Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > İSLAMİ PAYLAŞIMLAR > Namaz
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Soru cevap Dua köşesi İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları Dök içini rahatla İletişim
Namaz Namazla ilgili bilgiler.

Namaz Kılmak istiyorum ama kılamıyorum!!

Namaz


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme: Konunun ortalama Değerlendirmesi 5,00/5,00 puandır.
Alt   #11 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz
Allah RAZI olsun serdar kardesim.. cook guzel..hikmetli bir paylasim.. bu paylasiminizdan faydalanmak isterim musaadenizle..

Namaz.. Namaz Dinin direğidir...
direksiz hic bir sey olmaz degil mi kardesim..
Namaz İslam'ın en temel şartlarından ve her Müslüman kişinin yapması gerekli olan ibadettir. Namaz'ı sevmeliyiz. Onu sevmek için önce onu iyi tanımalıyız...
5 vakit Namaz için davet ediliyoruz. Ne büyük bir şereftir. ..
Kime nasip oluyor ? Elhamdülillah Müslümanlar için bir davettir. Namaz kılarak Rabbimiz c.c. olan şükran borcumuzu ödemek mümkün değil elbette fakat Rabbimiz c.c. emrettiği Namaz konusunu yerine getirerek tüm pisliklerden de arınmış oluyoruz. Günde 5 vakit ne güzel abdest alıyoruz. Hem içimiz hem de bedenimiz temizleniyor..
Evet namaz'a alışık olmadığımızdan ötürü ilk başlarda Şeytan ve Nefs kişiye namaz kıldırmak istemez. Çünkü Onların işi vesvese vermek..ister..
aman dikkat edin vesvese gelince Seytanin ve Nefsinizin Serrinden Allah a siginalim...
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #12 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz
İbadetlerimizin özünü teşkil eden namazı ise terk etmemeye gayret göstermeliyiz...

Namaz ile yaşantımızı süslemeli, namaz ile maneviyatımı yükseltmeliyiz...

Yüce Rabbim ibadetlerimizi makbul eylesin. Namazlarımızı huşu içerisinde ve sadece Kendi rızası için kılmayı nasip eylesin. ..
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #13 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz
Kur’an-ı Kerimde bir ayette de namazın kişiyi kötülüklerden alıkoyacağı müjdesi bildirilmektedir. İlgili ayet şöyledir.

اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ

“Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Şüphesiz ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.”[7]

Namaz kılan insanlara melekler dua ederler. Bir hadiste şöyle buyrulmaktadır. “Sizden biriniz, abdestini bozmadan namaz kıldığı yerde oturduğu müddetçe, melekler kendisine:

– Allahım! Bunu bağışla, buna rahmetinle muamele et, diye dua ederler.”[8]
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #14 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz


