• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Birikmiş altından verilen zekat

Batuhan66

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamin Aleyküm,

ben Almanyada yasiyorum 5 Yil önce evlendim ve Dügünde yaklasik 400 gram Altin takildi benim Hanima. Kendim Asgari ücret kazaniyorum esim de ilk yilimizda dogum yaptigi icin calismiyor daha oglumuzla ilgileniyor. Maalesef Asgari ücret bizim zar zor giderlerimize yetiyor ve Türkiyeye de her 3-4 Yilda bir gidebiliyoruz oda büyük zorluklarla. Ama 81 gramdan fazla Altinim oldugu icin her yil bu altindan hesaplanan miktari bozdurup zekata yatiriyorum, bu altindan yaklasik 300gram kaldi her yil da verdigim icin bir gün bu altin 81 Grama düsecek. Benim üzüldügüm benim Ogluma 81gram kalacak büyüdügünde. Aceba Allah burada bir kolaylik veya benim gözden kacirdim bir hadis var mi bilen var mi? Yoksa her yil altinim azalacak mi cünkü maalesef bu maasimla para biriktiremiyorum ve Ogluma birsey birakamiyacam. Suan Borclarim yok kredim de yok yanliz zor sekilde anca giderlerime maasim yetiyor. Cevaplariniz icin Allah Razi olsun.

Muvatta

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykümselam kardeşim. Elindeki miktarı saklamak yerine ekonomiye dahil etmen daha iyi olurdu. Yani hiç birşey yapamasan memlekette bir küçük arsa veya kira getirecek bir ev alabilirdin. Elinde kalan miktar için birşeyler yapmaya gayret et derim. İslam zaten altın, para v.s ekonomik değerlerin yastık altında saklanması yerine meşru işlerde değerlendirilmesini tavsiye eder.

Batuhan66

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah senden Razi olsun kardesim bak bunu hic akil edemedim haklisin Arsa veya Daire Zekat da hesaplanmiyor cok güzel söyledin bunu nasil düsünemedim hayret. Tessekür ederim kardesim tekrardan Allah Razi olsun.

Üst Alt