Allaha kalben mi inaniyoruz yoksa inanmak zorunda mı hissediyoruz

elifA

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Merhabalar.. Ben su siralar kendimi dine yonelttim yani arastirir oldum yanlislarimi gordum elimden geldigince kendimi duzeltmeye calisiyorum. Bunlari yaparken acaba kalben mi yoksa yapmam gerktigi icin mi yapiyorum diye cok dusunuyorum ve bazi zamanlar vicdanim rahatsiz oluyor. Namaz kilarken bazen bi bakiyorum namaz bitmis ettigim dualari tekrara almis gibi okuyorum ve sanki o dua o namaz rekatinda okunmali diye okuyorum. Kendimi kontrol edip dikkatlice kalben kildigimda okudugum dualarin telafuzu bile guzellesiyor kendimi rahat hissedyorum ama bi bakiyorum dalip gittigim icin selam vermeyi ya da bi seyleri eksik yapiyorum. Ne olur bu ic karisikligima yardimci olun kotu biri miyim yoksa ikilemler mi beni bu hale getiriyor bilemiyorum.. Uzgunnnagla..:,

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Merhabalar.. Ben su siralar kendimi dine yonelttim yani arastirir oldum yanlislarimi gordum elimden geldigince kendimi duzeltmeye calisiyorum. Bunlari yaparken acaba kalben mi yoksa yapmam gerktigi icin mi yapiyorum diye cok dusunuyorum ve bazi zamanlar vicdanim rahatsiz oluyor. Namaz kilarken bazen bi bakiyorum namaz bitmis ettigim dualari tekrara almis gibi okuyorum ve sanki o dua o namaz rekatinda okunmali diye okuyorum. Kendimi kontrol edip dikkatlice kalben kildigimda okudugum dualarin telafuzu bile guzellesiyor kendimi rahat hissedyorum ama bi bakiyorum dalip gittigim icin selam vermeyi ya da bi seyleri eksik yapiyorum. Ne olur bu ic karisikligima yardimci olun kotu biri miyim yoksa ikilemler mi beni bu hale getiriyor bilemiyorum.. Uzgunnnagla..:,

Merhaba, durumunuzda bir anormallik yok yaşadıklarınız hemen herkesin başına gelen şeylerdir. Bazen imanının zayıflaması, bazen dünyevi konulara fazla ilgili olmamız, bazen de vesvese bu karışık durumlara sebep olabiliyor.

Bir çocuk, nasıl doğduktan sonra zaman içinde gelişip büyüyorsa, olgunluğa erişiyorsa... Namaz da bu şekildedir. Namaz da yavaş yavaş zamanla olgunluğa erişir. Hiç kimse namaza başlar başlamaz bir takım ruhani hallere bürünemez. Zaman lazım, emek lazım, sabır lazım. Allah c.c isteseydi insanı 20 yaşında da yaratabilirdi değil mi? Fakat öyle istemiyor. Hiç birşey bilmezken yavaş yavaş tekamül etmesini kendini bulmasını murat ediyor. Namaz da yavaş yavaş tekamül eder hemen herşey bir anda olmuyor. Ne kadar islami bilgilerle iç içe yaşarsanız, nekadar islamı yaşayan bir çevreniz ve aileniz olursa ve nekadar islama ve Allah'a yaklaşmaya çalışırsanız, iman okadar kuvvetlenir, namaz o kadar güzelleşir. Vesselam.

elifA

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razi olsun

Allah razi olsun insallah bu ikilemlerden kurtulur ve bir an once kalben ibadetlerimi yerine getiririm .

Üst Alt