Namaz miracındır senin ey Müslüman! Rabbine yükselten,
Hep ebedi saadete erdiler, kılanlar canı gönülden...
Namazlara ve orta namaza devam edin ve Allah için boyun eğerek kalkıp namaza durun.
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #15 (permalink)
ıhlamur
Katılımcı Kardeşimiz
24 nisana kadar ara ara kıldım hep bıraktım sonra (bırakma bahanelerim bile çok sacmaydı) ancak 23ü 24e baglayan gece bir rüya gordum (rüya değilde sanki 3.boyut gibi bişeydi) rüyamda uyuyordum bir Zat geldi(adını vermeyecegım) omuzlarımdan tutup beni oyle bir silkelediki,çok kızdı,çok azarladı.. eger boyle yapmaya devam edersem(namaz kılmamaya) yanımda uyuyan esımın nasıl olecegını gosterdı bana film seridi seklınde.. okadar korktumki Bismillah bile diyemedim nutkum tutuldu bi anda... işte bende böyle tuhaf bi rüyadan sonra namaza başladım.. ilk zamanlar cok zorlandım özellıkle sabah namazına kalkmada.. ama zamanla alıstım - aradan kaç ay gectı hala unutamadım bana gösterılen ölüm şeklini eşimin Allah korusun- eşimin yerine ben o şekilde öleyim..dayanamam kıyamam
ıhlamur isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #16 (permalink)
alemra
Katılımcı Kardeşimiz
emeğinize sağlık Allah razı olsun
alemra isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #17 (permalink)
Turab
Teknik Ekip
Bütün sıkıntıların sebebi namazsızlıktır yani namaz kılmamak! Namaz Allah'ın bizlere kereminden ve ikramından yazılan bir farzdır. Kim onu korur ve gerçek anlamda ikame ederse Allah'ın üzerimizdeki fazlını görür. Bunu bizim için yazdığında mahrum olan insanın aslında Allah ile sıla lezzetini kendine yasaklayan bilmektedir.
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #18 (permalink)
bilgin007
Yeni Kardeşimiz
TANIM: Namaz, İslam'ın 5 esasından biridir ve günde 5 vakit eda edilmek üzere farz kılınmıştır. Namaz, Allahın kesin emridir. Namaz kılmamak büyük günahlardandır.
AYETLER:
1) Namazı kılın, zekatı verin ve Elçi ye itaat edin ki, size merhamet edilsin.(NUR 56)
2) Doğrusu, namaz inananlara belirli vakitlerde farz kılınmıştır. (NİSA 103)
3) Gündüzün iki ucunda ve gecenin erken vaktinde namaz kıl.(HUD 114)
4) Namazlara ve orta namaza devam edin.(BAKARA 238)
5) Namazı kılın, zekatı verin ve Allah'a boyun eğenlerle beraber boyun eğin.( BAKARA 43)
6) Kuşkusuz ben Allah'ım ; Benden başka tanrı yoktur. Bana kulluk et ve Beni anmak için namaz kıl!(TAHA 14)
7) Ey inananlar! Rüku edin,secdeye varın, Rabbinize kulluk edin ve iyilik yapın ki,başarıya erişesiniz.(HAC 77)
8) (Ey Muhammed!) Kitap'tan sana vahyolunanı oku ve namazı kıl; muhakkak ki , namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah'ı anmak ne büyük şeydir! Allah yaptıklarınızı bilir.(ANKEBUT 45)
9) Sabır ve namazla (Allah'tan) yardım isteyin.Bu, (Allah'a) derinden saygı duyanların dışındakilere ağır gelir.(BAKARA 45)
10) Onlar, ne ticaret ne de alışverişin kendilerini Allah'ı anmaktan,namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoyamadığı insanlardır. Onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar .(NUR 37)
11) Namazlarından habersiz olarak namaz kılanların vay haline! Onlar gösteriş yapmaktadırlar.(MA'UN 4,5,6)
12) Onların ardından, namazı bırakan,şehvetlerine uyan bir nesil geldi. İşte bunlar azgınlıklarının karşılığını göreceklerdir.(MERYEM 59)
13) Ancak namaz kılanlar bunun dışındadır.Onlar ki namazlarını sürekli kılarlar.(MEARİC 22,23)
14) Namazlarına devam ederler.İşte bunlar cennetlerde ağırlanırlar.( MEARİC 34,35)
15) İkiyüzlüler Allah'ı aldatmaya çalışırlar; oysa,Allah onların tuzaklarını boşa çıkaracaktır.Onlar namaza kalktıkları zaman, üşenerek kalkarlar ve insanlara gösteriş yaparlar. Onlar Allah'ı çok az anarlar .(NİSA 142)
16) Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur.(RA'D 28)

