Bilal-i Habeşi İçin Yasin

Somber

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleykum,nurlu akşamlar herkese.
Foruma yeni üye oldum ve sizden bir ricamız olacak eğer konuyu yanlış yere açtıysam affola.
Bilal-i Habeşi için Yasin-i Şerif topluyoruz.24-05-2013 tarihine kadar yani bir ay için.
Allah rızası için katılımlarınızı bekliyoruz.Türlü işkencelere rağmen imanını bırakmayan ve ilk müezzinimiz nur sesli Bilal-i Habeşi için..
Rabbim okuyan okumayan herkesten razı olsun..
Allah'a emanetsiniz..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamun Aleykum,nurlu akşamlar herkese.
Foruma yeni üye oldum ve sizden bir ricamız olacak eğer konuyu yanlış yere açtıysam affola.
Bilal-i Habeşi için Yasin-i Şerif topluyoruz.24-05-2013 tarihine kadar yani bir ay için.
Allah rızası için katılımlarınızı bekliyoruz.Türlü işkencelere rağmen imanını bırakmayan ve ilk müezzinimiz nur sesli Bilal-i Habeşi için..
Rabbim okuyan okumayan herkesten razı olsun..
Allah'a emanetsiniz..

Aleykümselam ve rahmetullah kardeşim hoşgeldin. Konuyu gerekli yere taşıdım merak etme.

Allah razı olsun kardeşim belli ki niyetin halistir. Ancak yapmaya çalıştığın şey yani yasin toplamak islam dininde olmayan, sonradan insanlar tarafından ortaya çıkarılmış bir uygulamadır.

Sen bu uygulamanın Kuranın neresinde veya Peygamberimizin hangi hadisinde bulunduğunu bize gösterebilirsen biz de sana istediğin kadar yasin toplayalım. Peygamberimizin yasini çokça okuma tavsiyeleri vardır. Fakat bu toplama sayma veya biriktirme gibi uygulamalar yoktur. Yasin-i Şerif Kitabımızda surelerden bir suredir. Peygamberimiz tarafından da özel bir önemle anılmıştır. İnşAllah bu sureyi çokça okuyalım. Fakat anlamaya ve daha önemlisi hayatımıza tatbik etmeye çalışalım inşAllah. Hayırlı geceler.

Somber

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hayırlı akşamlar.Bu durumla daha öncede karşılaşmıştım.Ölülere yasin okuma konusunda.
Hadisi şeriflerde ölülere yasin okuyun der.Şimdi bir kısım alim bu hadisleri sahih bulur bir kısmı bulmaz.Bu zamana kadar mezarların başında hep okudum,herhangibir hoca bana yanlış olduğunu söylemedi.Ama oldukça tartışmalı.Şimdi burada birşey desem sonu yanlış yerlere gidebilir.
Yasin okumamızın amacı affedilmesi için değil,ki bahsettiğimiz kişi Bilal-i Habeşi.
Hadisler getirebilirim ama bir kısmı bu hadisleri sahih bulmaz.Eğer sizde onlardan biriyseniz yazmamında bir amacı kalmaz.
Dediğim gibi bu konu hakkında çok bilgim yok,o yüzden çok konuşup yanlış konuşmak istemiyorum.
Ben sadece bir ricada bulundum eğer bu yaptığım yanlış ise tabii ki olayı tartışma boyutuna taşımayacağım..
Hayırlı akşamlar..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Hayırlı akşamlar.Bu durumla daha öncede karşılaşmıştım.Ölülere yasin okuma konusunda.
Hadisi şeriflerde ölülere yasin okuyun der.Şimdi bir kısım alim bu hadisleri sahih bulur bir kısmı bulmaz.Bu zamana kadar mezarların başında hep okudum,herhangibir hoca bana yanlış olduğunu söylemedi.Ama oldukça tartışmalı.Şimdi burada birşey desem sonu yanlış yerlere gidebilir.
Yasin okumamızın amacı affedilmesi için değil,ki bahsettiğimiz kişi Bilal-i Habeşi.
Hadisler getirebilirim ama bir kısmı bu hadisleri sahih bulmaz.Eğer sizde onlardan biriyseniz yazmamında bir amacı kalmaz.
Dediğim gibi bu konu hakkında çok bilgim yok,o yüzden çok konuşup yanlış konuşmak istemiyorum.
Ben sadece bir ricada bulundum eğer bu yaptığım yanlış ise tabii ki olayı tartışma boyutuna taşımayacağım..
Hayırlı akşamlar..

