Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > İslami Forumlar Genel > Forum Kuralları > Misafirler için soru ve paylaşım bölümü
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Soru cevap Dua köşesi İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları Dök içini rahatla İletişim
Misafirler için soru ve paylaşım bölümü Mesajlarınız kontrol edildikten sonra, uygun olanlar en kısa sürede yayınlanacaktır!

Müslüman olarak doğmayanların durumu!

Misafirler için soru ve paylaşım bölümü


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme
Alt   #1 (permalink)
Mevlüt Çelebi
Misafir

Müslüman olarak doğmayanların durumu!Kafamı kurcalayan bi konu bu aslında uzun zamandır. Bir genç düşünün, müslüman degil, bizim dinimizle alakası yok. Şöyle bi düşünceye kapılsa kendince " Müslümanlık eğer gerçek bir din ise ben neden müslüman olarak doğmadım, banane kardesim, bende müslüman dogsaydim en azından müslüman bir ülkede" Diye düşüceye kapılsa cevaplarinz ne olur? Sorum biraz daha geniş kapsamlı aslında da aklıma gelmiyor.

PAYLAŞ
Facebook Twitter Google 
Alıntı ile Cevapla
Alt   #2 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz
Merhaba Kafanı kurcalayan bir şeyler mi yoksa birileri mi var..?
Hz. Peygamberimiz sav. "Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar." hadisi şerif
Her yaratılan çocuk fıtrat üzere yaratılmıştır..
Her insan fıtrat üzere yani lekesiz, tertemiz ve günahsız yaratılmıştır. Buluğ çağına kadar fıtrat üzerindedirler.
Evet, her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar; fakat, anne-baba, arkadaş, muhit, toplum ve okul gibi dış tesirlerle, bunları lehinde veya aleyhinde değerlendirecek olan irade,
fıtrata müspet veya menfi yönde müdahalede bulunur.

İslâmiyet'te, bir İslâm beldesinde dünyaya gelen kimsenin mutlaka Cennet ehli olacağına dair bir hüküm yoktur.
İslâm tarihini tetkik edenler bilirler ki, Asr-ı Saâdet'te Hazret-i Resulüllah'ın (S.A.V.) kapı komşusu olan Yahudiler Müslümanlığı kabul etmemiş ve hayatlarını Yahudi olarak sürdürmüşlerdir.
İslâmiyet, Resulüllah'ın (S.A.V.) devrinde en canlı devrini yaşamış olmasına rağmen, o gün Mekke'de yine müşrikler ve kâfirler vardı.
Eğer Mekke'de doğan bir insanın Müslüman olması gerekseydi, Ebû Cehil'in, Hazret-i Resulüllah'ın (S.A.V.) öz amcası Ebû Leheb'in de Müslüman olması icab ederdi.

Bilindiği gibi, Hz. İbrahim'in babası Nemrud'un putçusuydu ve inkarcılardandı. Lût Aleyhisselâm'ın karısı, Nuh Aleyhisselâm'ın ise hem karısı, hem oğlu imân etmedi.
Diğer taraftan. Firavun, Allah'ı inkâr edip ulûhiyet dâva ederken, Hz. Musa (A.S.) onun sarayında, hattâ onun kucağında yetişti. Firavun'un karısı da Allah'a inanan bir kimseydi.

Demek ki, Rabbini arayan ve O'na yönelen bir kul, Firavun kucağında bile olsa hidâyet nuruna kavuşur.
Eğer bir kul hakka karşı kör olsa, peygamber oğlu veya peygamber babası olması dahi onu felâketten kurtaramaz.
Bugün de İslâm memleketlerinde binlerce camiler, minareler, ezanlar, İslâmî örf ve âdetler, hattâ mezar taşları İslâm'ı telkin ederken, anlatırken hâlâ
İslâm'dan uzak ve Allah'tan gafil nice insanlar yok mudur ?

Rabbim cümlemize hidayet versin inşallah..
Bu cümle o kadar manidardır ki; bir dua, bir güzel dilek ve hoş bir temennidir. Sevgi tezahürüdür. Değer verdiğinizin göstergesidir. Sevdiğiniz kişinin, olmasını istediğimiz hâldir.

“Hidayet” kelimesi, İslam âleminde genel anlamda “kurtuluş” manasında kullanılmaktadır...Selametle, Hidayetle kalin...

Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #3 (permalink)
E.s.m.a
Katılımcı Kardeşimiz
Alıntı:
Mevlüt Çelebi İsimli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kafamı kurcalayan bi konu bu aslında uzun zamandır. Bir genç düşünün, müslüman degil, bizim dinimizle alakası yok. Şöyle bi düşünceye kapılsa kendince " Müslümanlık eğer gerçek bir din ise ben neden müslüman olarak doğmadım, banane kardesim, bende müslüman dogsaydim en azından müslüman bir ülkede" Diye düşüceye kapılsa cevaplarinz ne olur? Sorum biraz daha geniş kapsamlı aslında da aklıma gelmiyor.
Arkadaşımızın kafası baya karışmış anlaşılannacizane kapasitem yettiği kdr bir kaç cümle yazayım.Son gelen din islam dinidir.Bundan başka din ALLAH katında geçerli değildir.Aslında islamı bir çırpıda anlatamayız koca okyanusdur islam dinini emin ol'ki öğrendikçe ruhlar huzura kavuşur..Tam ilmihal kitaplarından dinimizi öğrenebilir.yada ilim ehlinden dersler alabilir nacizane tavsiyem...
.....................................
Müslüman olmak için, dini İslam olan bir devlette Müslüman anne-babadan dünyaya gelmek gerekli değildir
Müslüman olmanın şartları; Müslüman’ım demek ya da dini İslam olan bir devlette Müslüman bir anne babadan dünyaya gelmek değildir. Kişi bunu fiilleriyle göstermeli Müslüman olduğunu her haliyle ispat etmelidir. Dininin gereklerini yerine getirmeyen bir Müslüman acaba ne kadar “Müslüman’dır”? İlk önce bunun sorgulaması yapılmalıdır.
İnsanın dünya imtihanına nerede ve ne şekilde başladığı bir esas değildir
Müslüman bir ailede doğmayan pek çok insanın İslamiyet ile tanışıp iyi bir Müslüman olduğu gibi Müslüman bir ailede doğduğu halde dalalet ehli olanlar da oldukça çoktur.
Mesela Hz. Musa; Firavun'un sarayında yetişmiş hatta Firavun'un evlatlığı durumundaydı. Ancak Firavun, Hz. Musa'dan istifade edemeyip imansız öldüğü halde aynı sarayda olan eşi Hz. Asiye validemiz, imanını kurtardı.
Yine Peygamberimiz’in (asm) amcası Ebu Leheb, Peygamberimiz'le (asm) aynı zamanda hatta yan yana yaşamasına, İslam’ı Peygamberimiz'den (asm)bizzat dinlemesine hatta ve hatta pek çok mucizesine şahit olmasına rağmen imansız olarak ölürken, Peygamberimiz (asm) zamanında yaşayan Veysel Karani gibi zatlar O’nu (asm) hiç göremeden iman ediyor.
Günümüzde de Müslüman bir ülkede doğup Müslüman aileler içinde yetişmelerine rağmen gayr-i Müslimler gibi yaşayan insanların sayısı pek çoktur. Hal-i âlem buna şahittir.

ALINTI
E.s.m.a isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #4 (permalink)
yavuz123
Misafir
Biz müslüman bir ülkede dogduk diye müslümanız diyenlere bi siddir çekin ve yazımı dikkatlice okuyun. Şöyle düşünelim başka bir dinimiz var ve dinimiz diyorki belli zamanlarda kendinizi kesin dograyın kafanızı duvara vurun kötü şeyler yapın vs. ailenizde size yapmanız için baskı uyguluyor, siz demezmisin baba, ben bunları yapamam, bunlar kötü şeyler. Aklımız bize bunları söyletebilir degilmi. yani demek istedigim kendi irademizle seçebiliriz, ben müslümanım demekle keşke müslüman olunsa, namaz yok oruç yok hiç bişi yok, ben müslümanım dersiniz sorsam. kafanızı saga çevirin ve kulak verin acaba ne kadar.
Bügün amerika da yılda 1 milyon kişi islam dinini seçiyor, avrupa sürüler halinde islam diyor ve benim müslüman çocuklarında gördüklerim, rep yapmak, hırsızlık, gasp, tecavüz hatta allah (cella celalu) ya haşa kötü soz diyenler bile var bunlar müslüman anadan babadan dünyaya gelenler. Şimdi birde sonradan müslüman olan 5 milyon insan azımsanamayacak kadar çok degilmi. Onların babaları hiç bişi bilmiyor ezan duymamışlar hiç bişi görmemişler, ama onlar nasılda islama sarılıyorlar. nasılda zoru kolay yapmışlar biz ise kolayı zor yapıyoruz demek istedigim başka bir ülkede dogmak aklımızı bir köşeye koydugumuz anlamına gelmez. baba hz. isa tanrı mı dese bir hristiyan çocuk baba evet dese, çocuk ona ne oldu öldü diyorlar dogrumu baba evet dese, çocuk tanrı nasıl ölür baba benden ne farkı var bende ölcem birgün dese o babanın yüz ifadesini merak ediyorum. sizde kafanızda hayal edin bir, islamı duyupta red etmek mucileri görmezden gelmek kuranı görmezden gelmek ne kadar dogru arkadaşlar eger anne babanız kötü yolda akılsızlarsa sizde mi onların yolundan gideceksiniz? gitmeyin kardeşlerim herkes kendi dinini özgürce seçebilir bu hakkımız yokmu, kimin cennete gidip kimin cehennmeme gidecegini biz bilemeyiz belki o hiristiyan çocuk islamı yanlış duydu belki duymadı biliyorsunuz ki islamı duymayan ve duysada yanlış duyanlar asla sorumlu tutulmayacaklar, rabbim çok adildir.
yani; o coni 'lerden ne müslümanlar bu müslümanlardan ne coniler çıkıyor, asıl düşünmemiz bu olsa gerek, her insanın düşünce tarzı farklıdır her insanın kendi hür iradesi vardır. bir kişi bile bulabilirse islamı herkes bulabilir imkansız degildir. bir kişi bile islama sırt çevirirse herkes çevirebilir buda imkansız degildir. inşallah anlamışsınızdır yazdıklarımdan bişiler kapmışsınızdır bu yazdıklarım insanın inancında bir etki ettiyse lütfen dua edin bana sakın sizin neler çektiginizi bu düşüncelere nasıl kapıldıgınızı bilmiyorum sanmayın boşverin onları dogruyu görün hep kalbimdesiniz hidayet size çok yakın olur inşallah
...
 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.