle imtihân olunmuş.

8- Soru: annemin istememesi tercihi kardeşime bırakması izdivaç olduktan sonra teyzemle dargın olması, teyzemin kısa süre sonra vefat etmesi annemin izdivaçtan kaynaklı bu dargınlık yüzünden psikolojik travma geçiriyor olması ve ben bunun nedenini o çocuğu görmem?

Cevap: Teyzenizin vefat etmesi, ecel saatinin gelmiş olduğuna işarettir. Rivayete göre, Hz.Süleyman, "Sen insanların canını nasıl alıyorsun?" diye sormuştur Hz.Azraile. Azrailde, "Bunu sen benden daha iyi bilirsin. Benim bir listem var, bende bu listeden ecel saati gelenlerin canlarını alıyorum." Diye bir cevap vermiştir. İnsanlar farklı sebeplerden dolayıda öle bilir. Yani, Allah insanın ölüm saatiyle birlikte ölüm sebebinide yazar. Teyzeniz bu durumla alakalı olarak vefat etmiş ola bilir, ama bu durum olmasa bile, ecel saati o zamana yazılmışsa, zaten gene vefat edecekti. Annenizin bunca olaydan sonra psikolojik bir travma geçirmesi normaldir, çünkü bu izdivaç anlaşılan ailenizde gündem haline gelmiştir. Annenizin psikolojik travma geçirmesi bu izdivaçtan kaynaklıdır evet.

9- Soru: Şuan ki ruh halimin sürekli bu konuyla meşgul olması ve kendim için evliliği bu yüzden yapamam yada sürekli ertelemem,bu olayın sürekli zihnimi ve kalbimi meşgul etmesi.....

Cevap: Bu olayın sürekli zihin ve kalbinizi kurcalaması bir nevi vesveseden ibarettir. Buna karşı dayanıklı olmanız lazımdır. Bu konu ailenizde bu kadar gündem olsa bile, kendi mutluluğunuza engel olmamanızı öneririm.

10- Soru: TÜM BUNLAR NEDİR ?

Cevap: Tüm bunlar yaptığınız günahların karşılığı değil. Çünkü, Hz.Eyüp Peygamber, normal bir insanın sabredemeyeceği şeylerle karşılaşmış, çok büyük azaplarla karşılaşmış, çok çok büyük hastalıklar geçirmiştir. Onun yaşadıkları karşısında bizim yaşadıklarımız çok basittir. Ve Hz.Eyüp Peygamber bunları günahı olduğu için değil, imtihan edildiği için yaşadı. O cümleden, sizde imtihan edildiğiniz için bunları yaşıyorsunuz. Tüm bunlar, şu Evlilik Kaderi olsun şu Kader olsun şu evlilik İmtihanı olsun şu Ecel saati olsun şu Vesvese olsun şu Psikolojik Travmalar, Mutsuzluklar vs. vs. Bunların hepsi bir arada İmtihanı oluşturur. Siz büyük bir şekilde sınanıyorsunuz. Herkes sınanıyor, imtihan olunuyor. Herkesin hayat hikayesi işte bu yüzden farklı. Her sınıfın öğrencisine farklı farklı sınav kağıtları verilir, içerisinde farklı farklı sorular vardır ya. İşte her evde bir sınıf, her evdeki insanda bir öğrencidir. Hepsinin sınav kağıtları farklı, ya'ni içerisindeki sorularda farklıdır. İnşAllah, işte bu büyük sınavdan, "100" almayı başarırız..

Selametle..

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Cok guzel aciklamissin ! ALLAH RAZI OLSUN

Üst Alt