Biz mi oruç tutuyoruz yoksa oruç mu bizi tutuyor..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
oructutmak.jpg

SELAMUN ALEYKUM..
EHH ARTIK RAMAZAN AYINA HAMD OLSUN GIRMEKTEYIZ..VE EVDE..VAKIFTA..CAMIDE.. HELAL MARKETLERDE BIR RAMAZAN TELASI..
TABIKI MERAKLI KUCUK..YETIMIM DIKATINI HEMEN CEKIP SORU YAGMURUNA TUTTU BENI:komik:

SORAR HUDAA EY SEVGILI ORUC NASIL TUTULUR KI?
ALLAH ALLAH..HIC BUNU DUSUNMEMISTIM..SIMDI 6 YASINDAKI COCUGA NASIL ANLATABILIRDIM KI..TUTMAK..ELLE MI TUTACAKTIK KI SAHIPLENELIM..

HAA KIZIM BASLADIM ANLATMAYA..HANI ANNE BAZEN COOK KIZARDA YA SABIR DER VE KENDINI TUTAR YA HAA ISTE RAMAZAN AYI ,
ORUC OYLE BEREKETLI..OYLE RAHMETTIR KI..
ORUC ANNEYI HER AN HER SANIYE OYLE TUTACAK..ONLAR YETIMDIR..RAHMET AYINDA..
COCUKLARIN..MAZLUMLARIN KALBI MI KIRILI..DIYE HER YAPTIGIMI..BIR KAC KEZ DUSUNUP HAREKET EDECEGIM..
YANI BIZ ORUC TUTMAYIZ ORUC BIZLERI TUTUYOR..islikcalan

ORUÇ TUTMAK INSANIN KENDİNİ KOTULUKLERDEN TUTMAKTIR...
KİŞİ ORUCU NE KADAR TUTUTARSA..SARILIRSA ORUÇTA KİŞİYİ O KADAR TUTAR...VE SAHIPLENIR.
İNSANIN BAŞINA NE GELİYORSA “KENDİNİ TUTAMADIĞI İÇİN GELİYOR..
INSAN BIR ANLIK OFKELERINI TUTMAYI..HER KONUDA KENDINI VE NEFSINI KONTOL..ETMEYI OGRETIYOR..
İNSAN DİLİNİ TUTAMADIĞI ZAMAN KIRIYOR VE KIRILIYOR..YANİ KENDİNİ TUTAMAYAN ..KENDINE HAKİM OLAMIYAN ..KENDI NEFSINE ,MAHKUM OLUYOR..

KENDİSİNİ TUTTUĞUMUZ SANDIĞIMIZ ORUÇ.ASLINDA BİZE KENDİMİZİ TUTMAYI ÖĞRETİYOR.YEME VE İÇME GÜDÜMÜZÜ ŞEHVET
GÜDÜMÜZÜ DENETİM ALTINA ALMAMIZI ÖĞÜTLÜYOR...
HEM ORUC..AFRIKADA..ORTA DOGUDAKI AC COCUKLARI ANLAMAMIZA ONLAR ICIN DUA ETMEMIZI OGRETIYOR.
OYLE DEGIL MI KIZIM?

ALLAH ALLAH HIC BUNU DUSUNMEMISTIM..BENIM AKILLI KIZIM.
DEDIGIMDE KIZIM DA DEMEZ MI..HUDAA YANI RAMAZAN OLUNCA ..BEN YARAMAZLIK YAPSAMDA SEN BANA KIZMIYACANMI KI?
HAA AYNEN OYLE KIZIM.. CUNKU ORUC INSANIN KALBINI DE YUMSADIGI GIBI INSANLARI DAHA COOK MERHAMETLIDE KILIYOR..

COCUKLAR BUNU DUYUNCACOOK SEVINDILER..HEP BIR AGIZDAN BIZ..YAMADANI COOOOOK SEVIYOYUZ KI..DIYE SEVINC CIGLIKLARI ATIP BAHCEYE KOSTULAR.

acilangul1

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
elinize sağlık kardeşim, aslında siz bu mesajı Ey Ramazan! Hoş geldin ama hoş bulmadın biliyorum .. bu konuya cevap olarak yazmışsınız. Fakat konu okadar güzel ki bende onu cevaptan alıp başlıbaşına bir konu olarak açmış oldum hakkınızı helal edin...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
İSLAM ALEMİNİN RAMAZANI ŞERİFİNİ KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI YÜCE ALLAH'TAN TEMENNİ EDERİM. HAYIRLI AKŞAMLAR..
Hakkim helal olsun kardesim..est. ben her isimi ehline birakirim..sizde masa/Allah bu isin ehlisiniz..harikaa
Allah sizden RAZI olsun..ben gonul kalemim ve yetimligim ve yetimlerim ile yazmayi seviyorum..Sizde en guzel olani yaparsiniz..tsk.
bugun ben huzunluyum..gurbet diyarindayiz..ama cocuklarimin mutlulugunu gordukce hamd olsun.Ramazan-i serif in bereketi hissedilmeye basladi..
Her kim Ramazan ayının gelişiyle sevinirse Allah da onun cesedini ateşlere haram kılar. (Hadis-i Şerif
kgüll..,kgüll..,kgüll..,

