Bismillahirrahmanirrahim

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Alla hü la ilahe illa hu
hüvel hayyul kayyüm
vel kitabül mübin
el kuddüsü rahmanirrahimül vel cemal

vel kurani el hakimi zül celal
ve ala ibrahime kıyameti kübra
el baisü es sabır
elhamdülillahi rabbil alemine
errahmanirrahim vel cemali nur ikram

el hayy

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Üstadım sen niye bütün cümlelerin sonuna El-Hayy diye yazıyorsun ?

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Bismillahirrahmanirrahim
allah esmalarıyla mülkünde nefisleri terbiye edendir .bizler ölü olan kalplerimizde dirile bilmek için evliya, enbiya, nebi ve resullerin izlerinden yürürüz. Hal odur ki el hayy esması ölü olan kalpleri diriltip azaların allahın birliğine giden bu yolda el hayy esmasının tecellisini yaşamasıdır bizde her halimizde hakkın el hayy esmasını yazarak allaha edep yapıp o hali dilemekteyiz.

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Üstadım Neml suresi hakkında bir bilgin var mı ?

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Sure-i Neml

Bu mübarek sûre Mekke-i Mükerreme'de nazil olmuştur, doksanüç âyetten ibarettir. Bu âyetler, Şüara sûresinin sonunda beyan olunan zalimlerin, inkarcıların gelecekte ne korkunç değişikliklere uğrayacaklarını izah ediyor, bu müthiş hâdiselerin imkânına işarette bulunuyor, vuku bulacağını kuvvetlendirmek için geçmişe ait bir kısım müthiş olayları birer misâl olarak göstermiş oluyor. Bu sûrei celîlede Hz. Musa'nın, Hz. Davut ile Hz. Süleyman'ın Hz. Salih ile Hz. Lût'un kıssalarını beyan ederek Allah'ın kudretiyle ne kadar garip, harikulade hâdiselerin meydana gelmiş olduğunu gösteriyor. Haşr ve neşre, kıyametin kopmasına ait vuku bulacak harikulade hadiseleri dikkat nazarlarına sunmaktadır. Bunları inkâr edenlerin bâtıl iddialarını red eyliyor. Nihayet kimlerin selâmet ve hidayete ereceklerini, kimlerin de inkârları yüzünden sapıklıkta kalarak lâyık oldukları cezalara kavuşacaklarını beyan buyurmaktadır. Süleyman Aleyhisselâm'ın bir hârika olmak üzere vahşi hayvanların ve kuşların lisanlarını bilen ve "Nemi" denilen karıncaların bulunduğu vadiye gittiği vakit karıncaların neler söyleyip ne kadar bir vaziyet almış olduklarını hikâye buyurduğu için bu mübarek sûreye "Nemi Sûresi" adı verilmiştir.

Ömer Nasuhi BİLMEN (Merhum)

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Bismillahirrahmanirrahi
nemi suresi
habibim deki kemalatım tecelli olduğunda.
Nefis gecesi kalbi kuşatarak zulmettiğinde
kalbin velisi ruhtur. Işte o kıyameti sügra koptuğunda kalplerinin velisi olduğum kullarıma tuzak kuranlara de ki allahtan elbette sizlere nefislerinizin görmediği tuzakları vardır. Işte o gün halk batin hak zahir olur allah alimdir. El hayy

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Üstadım batın ilim sahipleri hala bulunuyor mu dediğim zamanda karşıma çıktın hayat ne ilginç !

Ben bir yüzük yaptırmak istiyordum kenarınada iki huruf-u mukataa kazıtacaktım bunun için tefeül yaptım...

Ikisindede ıska geçmedim ve bir mesaj olduğunü anladım...

Bu mukataalardan biri Ta-Sin diğeri ise Ha-Mim idi.

Sizin gibi ilim sahibi bir insandan zaten bunların sırlarını ögrenemeyiz onu sormuyorum zaten ama bu bana bir şey işaret ediyor mu üstadım ?

Yoksa tesadüf deyip geçmeli miyim yoksa uyanık mı davranmalıyım bilemedim derken çıkıp geldiniz sorayım dedim.

