Allah tovbemi kabul etmeyecek diye korkuyorum

D

Devaa

Kayıtsız
Misafir
Ben yasim genc olmasina ragmen cok gunah isledim, dusundukce perisan oluyorum pesimi birakmiyor gunahlarim. Tovbe ediyorum, namaz kiliyorum ama yaptiklarim bir sekilde onume geliyor. Dusununce namaz kilmaya utaniyor gibi hissediyorum. Allah tovbemi kabul etmeyecek diye korkuyorum ne yapmaliyim?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
@Devaa, Kardeşim Allah c.c tevbe edenleri sever! Onun için korkman yersizdir. En güzel cevaplar zaten Ayetler ve Hadisler ile verilmiştir.
Tevbe ederken Allah c.c'nün kabul edeceğine inanarak ve güvenerek tevbe et. Bir günahtan sonra tevbe etmekten başka çare var mı? Madem çare yok o halde, Mevla'nın tevbeni kabul edeceğini umutla temenni etmelisin.

Tevbe edenin günahları affolur. Allahü teâlâ, tevbe edenleri sever. Hadis-i şerifte, (Tevbe eden Allah’ın habibidir) buyuruldu. (İ.Ebiddünya)

Tevbe edip bir daha günah işlemeyen, Allahü teâlânın sevdiği kul olur. (Yani Rabbimiz tevbeni kabul eder ama tevbeyi samimiyetle, pişmanlıkla yapmak ve bir daha aynı günahlara dönmemek lazım)

Kur'an-ı kerimde de mealen, (Allah, tevbe edenleri sever) buyuruluyor. (Bakara 222)

Allahü teâlâ, tevbe edilen her günahı affeder. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Bir kimse, işlediği günaha tevbe edince, Allahü teâlâ meleklerine buyurur ki: "Şu kimseye bakın, günah işledi, günahın cezasını veren ve affeden bir Rabbi olduğunu hatırlayıp tevbe etti. Şahit olun ki onu affettim.") [Buhari]

“Her ademoğlu çok hata işler. Hata işleyenlerin de en hayırlısı tevbe edenler (nâdim olarak hatasından dönenler) dir.” (Tirmizî)
Alttaki konuyu da okuyabilirsin!?‍♂️

Üst Alt