Yanlış anlamışsın kardeşim okumakla ilgili bir problem yok. İstediğin kadar okuyabilirsin. Konu toplamakla ilgili. Peygamber efendimiz hayatı boyunca vefat eden birisi için yasin toplamışmı acaba? Şimdilerde moda olan salavat kampanyaları gibi. Yani insanlara yasin okutup bunları toplamak saymak v.s den bahsediyorum. Tabi burada kimseyi yargılamıyoruz. Dediğim gibi niyetin halistir belli. Sana hiçbir suterle yapma etme yanlıştır diyemem. Ancak ben kendim bir insan tarafından ortaya çıkarılmış bu toplama meselesine karşıyım. Kitapta yok Peygamberimizin hayatındaki uygulamalarda yok. EE o zaman nereden çıktı. İşte bir ademoğlu çıkarmış Kim olduğu meçhul...

Somber

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hadisi şerifleri incelemenizi tavsiye ederim bu konuda.
Diğer bir konu sayıyla topluyoruz evet.Ama şunuda unutmayın toplamak bir araya gelmek anlamındadır.Tıpkı Ümmetin toplanması gibi.Sayıları elbette tutuyoruz ama toplamaktan kasıt bu.Yıllardır yanlış anlaşılıyoruz.Biz hep beraber yani toplanarak okumak istiyoruz.Sonuçta hepimiz okuyabiliriz ama bunu din kardeşlerimizle yapmak başkadır.Tıpkı cemaatle kılınan namaz gibi.
Umarım anlatabilmişimdir..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Hadisi şerifleri incelemenizi tavsiye ederim bu konuda.
Diğer bir konu sayıyla topluyoruz evet.Ama şunuda unutmayın toplamak bir araya gelmek anlamındadır.Tıpkı Ümmetin toplanması gibi.Sayıları elbette tutuyoruz ama toplamaktan kasıt bu.Yıllardır yanlış anlaşılıyoruz.Biz hep beraber yani toplanarak okumak istiyoruz.Sonuçta hepimiz okuyabiliriz ama bunu din kardeşlerimizle yapmak başkadır.Tıpkı cemaatle kılınan namaz gibi.
Umarım anlatabilmişimdir..

Tamam kardeşim tabiki istediğin gibi yapmakda serbestsin. Bu konuda hadisi şerif varsa sen getir de inceleyelim. Ben şahsen bilmiyorum. Peygamberimizin hayatında da bu şekilde bir toplama, sayma v.s yaptığını duymadım. Sonuçta insanların elinden çıkan bir uygulama kardeşim. İsteyen kabul eder isteyen etmez. Dediğim gibi sahih olarak sınıflandırılmış hadisi şerif varsa bizde öğrenmek isteriz.

Somber

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Bakınız ilk mesajımdada bahsettiğim Hadisleri bazıları sahih bulmakta bazıları bulmamakta.Şimdi ben buraya elbette hadisi şerifleri koyarım ama bunlar sahih değil derseniz koymamında hiçbir anlamı kalmaz.Birçok sitede bununla ilgili tartışma var.Daha öncede tartıştım.Bir kısım sizin gibi düşünüyor bir kısım benim gibi.
Bizim amacımız ve niyetimizi Rabbim biliyor.Ameller niyetlere göredir.Hadisleri incelemek isterseniz 10 saniyenizi ayırıp her yerden öğrenebilirsiniz kardeşim.
Hayırlı akşamlar..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Bakınız ilk mesajımdada bahsettiğim Hadisleri bazıları sahih bulmakta bazıları bulmamakta.Şimdi ben buraya elbette hadisi şerifleri koyarım ama bunlar sahih değil derseniz koymamında hiçbir anlamı kalmaz.Birçok sitede bununla ilgili tartışma var.Daha öncede tartıştım.Bir kısım sizin gibi düşünüyor bir kısım benim gibi.
Bizim amacımız ve niyetimizi Rabbim biliyor.Ameller niyetlere göredir.Hadisleri incelemek isterseniz 10 saniyenizi ayırıp her yerden öğrenebilirsiniz kardeşim.
Hayırlı akşamlar..

