Abdeste Besmele ile başlamak şart mıdır?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,642
Abdeste besmele ile başlamak şart mıdır?
Abdest alırken besmelesiz alırsak veya besmeleyi unutursak abdestimiz geçerli olur mu?

Bu yazımızda hem mezheplere göre hemde genel hükümler bakımından abdest alırken besmele konusunu inceliyoruz. Ancak BESMELE her müslümanın, her işinin “baş harfi” olmalıdır. Sadece abdest alırken değil, Allah c.c’nün Rızası dahilinde yani haram olmayan ne iş olursa olsun her işe besmele ile başlamak o işin sonunu hayra götürür.

Efendimiz s.a.v ne güzel buyurmuş: “Besmele ile başlanmayan her önemli iş noksan kalır.” [Beyheki]
Abdest alırken besmele ile başlamanın hükümleri:
Hanefi Mezhebine göre:

Hanefî mezhebine göre abdeste besmeleyle başlanması sünnettir. Besmele söylenmemesi durumunda da abdest geçerli olur ama besmelesiz abdest almak tam (kâmil) anlamda bir abdest sayılmaz.
Abdestin sünnetlerinden biri de Besmele’dir. Resûlüllah (a.s.) Efendimiz abdeste başlarken Besmele çekmiş ve buna devam etmiştir. Bu da abdestte Besmele çekmenin sünnet olduğuna delildir.

Mâlikî Mezhebine göre:
Abdest üzerine Besmele çekmek farz (vâcib)dir. Ancak kişi abdest alırken unutursa, o takdirde zorluk olmaması için kalbde bulunan niyet, dil ile niyet yerine geçer. Çünkü Peygamber (a.s.) Efendimiz, “Besmele çekmeyenin abdesti yoktur…” buyurmuştur.

Şafiî Mezhebine göre:

Abdestin başlangıcında Besmele çekmek sünnettir. Başlangıçta bunu terkederse abdest esnasında çeker.

Hanbelî Mezhebine göre:
Her türlü hadesten taharette Besmele çekmek sünnettir.

Besmele; işe başarı, rızka feyiz, ömre berekettir. Onsuz başlanan her iş kısır ve feyizsizdir. Rabbim her işimize besmele ile başlayabilmeyi nasip etsin insAllah.
 
Üst Alt