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun kardeşim...emeğine sağlık.

kalbimin_sesinden

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Oruc sadece midenin tutmus oldugu bir ibadet olmamalidir...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
:selamunaleykum;
Bugun is yerimde yasadigim stress ve gergin bir ruh halli evime geldigimde kucuk.. yetimimin biraz bunaliyor gibi halli dikkatimi cekince..
kucagima alip..Cennet kokulum.. bir derdin mi var senin.. ilginç::.
diye sordugumda icinde dolmus olan.. gonul yasi gozlerinden bir anda bosalircasina
_Hudaa ..
bugun Ramazan biliyon degil mi? evet..
hani diyodun ya oruc bizi tutar.. haa. iste ben bugun istemeden o buyuk Vazo yu kirdim.. hani annenin hatirasiydi ya haa iste..onu
bir an yuregim yandi cunku O annemin evinden getirmistim.. onun icinde guller.. leylaklar..hep annem gibi kokar diye o Vazo yu bir baska severdim..agla..:,
gozlerimden iki yas damlasi akti farkinda olmadan..
yetimim gozyaslarimi o minacik elleri ile silerken.. ona donup Seni ..
sirf mubarek Ramazan hurmetine kizmiyacagim..
ufakligimda Hudaa keske her gun Ramazan olsa ki.. butun cocuklar her gun bayram yapsa..
oyle ama her gun bayram olsa o zaman bayraminda ozeligi kalmazdi.. hem unutma cennet kokulum insanlar her seyi hak edebilmeleri lazim.. Ramazan Ay ni en guzel sekilde ibadet.. ilim.. iyilik guzelik icin de gecirenler anca Bayrami bayram gibi hak ettikleri gibi hissedebilirler..
oruc tutan..Allah icin ac sussuz kalan.. bayram Sabahi butun nimetlerden faydalanabilir diye iste o gun o sabah.. helalinden.. nimettin sukru ve hamdini bayram diye kutlar..yoksa bayramlik bir sey yapmadi isen zaten vicdanin bayrami kutlamak istemez degil mi?diye sordugumda yes You are right..
evet Sen hep hakli diyon diyerek basini salliyarak sanki uzerinden koca bir yuku cekitmiscesine ...sevinc ile bahceye oynamaya kostu..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
aclik.jpg

nefsinden feragat etmenin ruhun dirilmesi bedenin nadasa çekilmesi. komşusu din kardesi aç yatarken tok yatmanin vicdan SIZI sini hissetigimiz kutsal günleri...
yetimlerin öksüzlerin hakkını yiyenlerin Allah-tan korkması ve hiç olmazsa utanması gereken en kutsal ay ..
Ramazan kardeşliğin el üstünde tutulması gereken günlerin başlangıcı ..
bütün yolların aşkına çıktığı mubarek ay ..Hos geldin..
lutfen SAHUR ile gafletteki yureklerimizi de iman tokmagi ile vur da!!uyandir..Bizi..

ben kübra

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
RAMAZAN AYININ HEPİMİZE BOLLUK,BEREKET,HUZUR GETİRMESİ DİLEĞİYLE HEPİNİZE GÖNÜLDEN SELAMLAR DİN KARDEŞLERİM.
RAMAZAN AYINI NASIL DAHA DOLU GEÇİRİRİM DİYE KENDİME BİR PROGRAM YAPTIM AMA BİR TÜRLÜ TAM MANASIYLA UYAMADIM. PROGRAM ŞÖYLE:
1-)TEHECCÜD NAMAZI
2-)TÖVBE NAMAZI
3-)SAHUR
4-)TİLAVET SECDESİ
5-)SABAH NAMAZI
6-)1 CÜZ
PROGRAM AZ DA OLSA BU.BÜNYEM ZAYIF BEDENEN ZAYIFIM SICAKLAR DA BASTIRDIĞI İÇİN ZORLANIYORUM GÜNDÜZ NAMAZ KILMAKTAN BAŞKA BİR İBADET YAPAMIYORUM KISACASI LÜTFEN BANA DUA EDİN