Diğer sitelerdeki tartışmalarla işimiz olmaz kardeşim. Sen bir talepte bulundun. Bizde sana cevaben elimizden geleni dilimizin döndüğünü anlatmaya çalıştık. Yasin toplama, salavat toplama, bunları sayma, biriktirme v.s gibi uygulamalara karşıyız ve katılmıyoruz. Sizin niyetinizin iyi olduğunu başta söylemiştim. Tekrar ediyorum niyetiniz iyi mutlaka hepimiz müslümanız elhamdülillah. Yanlız bu toplama işi din değil. islam dininde böyle birşey yok. İnsan eliyle oluşturulmuş meydana atılmış bir münferit faaliyet diyelim. Zararı var mı? Hayır belki şu aşamada yok. Ancak bu dinin bir emri veya dinin bir gereği gibi algılanmaya başlanırsa. Zararı olur. 100 yıl sonra yasin toplamak din olarak kabul görürse ne olur. Allahın dinine ilave yapılmış olur. v.s daha birçok örnek verilebilir. Selametle kardeşim yolun açık olsun. inşAllah faaliyetinin ecrini alırsın.

Somber

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Anlatmak istediğimi bir türlü anlamadınız.Diğer siteleri örnek vermem bu konunun tartışıldığını belirtmek içindi.Yani bir kısımda sizin gibi düşünüyor demek istedim,burayı anlamadınız sanırım.
Onun dışında amacımız Yasin-i Şerif okumak.Ve mübarek ruhlarına hediye etmek.
Sizin gibi düşünenlerde var demek istiyorum.Farkındaysanız bu görüşle ilgili bir tartışma yaratmadım ki bu görüşü destekleyen çok fazla insan var.Ama bende araştırım kimi yerde okunabileceği söyleniyor.Kimi yere okunmayacağı.
Bu tartışma sabaha kadar sürse yine orta yolu bulamayız..
Bizim amacımız "hediye" etmek.Neyse sormadım sayın.
Forumun yöneticisisiniz,eğer yetkiniz var ise konunun silinmesini talep ediyorum.Lütfen,daha önce çok tartışma oldu.Forumun ve siz değerli forum sakinlerinin bir tartışma görmesini istemem.
Eğer yetkiniz var ise konumun silinmesinde ısrarcıyım.
Hayırlı nurlu akşamlar..Rabbim yolundan ayırmasınç
Tevbe bilip ettiklerimize;
tevbe bilmeyipte ettiklerimize.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Anlatmak istediğimi bir türlü anlamadınız.Diğer siteleri örnek vermem bu konunun tartışıldığını belirtmek içindi.Yani bir kısımda sizin gibi düşünüyor demek istedim,burayı anlamadınız sanırım.
Onun dışında amacımız Yasin-i Şerif okumak.Ve mübarek ruhlarına hediye etmek.
Sizin gibi düşünenlerde var demek istiyorum.Farkındaysanız bu görüşle ilgili bir tartışma yaratmadım ki bu görüşü destekleyen çok fazla insan var.Ama bende araştırım kimi yerde okunabileceği söyleniyor.Kimi yere okunmayacağı.
Bu tartışma sabaha kadar sürse yine orta yolu bulamayız..
Bizim amacımız "hediye" etmek.Neyse sormadım sayın.
Forumun yöneticisisiniz,eğer yetkiniz var ise konunun silinmesini talep ediyorum.Lütfen,daha önce çok tartışma oldu.Forumun ve siz değerli forum sakinlerinin bir tartışma görmesini istemem.
Eğer yetkiniz var ise konumun silinmesinde ısrarcıyım.
Hayırlı nurlu akşamlar..Rabbim yolundan ayırmasınç
Tevbe bilip ettiklerimize;
tevbe bilmeyipte ettiklerimize.

Allah razı olsun kardeşim. Yolun açık olsun. Ben seni çok iyi anladım merak etme. İnşAllah sen de bizi anlamışsındır. Forumlar bir bakıma doğruyu bulma görevini de üstlenirler. Yani bunun yolu da tartışmadan geçer. Neyse senin son talebini yerine getiremeyiz maalesef. Forumdan bu şekilde konu silemeyiz. Olsun sen canını sıkma belki yazılanları okuyup bir fikir edinen veya faydalananlar olabilir. Selametle

Somber

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Böyle tartışmayı kim istemez kardeşim,ama daha önce çok ciddi tartışma yaşadığım için siz din kardeşlerimin huzurunu kaçırmak istemediğimden silinmesini talep ettim.Onun dışında konu elbette durabilir.
Sonuçta hangimiz "ben bilgeyim" diyebiliriz ki ? Hepimiz kuluz hata yaptık.Kimse kusursuz değil elbette.
Yeterki böyle tartışma olsun canı gönülden katılırım.
Allah'a emanetsiniz.
Rabbim bizi yolundan ayırmasın,Efendimiz(s.a.v)'e layık ümmet olalım İnşaAllah.
Dua ile..

