Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > KÜLTÜR,EDEBİYAT MİZAH > Serbest kürsü
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Kuran-ı Kerim Kuran Öğren İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları İlahiler İletişim
Serbest kürsü Diğer bütün bölümlere uymayan paylaşımlarımız buraya

Allah ismi-i celali yerine tanrı kelimesi

Serbest kürsü


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme
Alt   #1 (permalink)
Deruni
Çalışkan Kardeşimiz

Allah ismi-i celali yerine tanrı kelimesi

(En güzel isimler Allah'ındır, O'na o isimlerle dua edin, O’nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını göreceklerdir.) [Araf 180]

(De ki: "İster Allah, ister Rahman deyin, hangisini derseniz deyin, en güzel isimler O’nundur.") [İsra 110]Geçen gün Allah korkusu olan müslüman bir dostum ile sohbet ediyorduk. Allah ismi-i celali yerine “Tanrı” kelimesini kullandı. Bu ilk değildi, daha önce de birçok kere Allah (c.c) yerine bu kelimeyi kullanmıştı.
Yalnız olduğumuz zamanlarda bir kaç defa kibarca ne Kur’an-ı kerimde, ne de fıkıh kitaplarında tanrı kelimesinin geçmediğini, biraz daha dikkatli konuşması gerektiği konusunda uyarılarım olmuştu. Fakat ısrarla tanrı kelimesini kullanmaya devam edince, o gün dayanamayıp biraz sert bir tepki verdim.

"Lütfen rica ediyorum, tanrı kelimesini kullanma! bu kelimeyi gayri müslim veya inançsız insanlar kullanıyor. Bir farkımız olmalı" dedim.
“Ben Tanrı kelimesini Allah manasında kullanıyorum, benim oyle takıntılarım yok, böyle şeyler bana batıl geliyor…” diyince
biraz daha sinirlendim. Allah (c.c)’nin o kadar güzel ismi varken, neden onlardan biri değil de tanrı kelimesini kullanıyorsun? Diğerlerinden farkın kalmıyor bu durumda…
ve dedim ki…

Birgün, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem tırnaklarını sırasıyla keserken bir yahudi çocuğu onu görmüş ve :
..."Tırnaklarını aynı benim babam gibi kesiyorsun!.." demişti.
Bunun üzerine Allah Rasulü sallallahu aleyhi vesellem, yahudilere benzememek için tırnaklarını karışık olarak kesmeye başladı...

[İmam-ı Gazali, İhya-u Ulumiddin]


"Peygamber efendimiz tırnak kesme meselesinde dahi gayri müslimlere benzememek için bu kadar titiz davranmışken, sen bizi yaratan Allah’tan (c.c) bahsederken niye özensiz davranıyorsun ki? Biraz saygılı davranmak gerekmez mi? Allah (c.c), Kur’an-ı kerimde, bize en az 99 isimini bildirmişken, ve O ‘na bu isimlerle hitab etmemizi istemişken, başka sıfatlara ne gerek var? Lütfen sen de biraz araştır!" dedim. Sustu... Daha fazla üzerine gitmemek için de konuyu kapattım.

Lakin...bugün bir grup arkadaş ile oturuyorduk ve cümle içinde aynı kelimeyi kullanınca içimden "Ya ALLAH, Ya Hu" dedim ve sessizce kalktım...

Bu konuda biraz daha titiz davranmamız gerektiğini düşünüyorum...


Bu konu ile ilgili aşağıdaki paylaşımları okumanızı tavsiye ederim:


https://www.islamiforumlar.net/allah...daki-fark.html

https://www.islamiforumlar.net/allah...daki-fark.html

PAYLAŞ
Facebook Twitter GoogleDeruni isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #2 (permalink)
gurgula
Yeni Kardeşimizİmam-ı Gazali (k.s), İhya-u Ulumiddin adlı eserinde burda yazdığı gibi bir hadise zikretmemiş ve tırnak kesme şekli ile ilgili bi hadis rivayeti kendisine ulaşmadığı yazıyor. Siz bu bilgiye nerden ulaşıyorsunuz? Kitapta hangi ciltte hangi sayfada yazıyor? Verdiğiniz olay herhangi hadis kitabında varsa bizzat kaynağından öğrenmek isterim.
gurgula isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #3 (permalink)
osisko
Katılımcı KardeşimizKuran 'da Tanrı kelimesi geçmiyor mu..?

Kitâp ehliyle, haksızlık edenleri dışında en güzel tarzda tartışın ve deyin ki: "Bize indirilene de size indirilene de inandık. Tanrı 'mız ve Tanrı 'nız birdir, biz de O'na teslim olanlarız."
Ankebut 46

Ya Kuran okumadınız, ya da bu ayete kadar okumadınız.

Muhammedi olan bir kardeşimize Tanrı denildiği zaman Allah, Allah denildiği zaman da bir Hıristiyan 'a Tanrı algılanıyor ise sorun yok demektir.

Fakat Allah lafzı veya Tanrı lafzı geçtiğinde Yaratan 'dan başka şeyler akıllara geliyor ise, anlayan kişi veya kişilerde sorun var demektir.

osisko isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.