islamiforumlar.net - islami forum

islamiforumlar.net - islami forum (https://www.islamiforumlar.net/)
-   Soru Cevap (https://www.islamiforumlar.net/soru-cevap/)
-   -   Ne olursa olsun birini dövmenin günahı var mıdır ? (https://www.islamiforumlar.net/soru-cevap/39860-ne-olursa-olsun-birini-dovmenin-gunahi-var-midir.html)

Sevgi4227 21:08

Ne olursa olsun birini dövmenin günahı var mıdır ?
 
Soru: Ne olursa olsun birini dövmenin günahı var mıdır ?

Cevap: Ne olursa olsun derken neyi kast ediyorsun? Biri seni dövmüşse; kısasa kısas haktır, sende sana yapılan kadarını yapabilirsin, fazlasını yapamazsın. Bunun haricinde bir sebep gösterip insana vurmak günaha sebeptir!

Sevgi4227 08:12

Ne olursa olsun derken haklı dahi olsa anlamında söylemiştim

Turab 10:23

Hakkını başka şekilde arayacaksın.

Kayıtsız Üye 18:29

Ne olursa olsun birini dövmek günahtır diye bir şey yok. Canını malını ve ırzını korumak için dövüşülür o da sadece kendini savunacak ve koruyacak kadar. Öyle aşk meşk için de dövüşmeye gerek yok. Birisi haksız yere sana sataşır karışırsa da dövme iyi değil. Haram olmasa bile senin nefsini öfkeni büyütür ve seni tamamen doğru yoldan çıkartabilir. Namaz kılmamak da biraz böyle Yani ilerde insan sadece namaz kılmamakla kalmaz başka haramlar günahlar ve kötülükler de işleyebilir hatta dinden çıkabilir. Bir de şu var bence ne olursa olsun birisi seni döverse bir de sen haklıysan istersen sen de kendini koruyacak kadar karşıdaki kişiyi tabiri caizse dövebilirsin ama canına kastetmiyorsa sen haklı olsan bile bence el kaldırmaya gerek yok çünkü canını malını ırzını korumak dışında birisine bir tokat atarsan biraz sert çeksen, yakasını tutsan bile bu insanın ve insanlık onurunu kıran bir şeydir. Bunu kolay da telafisi yoktur. Bir de sen haksızsan o zaman özür dileyeceksin mutlaka. Özür dilemeyip bir de dayak yersen sesini çıkarmayacaksın çünkü özür dilememişsin, dayak yedikten sonra özür dileyeceksin önceden dilememişsen. Gerçekten insansan ve yiğitsen ve Müslüman ama kötü Müslüman değil iyi Müslümansan böyle yaparsın ve iyi insansan asla kin tutmasın ve affedici olursun her zaman. Ama haksız olsan, birisi direk seni öldürmeye kalkarsa sen onu döveceksin hatta durduramıyorsan öldüreceksin. Bir de haklı yere yapılan savaşta ülken haklıysa ülkendeki insanların canına saldırıyorsa o zaman zaten dövmen ve öldürmen caiz olur yoksa başkası başka sebeple caiz değil asla.

Kayıtsız Üye 14:25

Küfr etmişse dövmek caiz mi

Ebu Katade 15:44

Biri seni döverse vallahi onu dövmen sana haktır.

Senin malına canına ırzına göz dikeni bertaraf etmen sana haktır.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 18:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0