Arkadaşlık problemi

_serpil_

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
selamünaleyküm
hayatımın şuan manevi anlamda en doyurucu dönemlerini yaşıyorum.her şey çok güzel gidiyordu.eskiden sıkıntı edeceğim şeyler gözüme gözükmüyor kalben bir ferahlık içinde yüzüyordum resmen...son zamanlarda arkadaşlarıma dair problemler yaşadım ve neye nasıl tepki vereceğimi bilemedim.normalde çok kızacağım şeyleri anlayışla karşılar,eleştirmez oldum.işin tuhafı bu içimden böyle geliyor.ama kendimi bir yönden de rahatsız hissediyorum.ortada büyük yanlışlıklar var ve benim bunun yanlış olduğunu söylemem yeterli değil gibi geliyor.sanki daha fazlasını yapmalıyım.yanlış deyip geçmek yerine uzun uzadıya anlatmalıyım...ama sadece anlayıp yargılamadan ufak ufak dikkatli olmaları gerektiğini söylemeye çalışıyorum.kızarsam bana anlatmayıp daha kötü şeyler yaşamalarından da korkmuyor değilim...ama içimden eskisi gibi tepkiler vermek gelmiyor.yapabildiğim en güzel şey anlamak ve uyarmak...
genel olarak durum buyken 13 yıllık bir arkadaşımın bana ve etrafındaki tüm insanlara büyük,küçük ama devamlı yalanlar söylediğini öğreniyorum.yalan söylemesine şaşırmıyorum ama bu durum biraz psikolojik temelli gibi geldiğinden çok endişeleniyorum.ciddi bir kişilik bozukluğu olabileceğini söyleyen bir doktor olduğunu öğreniyorum.arkadaşımın diğer arkadaşlarının isteğiyle artık onlarla görüşmediğini ama bana hala görüşüyormuş gibi yansıttığını.kafasında bir şeyler kurup onlar gerçekmiş gibi hiç takılmadan anlatabildiğini gördükçe çok kötü oluyorum.onun zor zamanında yanında olmak destek vermek istiyorum ama yalan söylediğini bile bile umursamadan duramıyorum...kendimi kötü hissediyorum.bunalmış...telefon numaramı değiştirsem ve en başta da yakın arkadaşlarıma vermesem ne rahat ederim diye düşünmeye başladım.sınavlarım var odaklanıp çalışamıyorum...
tek çarem dua etmek...elimden başka bir şey gelmiyor.psikolojim bozuluyor,yapmam gerekenleri yapamıyorum,onları yalnız bırakmamam gerektiğine inanıyorum ama bana ağır geliyor kabuğuma da çekilmek istiyorum.çok karışığım...dfr5..
bunun benim için bir imtihan olduğunu düşünüyorum.layıkıyla bu imtihanın altından kalkmak,arkadaşlığın hakkını verebilmek istiyorum.fikirlerinize ihtiyacım var lütfen esirgemeyin...duaa..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam kardesim yazinizi okuyunca gecenlerde tabir ettigim ruyaniz aklima geldi...
Arkadaşlık, dostluk gibisi yok! Ama bazen de onlar kadar zarar vereni de yok…
Bu nedenle arkadaş seçiminizde çok dikkatli olmalı, iyi ve gerçek dostluğu bulmak için acele etmemelisiniz..
masallah serpil kardesim zaman ile kemale ermeye olgunlastiginizin farkindayim...

https://www.islamiforumlar.net/ruya...n-yakin-arkadasina-ilgi-duydugunu-gormek.html

evet arkadasinizda Kişilik ve duygu Bozukluğu var...yani onlar bazen yalan ile gercegi ayirt edemez..kendilerince bir dunyalari, hayal alemleri vardir..
ve O yalan, hayal aleminde yasadiklari sahis ve rolleri bir zaman sonra kendileride inanirlar...
o yüzden kendilerini hakli göstermeye çalışırlar bu tur insanlar ile arkadaslik yapmak cook zordur...

bencede tel numaranizi degistirin ve bundan boyle her onunuze geleni numaranizi vermeyin ki kafaniz Rahat etsin...
tel istiyenlere de ins.. ileride deyip zaman akimina birakin...sınavlarım var odaklanıp çalışmaliyim diye de nazikce
o ortamdan yavasca cikip kendinizi bulmak icin bir ara kendi ve ailenizin dunyasina girin!!
kardesim bunu yapmasaniz zaten bu ruh halliniz ile kendinize bile yardim edemez iken onlara hic el uzatamazsiniz...

Size bir abla nasihatti..bunlari hayattiniz boyunca unutmayin her biri denenmis, yasanmis Hayat tecrubelerimden yazmaktayim...

1-Sırlarınızı herkesle paylaşmayın

Herkesin duymasını istemediğiniz bir sorun yaşıyorsanız ya da bir sırrınız varsa bunu yalnızca dostlarınızla paylaşın,
Özellikle arkadaş seçiminizi yaparken, başarınızı sorgulayan ya da nasıl elde ettiğinizi merak edenleri değil, sizin mutluluğunuzdan mutlu olan kişileri
arkadaş çevrenize kalmanızda yarar var...

2- Düşman kazanmaktan kaçının
Bazı durumlarda insanın sinirlerine hakim olması zor olabilir ya da olaylar karşısında objektif davranamayabilir.
Eğer sizinle ilgili olumsuz bir olay yaşanıyorsa ve sinirlerinize hakim olamıyorsanız, cevabınızı o anda vermeyin.
Bulunduğunuz ortamdan çıkıp, iyice düşünün ve sakinleştikten sonra tavrınızı ortaya koyun.
En azından derin bir nefes alıp, karşınızdaki kişiyi kendinize düşman etmeden tartışın. Çünkü bir kadın güç kazandıkça, düşmanları artmaya başlar.
Bu yüzden dikkatli olun ve düşman kazanmaktan kaçının...

3-Başkalarına yardım etmekten çekinmeyin

Maddi ve manevi olarak kendinizi güçlü hissetmek için insanlara yardım etmeniz önemlidir.
Güç denilince, zaman zaman karşısındakileri ezmek zorunda kalan, disiplinli bir kadın aklınıza gelebilir.
Fakat aslında güçlü olmak için başkalarına, özellikle ileride sizinle calışabilecek potansiyele sahip kişilere yardım etmelisiniz..
sizi maddi, manevi olgunlastiran insan ve ortamlarda bulunun...

4-Allah icin adaleti ayakta tutup gozeten sahidler olun.
Bir topluluga olan ofkeniz
sizi adaletsizlige suruklemesin; adil olun;
Öfkenizi yenin. Öfkeli iken her konuda karar vermekten sakının. Kızgınlığınız yatışsın ki müspet kararlar
verebilesiniz....

_serpil_

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
bir anne,abla sıcaklığında yaklaştığınız için çok teşekkür ederim.sözleriniz benim için kıymetli ve muhakkak kulağıma küpe olacaklar
Allah'a şükürler olsun ki bir vesileyle benim yolumu -sanal ya da gerçekte- iyi insanlarla kesiştiriyor.
Allah hepinizden razı olsun inşallah...

Üst Alt