Merakla bekliyorum...

Selam ve dua ile.Saygılarımla.

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Ta- sin- ha -mim işaretleri batin ilminde hz süleyman ve zulkarneyne işarettir kuranda bu peygamberlerin kıtsalarını okumanı ve manalarını düşünmeni tavsiye ederim .lakin okuduklarını anlıya bilmen için el hayy ve el bais esmalarının manalarını bilip vav harfinin manasına sığınarak yürümen gerekir selam ve dua ile el hayy

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Üstadım şu fakir dediklerinizi kağıt kalemle yazdı ama aciz kaldı biraz daha açıklasınız aklımız kesse...

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm sevgili forum ailem;kaç gündür zümrüdü anka kardeşimin peşinden nereye gidiyor diye forumda takipteyim çünkü onunla bir kapıdan girdim farkında olmadan şimdi biraz aydınlanmaya başladı Bedir hocamın ilmi ile ama benim çok fırın ekmek yemem lazım bunları anlayıp sindirebilmem için:( zümrüdü anka kardeşimin rüyaları da zaten gönül dostumun yaptığı yorumlardan sonra bende onun farklı olduğu hissini uyandırdı.Şimdi Zülkarneyn aleyhisselam ile bu şekilde bağlantıda kuruldu inşallah bizde nasipleniriz bu girilen benim için yeni olan ilim kapısından selam ve dua ile yerlerin ve göklerin sahibine emanet olun. Hepinizden Rabbim sonsuz razı olsun.

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm sevgili forum ailem;kaç gündür zümrüdü anka kardeşimin peşinden nereye gidiyor diye forumda takipteyim çünkü onunla bir kapıdan girdim farkında olmadan şimdi biraz aydınlanmaya başladı Bedir hocamın ilmi ile ama benim çok fırın ekmek yemem lazım bunları anlayıp sindirebilmem için:( zümrüdü anka kardeşimin rüyaları da zaten gönül dostumun yaptığı yorumlardan sonra bende onun farklı olduğu hissini uyandırdı.Şimdi Zülkarneyn aleyhisselam ile bu şekilde bağlantıda kuruldu inşallah bizde nasipleniriz bu girilen benim için yeni olan ilim kapısından selam ve dua ile yerlerin ve göklerin sahibine emanet olun. Hepinizden Rabbim sonsuz razı olsun.
Bana uçarak zor geliyor sen beni yürüyerek nasıl takip ediyorsun hayretler içerisindeyim :D .Ama takip eden yalnız sen değilsin bende takipteyim bir kaç kişiyi :D.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Farkındayım kardeşim başta Bedir hocam ama diğerlerini bilmiyorum ha dur gönül dostumu unuttum...
Latifen güzeldi teşekkürler kardeşim sana başka konularda da teşekkür ettim fakat okudun mu bilmiyorum kaç gündür bilmediğim şeyler öğreniyorum vesilen ile sonra bak bu gün Bedir hocam vesilesi ile açılan bir kapıdan içeriye bakmak nasip oldu mukata harflerini bu kadarda olsa seyretmek beni çok heyecanlandırdı.Vesile olan tüm arkadaş ,kardeşlerim ve büyüklerimden Rabbim sonsuz razı olsun.

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Evet sohbetinizin arasına girmenin sanırım vakti geldi . Allahın selamı üzerinize olsun. şimdi sohbetimizin içindeki ta-sin ha-mim harflerinden hz süleyman ve hz zukarneyini anlatan sure ve ayetlere geldik .bu iki peygamberin hayatı gerçekten ikiside kendi zamanlarında hz suleyman zahirin ,hz zulkarneyn ise batinin dünyaya hükmetmiş allahın seçtikleridir. Neden hz süleyman zahirdir. çünkü o hükümdarlığı döneminde ona allah cinlerden ,insanlardan ve meleklerden kurulu bir orduyu emrine vermişti . Bunun anlamı ise allah katında insandaki ilahi,rahmani ve rabbaniyetindeki insana hizmet eden melekütül aleminin sırrına vakıf olmaktı. Yani açıkcası hazreti süleymanın hayatı insanın yaratılışının sırrını anlatıyor.
4 kutsal kitap insanın yaratılış hakikatının tebliğidir.

