Abdestin fazileti -Hadisler-

makes

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Abdestin fazileti hakkındaki hadislerden derleme:

Abdullah bin Sunâbcî'den rivayeten;
Rasûlüllah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
" Kul abdest alıp, ağzına su verdiği zaman ağzındaki günâhları çıkar. Burnuna su çektiği zaman burnundaki günâhları çıkar. Ellerini yıkadığı zaman ellerindeki tırnaklarının uçlarına kadar olan günahları dökülür. Başını mesh edince kulaklarına kadar olanı, başındaki günahları dökülür. Ayaklarım yıkayınca, ayakalllanna kadar olan, ayalarının günâhları dökülür. Sonra câmîye yürümesi ve namazı ona fazladan kalır." 1

Enes (ra)'dan rivayeten;
Rasûlüllah sallallâhu aleyhi ve sellem:
" Kişideki bîr iyi huy sebebiyle Allah (celle celalühu), bütün amellerini düzeltir. Kişinin namaz için temizlenmesi sebebiyle, Allah (c.c.)günâhlarını örter. Namazı onun için fazlalık olur." 2

Ebu Hureyre (ra)'dan rivâyeten,

Rasûlüllah satlallâhu aleyhi ve sellem buyurdu:
" Sizlere günâhları silen ve dereceleri yükselten bir şeyi göstereyim mi?"
Dinleyenler:
" evet ya Rasûlallah" dediler.
" Zorluklara rağmen abdesii lam almak, uzak yerlerden câmîye gelmek, namaz kıldıktan sonra diğer namazı beklemek. İşte nöbet tutmak budur. İşte nöbet tutmak budur. İşte nöbet tutmak budur." buyurdu.

Ebû Hureyre'den rivâyeten,

Rasûlüllah sallallâhu aleyhi ve sellem, mezarlığa gelerek:

" Ey mü'minlerin yurdu. Selâm üzerinize olsun. Biz de yakın zamanda inşaallah size kavuşacağız. Kardeşlerimi görmeyi istiyorum" buyurdu.
Ashâb:
" Ya Rasûlallah biz kardeşlerin değil miyiz?" diye sordular.
" Siz benim ashâbımsınız, kardeşlerimiz ise, henüz gelmemiş olanlardır." buyurdu.
Ashâb:
" Henüz gelmemiş olan ümmetini nasıl tanırsın?" diye sordu.
" Bir kimsenin tamamıyla aynı renkte olan atları arasında alnı ve üç ayağı ak bir at bulunsa onu tanımaz mı?" diye sordu.
Ashâb: " Evet " dedi.
" Öyleyse kardeşlerimiz yüzleri el ve ayakları abdest nuruyla parlak olarak gelecekler, ben de bunlardan önce gidip, havuz başında onları bekleyeceğim. Dikkat ediniz bazı adamlar havuzumun başından devenin kovulduğu gibi kovulacaktır. Ben onlara sesleneceğim: 'Haydi geliniz.' Bana denecek ki, 'Senden sonra onlar yollarını değiştirdiler.' Bende, 'kahrolsunlar, kahrolsunlar', diyeceğim.'' 4
.....................................
1-İmam Mâlik, Nesâî, îbn Mâ'ce ve Hâkim
2-Ebû Ya'la, Bezzâr Taberânî, Evsad
3-imam Mâlik, Müslim, Tirmizî, Nesâî
4-Müslim

Üst Alt