50 bın tl borc var evlenemıyorum

hidayet

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
selamun aleykum hocam gunlerdır karma karişik bır durum icinde yim 22 yasinda yim nefsime sehvetıme yenık dusuyorum evlenmeyı cok ıstiyorum evımız var dayalı doseli ama iki abim evli onlarin da evi var ama borc oldu bıraz yengemin 35 bın tl lik mihr altini ve ablamin 15 bın tl lik yıne mıhr altin parasi borc olarak duruyor 10 tl de akraba borcu var 4 yıl oncede 45 bın tl kredı cektık onun gunahını nasıl telafı ederriz bu durumlar ıcınde nasil evlenırım 13 yas buyuk bır kadinla evlennebılırmıyım durumu ıyı tek yasıyor kuran kursta kaliyor maddi durum benı buna ıtıyor ama bende canı gonolden ıstıyorum boyle bır evlılıgı sizden peygamber s.a.s ve ashabı kıram efendımız zamanında benım durumuma benzer hadıselerde var bılıyorum hocam bana yol gosterın

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam kardesim hosgeldiniz..
Ben her gence sunu taviye ederim Gunumuzde insanlar daha gec olgunlastigi icin 25 yasina kadar vereceginiz her turlu karar yanlis olabilir..
cunku 25 inden once gencler sadece nefsi ve istekleri ile olaya hayatta bakarlar..
Ya sonrasi? ne olur diye pek dusuneni yoktur..

NİYETI HAYR OLANIN AKİBETİDE HAYR OLUR..Kesinlik ile hic kimse maddi SIKINTILARDAN kurtulmak icin evlenmemeli...
Niyet de samimi, ihlasli ve Allah Yolunda HAYIRLI bir evlilik kurmak, Hayirli nesiller yetistirmek olmali ki... Boyle HAYIRLI bir ise menfaat,
cikar uzerine kurulan beraberlikler pek de uzun sureli olamiyor...
Cunku kaynaginda HAK RIZASI degil.. cikar ve menfaat, nefis vardir...
birde sizin yasiniz sayet 35 olsa idi ve kendisi 40 uzerinde olsa idi daha farkli olabilirdi..
Siz daha hayattinizin baharinda daha cocuksunuz...
O sirasi gelecek size es degil annelik yapip kendi Hak ve mallari yaninda Size de sahip olmaya kalkabilir..
Bizim mezhebimizde evlilikte denklik, esitlik vardir..

İslâm, her yönüyle aile yuvasının selâmet ve saadet içinde devamını ön görmüş ve bunun için bir takım prensipler koymuştur, Çünkü amaç evlenmek değil,
evlendikten sonra evlilik hayatını düzenli sürdürmek ve hayırlı evlâd yetiştirmektir.
Bu bakımdan karı -koca haklarına geniş yer verilmiş ve her birlerinin hakkı güvence altına alındıktan sonra bir de evlenecek çiftler arasında yaklaşık bir ölçüde
eşitlik ve denlik aranmıştır..
dusunun siz 32 yasinda en guzel caginizda oldugunuzda O 45yasinda artik Kadinligini bile tam olarak yerine getiremiyecektir...
Kardesim Siz bunlari Su An anliyamazsiniz ama 10 sene sonrayi da dusunurseniz bu evliligi daha iyi kavriyabilirsiniz..
Zaten hic bir akilli, adil, insafli bir kadin 22 yasinda bir gencin evlilik teklifini kabul etmez..
cunku eger vicdan Sahibi ise sadece kendini degil o gencecik delikanlinin da gelecegini dusunur..
Borc, harc meselesine gelince O borclar sadece Sizin degil.. Ailenizin de.. Kendinizi gereksiz yere Kurban etmenize ,de gerek yok...
Bu borlarda bir sekilde odenir.. Ailece birlik, beraber olur calisip odersiniz..
Nefsinize hakim olamiyorsaniz.. kendinize guzel, Saliha, bakire bir genc KIZ bularak evlenin..

namaz kılıyorum ama nefsime hakim olamıyorum harama bakmamak istiyorum ama ister istemez bakıyorum bunun için ne yapmalıyım ? derseniz..

İşte bu:Senin için, kimsenin birşey yapamayacağı bir konudur.
Sana ögüt verenleri bile, bir yerlede nefsine yenik görebilirsin.

imkânınız varsa evlenebilirsiniz; yoksa oruç tutmayı deneyebilirsiniz...
insan bir işle meşgul olmuyorsa, boş duruyorsa ve yalnız olarak çok zaman geçiriyorsa nefsine daha çok uyabiliyor.
Ayrıca çok yemek, çok uyumak ve çok konuşmak da insanın nefsini azdırabilir...

Şehvetten nasıl kurtulabiliriz..?
Şimdi bu konuda aratırsan çeşitli şeyler var, nasihatlar var, yol ve yöntemler var ama hepsi de yine insanın kendisinde bitiyor.
Özetle bu şehvet yok olmuyor, ama sen bir disiplin içinde kendini kontrol ediyorsun.Yani onunla birlikte, yaşamasını öğreniyorsun...
İslâm'a uymaya gayret eden arkadaşlarınla birlikte zaman geçirmeye çalışin.. Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun....

Üst Alt