şimdi allahın zatı ilahiyesinin sırrı ise esmaül hüsnada saklıdır insanlıksa bu gün bu noktada ağmadır. Hakikat şu durki zatı ilahiyesine giden bu yolda zulkarneynin kıtsada annatılan gök yüzündeki güneşi avuçlarının içine alması .akıl güneşi hz cebrailin zulkarneyinin hizmetine verilmesi ve o rahmani akıl ile dünyaya hükmetmesidir.buradaki sır ise esmaül hüsnanın hakikatıdır.allah ismi alası zatı ilahiyesine ,rahman ismi ise hz ademe ,rahim ismi hz havvaya ,rab ismi ise adem ve havvaya hizmet eden melekütül alemine hitap eder . Bize burda esmaül hüsnadan batini bir sır açıldı. Insanlık rahman esmasının kapısının arkasındaki sırları
idrak etmeyip gayride allahı aradığı sürece dünyaya huzur gelmeyecektir allah alimdir ve hakikat esmaül hüsnada saklıdır el hayy

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Üstadım peki benim Hz.Süleyman ve Hz.Zülkarneyn ile ne bağlantım olabilir ki bu mukataalar karşıma çıktı ben üstüme ne almalıyim ?

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Allah cc sonsuz razı olsun Bedir hocam hasret kaldım ilim sohbetlerinize özellikle bu konu şu zaman içinde ilgimi çeken bir konu Esmalar ve sizin belirttiğiniz Rahman Esmasından başlayıp tümünün kapılarını aralayıp sırlarından haberdar olup amel edebilmek için hocam:)
Sizden bir ricam var sanırım fark etmediniz Bedir hocam 3 istiaze varmış 2 tanesini öğrendim fakat 3 sünü bulamadım bilginiz dahilinde ise bizleri aydınlatabilirmisiniz?(Bu bölümde 3 istiaze başlığı altında yazmıştım.)Selamün aleyküm

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Yani bedir abi zülkarneyn a.s aslında varoluşta yetkilendirilen görev alan, düzeni intizama yetkili görevlilerdenmidir ki. Gayrında arayınca bakınca bizi atlıyor ve anlıyamıyormuyuz.

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Bedir Hocam şimdi yanlış anlamadıysam birinci paragrafta şunu anlatmak istiyorsunuz ;

Hz.Süleyman(a.s) dünyaya zahir olarak hükmetti Cenab-ı Hakk ona bir çok nimet verdi bu ise Allah'ın bir isminin sırrına vakıf olmaktı bu o zaman bir efsane vardı ya Mühr-ü Süleyman ! Süleyman(a.s)'ın yüzüğü ve üstündeki ism-i azam duası ve sonra yüzükle imtihan edilişi en son marifetin yüzükte değil; Hz.Süleyman'ın kendisinde olduğunu fark edişi...Aslında kendisindede değil Allah'ın belkide zatında olduğunu o esmaya vakıf olmasıda denebilir.

Ikincisindede aynı şeyi anladım.Hz.Süleyman ve Hz.Zülkarneyn'in ikiside ism-i azama vakıftı ve bunun sırrı ilahiyesiyle dünyaya hükmettiler ve nimetin Rablerinden geldiğini hiç unutmadılar ve kibre düşmediler.

Şimdi Bedir Hocam ben bu olaylara bakıyorum ve kendim ile uzaktan veya yakından hiç bir şekilde alaka kuramıyorum.

"Bize burda batini bir sır açıldı." Diyorsunuz ama benim sadece kafam karıştı sayın hocam.

"Hakikat Esma-ül Hüsna'da saklıdır."

"İnsan Rahman esmasının kapısının arkasındaki sırları idrak etmeyip gayride Allah'ı aradığı sürece..."

Hocam hakikat Rahman ismi midir ?

Benim burdan ne ders almam gerekir ?

Madem bu isim bu kadar sırları barındırıyor bulmak Allah'ın dilediği kul dışında imkansız o zaman bununla alakamız nedir ?

