Afyon'un İlgi Çekici Yerleri

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,873
Afyonun İlgi Çekici Yerleri:

Afyon Kalesi

Afyon Kalesi Şehrin ortasında ve şehirden 226m. yükseklikteki kayalıklı ve siyah renkli trakitten yapılmış volkan bacasının tıkacı üzerindeki tepede bulunmasından nedeniyle şehre adını veren kale. M.Ö. 1350 yılında Hitit kralı II. Murşil tarafından Arzava savaşı sırasında kurulmuş. ´Kadim Akreonus´, ´Karahisari Devle´, ´Karahisari Sahip´ adlarıyla da tanınıyor. Kaleye çıkılırken Hitit ve Frigyalılara ait eserlere rastlanıyor.

Altıngöz Köprüsü

Selçuklu dönemden kalma köprü kentin kuzeyinde, Akar Çayın yanında bulunuyor. Üzerinde 1209 yılından yazılar var.

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi 1937 yılında İmaret Camisi medresesinde açılmıştır. Modern binasına 13 Kasım 1971 tarihinde taşınmıştır. Müzede Kalkolitik çağın toprak kapları, figürünler, madeni bıçak, hançer, balta, keski, küp, mezar ve içki kapları, Hitit toprak kapları, mühürler, tanrı büstleri, Lydya keramik eserleri gibi çok sayıda arkeolojik eser bulunuyor. Kütüphanesinde 8 bin cilt kitap var.

Aslanlar Mezarı

Aslan Taş Afyon´un 40 km. kuzeyinde Üçler Kayası köyü ile Aslankaya anıtının yakınında Frigyalılara ait bir mezar anıtı. Mezarın iki yanına ikişer aslan kabartması işlenmiş. Aslanlar mezarın giriş kapısını koruyacak şekilde üst köşelere dayanıyor. Antik Kentler Afyon´un yakınında bulunan Agros, Amuriye, Apameia, Çavdarlıhöyük, Eski Karahisar, Kelainai, Kırkinler, Prymnessos antik kentleri, Demirlikale, Toprakkale, Gezler ve Sandıklı kaleleri de görülmeye değer zenginlikler.

Ulu Camii

Camii-Kebir caddesindedir. Selçuklu veziri Sahip Ata Fahrettin Ali'nin oğlu Afyon Sancak Beyi Nasreddüttin Hasan tarafından 1273 yılında yaptırılmıştır. Mimber Emirhaç Beyi, süslemeleri Nakkaş Mahmut Oğlu Hacı Murat tarafından yapılmıştır. Doğu, kuzey ve batı yönlerinde üç kapısı vardır, minaresi tuşladandır ve 40 ahşap sütun ve başlık üzerine oturtulmuş, düz toprak damlıdır. 1341'de onarılmıştır.
 
Üst Alt