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
biz mi orucu tutuyoruz oruc mu bizi tutuyor düşünmemiz lazım...inşallah oruç bizi tutuyordur.
Tut bizi ey oruç !Sizi bilmem ama beni oruç tutuyor, Çocuklara kızıp bağıramıyorum mecalim,takatım yok...
sırıtık.:,
Bu sıcak havalarda oruç tutmak inşaallah bizim kalplerimizin katılığını, günah kalıntılarını yakıp yıkar. Gönüllerimizi temizler, ruhlarımızı ferahlatır.
acilangul1

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
DERDİMİZ KENDİMİZLE. Kendini bilmeyen neyi bilir? Kendisiyle kavgalı olan kiminle barışıktır?
Kendini kaybeden neyi kazanır? Türkçe'mizdeki “oruç tutmak” ne güzel tabir.

Oruç mu bizi tutar, yoksa biz mi orucu tutarız? Bizim orucu tuttuğumuzu iddia ediyoruz. Bir yere kadar doğru da? Ama doğrunun çok küçük bir parçası bu.
Asıl doğru şu: Biz orucu, oruç bizi tutsun diye tutarız. Meğer ne zor şu “kendini tutma” meselesi. İnsanın başına ne geliyorsa “kendini tutamadığı” için geliyor.

Günahlar hep kendini tutamamanın ürünü. Her caninin cinayeti kendini tutamadığı anına denk geliyor. İnsan dilini tutamadığı zaman kırıyor ve kırılıyor. Elini tutamadığı zaman kırıyor, döküyor. Kendini tutamadığı zaman, kendini yitiriyor, kendine yazık ediyor...

Kendini tutmak adam işi, zor iş. Oruç bizi işte bu zor işe çağırıyor. Kendisini tuttuğumuzu sandığımız oruç, aslında bize kendimizi tutmayı öğretiyor...

Yeme ve içme güdümüzü, şehvet güdümüzü denetim altına almamızı öğütlüyor.
Kişi orucu ne kadar ihlas ile tutarsa, oruç da kişiyi o kadar tutar. Kim orucun başını dik tutarsa, oruç da onun başını dik tutar.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ramazan’da Cenab-ı Hakk, bütün Müslümanları rahmetiyle kucaklıyor şüphesiz, ama güzelin güzeline erişmek bizlerin gayretine bağlı.
Gereğinden fazla çeşitlerle donattığımız sofralar, ısrarcı olduğumuz öfke ve kırgınlıklarımız, aile akraba ve dostlarımızdan esirgediğimiz iftar daveti, dedikodularımız,ramazan ibadettimizi zedeler...

Ramazan, insana mürşit olduğu bir ay ,nefis kolaylaştırıyor. kendi derdinden başkalarının derdine düşmüyorsun..
Açlık Başımda Duman .........

Yeter ki nefsimize yan çıkmadan kötü huylarımızın samimi olarak muhasebesini yapabilelim ve buna zaman ayıralım.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mübarek Ramazan ayı bu yıl uzun ve sıcak günlere denk geldi..Bu sıcak havalarda oruç tutmak inşaallah bizim kalplerimizin katılığını, günah kalıntılarını yakıp yıkar,eritir !Gönüllerimizi temizler, ruhlarımızı ferahlatır...

Ramazan’ı gereği gibi, bütün güzelliğiyle yaşayan kamil müminler ve Allah dostları hiç kuşkusuz bu ibadet mevsiminden çok karlı çıkıyorlar. Bu mevsimle beraber ibadetlerini bir kat daha zevkli ifa edip Rablerine yakınlığın doyumsuz tadına varıyorlar.

Bazılarımız ise alışkın oldukları hayat değişince çok tepki gösterip şikayet etmeye başlıyorlar. Alışmadıkları için yoğun ibadet programına uyum sağlayamıyor, bu güzel fırsatı değerlendirmekten mahrum kalıyorlar.

Düşünecek olursak, ömrümüzde kaç Ramazan var, kaçıncısını idrak ettik, daha kaç kere yetişeceğiz, bilmiyoruz. Bir Ramazan’a daha erişip erişemeyeceğimizi bilmediğimiz halde elimizdekinin kıymetini bilemiyoruz.

Ramazan geldi diyoruz ama bizi nasıl buldu ve nasıl bırakacak, bizi değiştirebilecek mi güzeleştirebilecek mi ?

Ramazan’ın gelişi bir Müslümanın hayatında nasıl bir anlam taşıyorsa o müslümanın hayatının anlamı da odur aslında. Kısaca hayatımız nasılsa Ramazanımız da öyle oluyor...

yıl boyunca zaten gereğinden fazla sırf can sıkıntısından yiyoruz.beden arzımıza fazlalıkları yüklüyoruz!!Bir ay da yemesek ne olur ? bu ayda yapılacak o kadar güzel şey varken..........