Selam ve dua ile.

Saygılarımla.

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Bismillahirrahmanirrahim

zümrüdü anka kardeşime .sevgili hal kardeşim .
Allahın selamı ve rahmeti üzerimize olsun.
Bizler allaha giden bu yolda uçarak olmasada topal karınca misali ilahi azama firar ediyoruz.
Bizlerin sırtında tevazu hırkası ve kalbimizde allah aşk ile es sabır esmasına sığınıyoruz. şimdi hz süleyman ve zulkarneyin ile seninle alakası meselesi. Sevgili kardeşim hz süleyman insanlara ,cinlere ve melekütül alemine hükmetmişti allahın mülkünde ve kendisine mührü şerif verilmişti. şimde burdaki önemli konu senin bedenin senin mülkündür sen mülkünde cenin ,cin ve melekütül alemlerini geçerek bu günki sureti sıfatına kavuştun. şimde nevsin ,kalbin ve aklın fetihinde senin evvela yaratılış hakikatını bilmen gerekiyor. Buna istinaden azalarının ilahi ,rabbani vede rahmani olduğunu idrak etmen ve bu yolculukta mearic - suresi ayet 3 te anlatılan yedi yer semasını ve fusület suresi ayet 12 de anlatılan yedi gök semasını idrak ederek bu geçiş yolunda evvelde allahın zailahiyesinde,batında babanın bedenine ihlas suresi ile davet edilişini ahirde ayetül kürsü ile beratını alarak anne rahmine getirilişini,zahirde ise yasini şerif ile allahın huzuruna getirilip azalarını müslüman ederek nevsini ,kalbini vede aklını allaha tahsis ederek bedeninde bir halik olan nevsin maliki yani süleymanı olman murad edilmiştir . Bu noktada zulkarneyin hayatındaki güneşi avuçlarına alması seninde furkan olan o kurani bir akıl ile allaha firar etmen yani sığınman isteniyor.

Gelelim rahman ismine . Biz burada zatı ilahiyesine ait sırların esmaül hüsnada saklı olduğunu belirtirken 99 esmanın her birisinin ayrı ayrı alemlere açılan bir kapı olduğunu kastetmiştim..

Sevgili firari kardeşim bende seni çok özledim geç dönüş yaptığım için hakkını helal et . Elbetteki hakkın bahçesi olan semayı dünyada allahın hidayet edip seçtiği aziz kulları vardır duamız o yolda karınca misali yürümektir selam ve dua ile bütün kardeşlerime. Hayırlı cumalarımız olsun aeo el hayy

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Sayın Bedir Hocam:

"*evvelde allahın zailahiyesinde,batında babanın bedenine ihlas suresi ile davet edilişini ahirde ayetül kürsü ile beratını alarak anne rahmine getirilişini..." buraya kadar bana ne bir laf düştü veya isteğim soruldu buraya kadar Cenab-ı Hakk bizi getirdi peki bundan sonrası için ;

Yani şurayı soruyorum,

"zahirde ise yasini şerif ile allahın huzuruna getirilip azalarını müslüman ederek nevsini ,kalbini vede aklını allaha tahsis ederek bedeninde bir halik olan nevsin maliki yani süleymanı olman murad edilmiştir . Bu noktada zulkarneyin hayatındaki güneşi avuçlarına alması seninde furkan olan o kurani bir akıl ile allaha firar etmen yani sığınman isteniyor."

Üstadım deyim yerindeyse ben daha sizin bu söylediğiniz hakikati tam olarak idrak edememişken bunu nasıl yapacağım ?
..."İsteniyor" demişsiniz bir nevi emir yapmak şart ben ise nasıl yapacağımı ne yapacağı mı hiç bilmiyorum yol gösterecek misiniz ?

Her seferinde kafam daha çok karışıyor Bedir Hocam ve ben ürküyorum...

Selam ve dua ile, merakla bekliyorum.

Miraç kandilinizi kutluyorum sayın hocam, dualarınızıda yardımlarınızıda bekliyorum.

Allah'a emanet olun.

Üst Alt