Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > İslami Forumlar Genel > Rüya Yorumları Bölümü
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Kuran-ı Kerim Kuran Öğren İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları İlahiler İletişim

İstihare niçin yapılır?

Rüya Yorumları Bölümü


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme
Alt   #1 (permalink)
Turab
Teknik Ekipİstihare niçin yapılır, hangi konularda istihare yapmak lazım, istiharenin amacı nedir?
Arkadaşlar anlaşılıyor ki, büyük çoğunluk, istihareyi yanlış anlıyor, istiharenin ne olduğu, niçin yapıldığı, ne zaman yapılacağı bilinmiyor demek ki!

Sevdiğim kişi benim için birşeyler hissediyor mu diye istihare yapılmaz! Yada falanca kişi benim için hayırlı olacak mı diye istihare yapılmaz. Böyle birşey yok çünkü. Keşke olsa... O zaman her merak ettiğimiz konu için istihare yapalım herşeyi öğrenelim, gizli saklı birşey kalmasın! O falanca kişiyle ancak evlilik aşamasına gelirsin o zaman karar vermeden önce benim için hayırlı mı olacak yoksa hayırsız mı diyerek istihare yapılır.

İstihare, bir kimsenin yapmak istediği bir şeyin kendisi için hayırlı olup-olmayacağı konusunda bir işarete kavuşmak maksadıyla yatmadan önce iki rekat namaz kılarak Allah’a dua etmesidir. İnsanlar, bazen kendileri için önemli bir karar verecekleri veya bir seçim yapacağı zaman dünya ve ahiret bakımından kendileri için hangisinin daha hayırlı olacağını kestiremezler. Bunu anlayabilmek için istişare ederler ve Allah’tan yardım dilerler.

Sonucunun iyi olduğu veya kötü olduğu açıkça bilinen şeyler için istihare yapılmaz. Ayrıca benim isteğim olacak mı? Ben birini seviyorum o beni seviyor mu? Karşı komşu benim hakkımda acaba ne düşünüyor? Biriyle ilişkim var sonumuz ne olacak? Sevgilimle ayrıldık acaba barışacakmıyız? Acaba gelecekte ne olacağım? v.s gibi şeyler için istihare yapılmaz. İstihareyi fal bakmak, gelecekten haber almak gibi görmeyiniz!

İstihare sadece karar aşamasında yapılır! Bir iş kuracaksın, evleneceksin, ev alacaksın, şehir değiştireceksin v.s yani hertürlü araştırma yapıldı, hazırlıklar yapıldı artık son karar aşamasına geldik fakat tam olarak içimiz rahat değil, aklımızda "ACABA" var. İşte bu aşamada Allah'ım; dinim, imanım, geleceğim, dünyam ve ahiretim için bu iş hayırlı olacaksa bana bir ışık, bir yol, karar vermeme yardımcı olacak bir işaret nasip et dersin, namazı kılınır, duası edilir. Rüya görmek şart değildir, kalbe doğacak bir sıcaklık veya soğukluk, bir his bile yeterlidir. İstihareden sonra, insanın gönlüne bir açıklık gelir ve ilk defa kalbe doğan şeyin hayırlı olduğu kabul edilerek ona göre hareket edilir. Hatta hiç bir işaret olmayabilir, his gelmeye bilir. O zaman tekrarı yapılır. Fakat öyle olur olmaz her şey için istihare olmaz arkadaşlar... İstihare namazının kılınamaması halinde, sadece duası okunmakla yetinilir (İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar, Beyrut, 2000, II, 26-27).İstihare gelecekten haber almak değildir arkadaşlar!

Arkadaşlar istihare konusunda yapılan yanlışlardan bir tanesi de; "Başkası adına istihare" yapılmasıdır. Bu şekilde istihare olmaz, tamamen batıldır, hiç bir geçerliliği yoktur.

Kendisi için başkasından istihare yapmasını isteyenlere daha fazla yanlış yapmamaları için uyarıcı ve bilgilendirici kısa bir yazı hazırladık. Lütfen alttaki linkten konuyu okuyunuz!

https://www.islamiforumlar.net/ruya-...html#post85521

İstihare nedir ve doğru istihare nasıl yapılır? Ayrıntılı olarak öğrenmek için lütfen alttaki linki okuyun.

https://www.islamiforumlar.net/namaz...tam-metni.html

PAYLAŞ
Facebook Twitter GoogleTurab isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.