Eğer Ramazan sizin hayatınızın özeti ise, o ayda yapacağınız bir sürü güzel şey varsa, demek ki hayatınız Ramazan, vefatınız bayram olacak. -İnşaallah.-

- Oruç tutmak psikolojik durumunuzu nasıl etkiliyor?
- Zor oluyor biraz. Açlık ve susuzluk bir yana, sigara ve diğer alışkanlıklarım yüzünden çok zorluk çekiyorum. Akşam saatlerinde sabrım kalmıyor, önüme gelene çatıyorum. Trafikte kavga çıkarıyorum.

- Halsizlik oluyor elbette. Ama dinginlik ve huzur da oluyor elhamdülillah. Daha yumuşak kalpli oluyorum, acıma duygum gelişiyor. Muhtaçların halini düşünüyorum. En küçük bir nimetten bile zevk alıyorum. Suyun tadına varıyorum, ekmek için şükrediyorum.
Oruç sayesinde daha duyarlı oluyorum. Yıl boyunca zaman zaman sünnet ve nafile oruçlar tutmaya çalıştığım ve bilhassa üç aylarda daha sık oruç tuttuğum için fazla zorluk yaşamıyorum.

Ramazan ayı bizi zaaflarımız ve alışkanlıklarımızla yüzleştiriyor. Hayatımızı anlamlandırma biçimimiz “maddi alışkanlıklarımızdan zevk alıp rahatlama” şeklinde olunca bunlardan mahrum kalmak bizi sinirli yapıyor. Sinirli olmayı kendimize bir hak gibi görme huyumuz da hemen su yüzüne çıkıveriyor. Kısacası oruç bir ayna gibi bizi bize gösteriyor.

Eğer hayatımızı değerlendirme biçimimizi maddi değil manevi alışkanlıklarla yeniden düzenlersek ve oruca hayatımızda daha fazla yer verirsek bu zaaflarımızı yenebiliriz.

- İftardan sonra ne yapıyorsunuz?

- Üstüme bir ağırlık çöküyor. Televizyon karşısına geçip çay içerek hazmetmeye çalışıyorum. Bazı geceler ise Ramazan eğlencelerine gidiyoruz.

- Sofrayı toplar toplamaz akşam namazı için hazırlanıyorum. Bir yandan çay içerken bir yandan teravih için hazırlığımı yapıyorum. Bazı geceler çocukları Ramazan şenliklerinin uygun programlarına götürüyoruz, onlar için güzel bir Ramazan hatırası olsun diye.

Oruç bir hafiflik, dinçlik vesilesiyken ne yazık ki onu bir ağırlık haline getiriyoruz. Gün boyunca yemediklerimizi on beş dakika içinde mideye indirmek zorunda mıyız? Ne acelemiz var?

Halbuki Ramazan mevsimi, manevi bir ziyafet fırsatı. Eğer tadına varmayı bilirsek…

Gelin bu ay vesilesiyle ruhani zevklere bir fırsat tanıyın. Böylece kulluk kalitenizi yükseltin. Eğer biraz gayret edersek Ramazan ayı bizi daha kaliteli bir kul olarak bulabilir ve ebedî hayatta bizim lehimize şahitlik edebilir. İnşaallah.
ALINTI.

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Ben hakkıyla oruç tutmaya çalışıyorum ablacım, çünkü bende açlık susuzluk pek etki etmiyor. Ama oruç beni tutuyor hamd olsun Elhamdülillah.

Hoş geldin on bir ayın sultanı,
Ey nefsimin azılı düşmanı,
Dilimin gözümün kulağımın mührü,
Hoşgörünün en tatlı dili,

Benim Ramazan ayları anlamadığım tek bir şey var, insanlarda hoşgörü olması gerekirken sanki herkes kavga edecek yer arayıp tuttuğu orucun ecirini kaçırıyor. Sebebi açlık mı susuzluk mu yada sigara içenlerde mi oluyor sigara içemediği için anlamış değilim. Ama inşallah Allah(c.c.) sabır ve dayanma gücü versin ki bu mübarek günlerde tatsızlıklar olmasın.

Orucun bizleri tutması duasıyla herkese hayırlı akşamlar hayırlı iftarlar. Allah'a emanet olun...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum To all my Muslims brothers and sisters from around the world
As this Monday June 6 is the start of the Holy Month of Ramadan, which is the blessing month of fasting and prayers, I'm pleased to present you all my best wishes of good health, long life, good deeds, peace and prosperity for the humanity... RamadanKareem

Üst Alt