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz

Candan bağlı idi o Hakk Resul’e,
Bilal-i Habeşi garip bir köle,
Öyküsü dolaşır dillerden dile,
Bilal-i Habeşi o büyük insan.

Yatırdılar onu kızgın kumlara,
Vücüdunu boyadılar kanlara,
Canım kurban Bilal gibi canlara,

Vura, vura vücudunu soydular,
Üzerine büyük taşlar koydular,
Bilal’in “El Hakk” deyişini duydular,

Ebubekir satın aldı o canı,
Azad etti o yiğit kahramanı,
Sevindi alemlerin o sultanı,

(Abdurrahman Önül)

Selamunaleyküm hayırlı tartışmalar inş. :)
Öncelikle aramıza hoş geldiniz somber kardeşim.
hangi şehirden katıldığınızı belirtmemişsiniz ama IP sakaryadan katıldığınızı gösteriyor, sakarya/adapazarı da bana çok yakın :)
herneyse, bilgilerinizde 19 yaşında yani henüz yolun başında olduğunuzu gösteriyor,
diyeceğim şu ki, foruma üye olupta tanışma bölümüne girip orada kendinizi tanıtıp bir selam vermeden üye olur olmaz birkaç sitede de yaptığınız gibi burdada bu aynı konuyu açtınız, iyi yaptınız ve çok güzel tatlıbir tartışma da yolaçtınız
keşke doğrudan böylebir konu açıp tartışma yaratmadan dua bölümüne gidip orada '' hepbirlikte Bilal-i Habeşi için Yasin-i Şerif okuyalım başlığında bir konu açıp ilk Yasin-i Şerif ide siz yazıp okusaydınız eminol bunun devamı gelirdi güzel kardeşim.
Şimdi benden sana bir abi tavsiyesi bundan sonraki sitelerde, örnek olarak verdiğim başlıkla konu açıp yasin-i sen ekle, yani senin açtığın konuyu okuyan devamında cevap ekliyecektir
ama sakın toplama, çıkartma dan bahsetmeqqww..k çünkü dinimizde böyle sayı ile yasin veya dua okuma yok, siz yeni vefat eden bir insanın mevlütüne katıldınızmı? illaki katıldınız, peki o merhum veya merhume,ye sayı ile yasin-i şerif okunduğunu gördünüzmü? diyeceksinki topladığımız yasin-i şerif sıradan bir insan değil, hayır kardeşim neticede bilal-i habeşi de allah'(c.c)ın bir kulu...

Dua ile...

Somber

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hayırlı sabahlar :)
Evet biraz çatkapı oldu ancak ben zaten daha önce kaydolduğum sitelerdede kendimi çok tanıtmam.İsmimi bilen yoktur.Sadece merhaba derdim.Burada da karar verdiğimiz anda üye olduğum için hem bir ricada bulunmak hemde merhaba demek için açtım.
Amacım sadece girip bu konuyu açıp çıkmak değil elbette.Ancak eğer çok büyük tartışma olmazsa-ki olacağını sanmıyorum-forumda paylaşım yapmaya elbette devam edeceğim.
Dediğim gibi aceleyle olduğu için dikkat edemedim,kusur ettiysem affola.
Yaşımız daha genç elbette.Daha önümüzde katetmemiz gereken çok yol var.Onlarca yaşamımız olsa yinede çıkıp "ben bilgeyim" diyemeyiz.Sadece ilmimize ilim katarak ilerleriz ama her zaman bilmediğimiz bildiğimizden fazladır.
Bizim amacımız onun mübarek ruhlarına hediye etmek.
Bu konuda çok farklı düşünceler mevcut ama Allah sizden razı olsun,düşüncelerinizi insanları incitmeden belirttiğiniz için.Daha önceleri çok kırıcı sözler duydum onun için söylüyorum.
Böyle tartışmalara elbette katılırım.Amacım sadece belli bir süre forumu kullanmak değil.İslami forumlarda üyeliğim vardır ve sadece birinde aktif değilim o da tartışmadan dolayı :) Demek istediğim ben her zaman buradayım,sizlerden öğreneceğim çok şey var..
Dua ile.,hayırlı sabahlar.Rabbim işlerinizi rast getirsin İnşaAllah..

Üst Alt