HADİSLER:
1) Peygamber(s.a.v), sahabilerine '' Bir kimsenin kapısının önünden bir nehir aksa,kişi günde 5 kez o suda yıkansa, kirinden eser kalır mı, ne dersiniz? '' diye sordu. Sahabiler ''Hayır,tertemiz olur.'' dediler. Peygamber: '' İşte 5 vakit namazda böyledir.Allah o namazlar sayesinde bütün hataları siler.'' buyurdu..(Ebu Hüreyre..Buhari)
2) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Amellerin en üstünü ilk vaktinde kılınan namazdır.(Yahya(r.a)..Tirmizi)
3) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' İnananla inanmayanlar arasında bir işaret olarak namazın terki vardır''.(Cabir(r.a)..Müslim)
4) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Kulun rabbine en yakın olduğu an secde anıdır.Bu sebeple, secdede çokça dua edin!''. (Ebu Hüreyre..Müslim)
5) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Allah'ın huzurunda çokça secde et.Çünkü sen her secde ettiğinde Allah senin dereceni yükseltir,yaptığın yanlışlardan birini de affeder. (Müslim,Tirmizi,Tac 322)
6) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Muhakkak ki kişinin kendisiyle küfür ve inkarı arasındaki tek şey namazı terk etmektir.'' (Cabir(r.a)
7) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Cemaatle kılınan namaz tek başına kılınan namazdan 27 derece daha faziletlidir.'' (Buhari,Müslim,Tirmizi,Tac 724)
8) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Allah şöyle buyurdu; Muhakkak ki ben ümmetinin üzerine 5 vakit namazı farz kıldım.Bu namazları vaktinde kılmaya devam eden kişiyi de cennete koyacağıma söz verdim.Namazlarına devam etmeyen kişiye de böyle bir sözüm yoktur.'' (Ebu Davud, Tac 314)
9) Peygamber(s.a.v) buyurdu: '' Kıyamet günü kişinin hesaba çekileceği ilk ameli,namazdır.Namazı düzgün ve tamam ise kurtulmuş ve zafere ulaşmıştır.'' (Sünenü 'n-Nesei)

KONUNUN DÜŞÜNCE VE YORUMLARI
1) Beş vakit namazı kılmamak Allah'a isyan etmektir,büyük günahtır. Namaz, müminler için bir kurtuluş ve günahlardan temizlenme vasıtasıdır. Geçmiş günahlara kefarettir.
2) Bazı insanlar, namaz kılmamak için birçok bahane üretirler.Örneğin '' Daha gencim emekli olunca kılarım...Namaz kılmam ama kalbim temiz...Sonra kaza ederim ya Allah affeder...Kendimi hazır hissetmiyorum...Zamanım olmuyor...'' bu gibi bahanelerin sebebi namazın öneminin farkında olmamaktır.
3) İlk insan ve aynı zamanda Peygamber Adem(a.s)'dan itibaren bütün insanlar, namaz ibadeti ile sorumlu tutulmuş ve bütün peygamberler ,kavimlerine namaz kılmalarını emretmiştir.
4) Namaz , ruhun 5 öğün gıdası gibidir.
5) Peygamber herhangi bir işten dolayı sıkılır ise, hemen namaza koşardı.
6) Namaz kişiyi rahatlatır, şifa kaynağıdır, kişiye huzur ve mutluluk kazandırır.
7) Hiçbir şey mümini namazdan alıkoyamaz. Bu görevi yerine getirmemiz için dinimiz her türlü kolaylığı sağlamıştır.Örn: Su bulamayanlar toprakla teyemmüm eder, Ayakta duramayanlar veya hasta olanlar,oturarak veya yatarak ima ile namazlarını kılabilirler, Korku halinde olanlar,yürüyerek veya binit üzerinde namaz kılabilirler...vs
8) Eskiden, müminler,'' Geceleyin 20,50,100... rekat namaz kıldım, şu ayeti öğrendim.'' derlerdi. Şimdi ise,'' Dün gece şu filmi izledim, şu diziyi takip ettim, şu maçı izledim.'' deyip, gece namazları bir yana, sabah namazını da kılmaz hale geldik.
bilgin007 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.