Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > İslami Forumlar Genel > Forum Kuralları > Misafirler için soru ve paylaşım bölümü
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Soru cevap Dua köşesi İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları Dök içini rahatla İletişim
Misafirler için soru ve paylaşım bölümü Mesajlarınız kontrol edildikten sonra, uygun olanlar en kısa sürede yayınlanacaktır!

Allahu Tealanın bizi sevmesi için ne yapmalıyız?

Misafirler için soru ve paylaşım bölümü


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme
Alt   #1 (permalink)
Resul
Misafir

Allahu Tealanın bizi sevmesi için ne yapmalıyız?*Soru: Allahu teala'nın beni sevmesi ve okul hayatımda başarılı olmak için, sadece namaz kılmak,oruç tutmak,zekat vermek,Allahu teala herkese nasip etsin bir de hacca gitmek mi gerekiyor? Allah'ın bizi sevmesi için bunları yapmamız gerekiyor mu?

*Cevap:
Alıntı:
Resul İsimli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allahu tala beni sevmesi için sadece namaz kılmak oruç tutmak zekat vermek Allahu teala herkese nasip etsin bide hacca gitmek ve okul hayatınmızdaki başarılı olmak için allah bizi sevmesi için bunları yapmamız gerekiyormu?
Evet kardeşim Allah'ın bizi sevmesi için öncelikle farzları yerine getirmemiz şarttır.

Sorunun ayrıntılı cevabı olarak bu linki https://www.islamiforumlar.net/allah...ini-sever.html ve aşağıdaki bilgileri de inceleyebilirsin.
____________________/
002:195. Çünkü Allah dürüstleri sever.
002:222. Sunu iyi bilin ki, Allah tövbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever.
003:076. Bilsin ki Allah sakınanları sever.
003:134. Allah da güzel davranışta bulunanları sever.
003:146. Allah sabredenleri sever.
003:148. Allah, iyi davrananları sever.
003:159. Çünkü Allah, kendisine dayanıp güvenenleri sever.
005:013. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever.
005:042. Allah ādil olanları sever.
005:093. Allah iyi ve güzel is yapanları sever.
009:004. Allah (haksızlıktan) sakınanları sever.
009:007. Çünkü Allah (ahdi bozmaktan) sakınanları sever.
009:108. Allah da çok temizlenenleri sever.
049:009. Şüphesiz ki Allah, ādil davrananları sever.
060:008. Çünkü Allah, adaletli olanları sever.
061:004. Allah, kendi yolunda kenetlenmiş bir yapı gibi saf bağlayarak savaşanları sever.
________________________/
Kur'an ayetlerine göre, Yüce Allah, hangi özelliklere sahip olan kullarını sever?
Bakara
(195) (Mallarınızı) Allah yolunda harcayın. Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever.

(222) Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: "O bir ezadır (rahatsızlıktır). Ay halinde kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah'ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şüphesiz Allah çok tövbe edenleri sever, çok temizlenenleri sever."

Al-i İmran
(76) Hayır! (Gerçek, onların dediği değil.) Kim sözünü yerine getirir ve Allah'a karşı gelmekten sakınırsa şüphesiz Allah da sakınanları sever.

(134) Onlar bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah iyilik edenleri sever.

(146) Nice peygamberler var ki, kendileriyle beraber birçok Allah dostu çarpıştı da bunlar Allah yolunda başlarına gelenlerden yılmadılar, zaafa düşmediler, boyun eğmediler. Allah sabredenleri sever.

(148) Allah da onlara hem dünya nimetini, hem de ahiretin güzel mükafatını verdi. Allah güzel davrananları sever.

(159) Allah'ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah'tan bağışlama dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah'a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.

Maide
(13) İşte, verdikleri sözlerini bozmaları sebebiyledir ki onları lanetledik, kalplerini de kaskatı kıldık. Kelimeleri yerlerinden kaydırarak (tahrif edip) değiştiriyorlar. Akıllarından çıkarmamaları istenen şeylerden önemli bir kısmını da unuttular. (Ey Muhammed!) İçlerinden pek azı hariç, onların daima bir hainliğini görüyorsun. Yine de sen onları affet ve aldırış etme. Çünkü Allah iyilik yapanları sever.

(42) Onlar, yalanı çok dinleyen, haramı çok yiyenlerdir. Eğer sana gelirlerse ister aralarında hüküm ver, ister onlardan yüz çevir. Onlardan yüz çevirecek olursan sana asla hiçbir zarar veremezler. Eğer hükmedecek olursan aralarında adaletle hükmet. Çünkü Allah, âdil davrananları sever.

(54) Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, (bilin ki) Allah onların yerine öyle bir topluluk getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah'ı severler. Onlar mü'minlere karşı alçak gönüllü, kafirlere karşı güçlü ve onurludurlar. Allah yolunda cihad ederler. (Bu yolda) hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. İşte bu, Allah'ın bir lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.

(93) İman edip salih ameller işleyenlere; Allah'a karşı gelmekten sakındıkları, iman ettikleri ve salih amel işledikleri, sonra Allah'a karşı gelmekten sakındıkları ve iman ettikleri, sonra yine Allah'a karşı gelmekten sakındıkları ve iyilik ettikleri takdirde, daha önce tatmış olduklarından dolayı bir günah yoktur. Allah iyilik edenleri sever.

Tevbe
(4) Ancak Allah'a ortak koşanlardan, kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz, sonra da antlaşmalarında size karşı hiçbir eksiklik yapmamış ve sizin aleyhinize hiç kimseye yardım etmemiş olanlar, bu hükmün dışındadır. Onların antlaşmalarını, süreleri bitinceye kadar tamamlayın. Şüphesiz Allah, kendine karşı gelmekten sakınanları sever.

(7) Allah'a ortak koşanların Allah katında ve Resûlü yanında bir ahdi nasıl olabilir? Ancak Mescid-i Haram'ın yanında kendileriyle antlaşma yaptıklarınız başkadır. Bunlar size karşı dürüst davrandığı sürece, siz de onlara dürüst davranın. Çünkü Allah kendine karşı gelmekten sakınanları sever.

(108) Onun içinde asla namaz kılma. İlk günden temeli takva (Allah'a karşı gelmekten sakınmak) üzerine kurulan mescit (Kuba mescidi), içinde namaz kılmana elbette daha layıktır. Orada temizlenmeyi seven adamlar vardır. Allah da tertemiz onları sever.

Hucurat
(9) Eğer inananlardan iki grup birbirleriyle savaşırlarsa aralarını düzeltin. Eğer biri ötekine karşı haddi aşarsa, Allah'ın buyruğuna dönünceye kadar haddi aşan tarafa karşı savaşın. Eğer (Allah'ın emrine) dönerse, artık aralarını adaletle düzeltin ve (onlara) adaletli davranın. Çünkü Allah, âdaletli davrananları sever.

Haşr
(9) Onlardan (muhacirlerden) önce o yurda (Medine'ye) yerleşmiş ve imanı da gönüllerine yerleştirmiş olanlar, hicret edenleri severler. Onlara verilenlerden dolayı içlerinde bir rahatsızlık duymazlar. Kendileri son derece ihtiyaç içinde bulunsalar bile onları kendilerine tercih ederler. Kim nefsinin cimriliğinden, hırsından korunursa, işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.

Mümtehine
(8) Allah sizi, din konusunda sizinle savaşmamış, sizi yurtlarınızdan da çıkarmamış kimselere iyilik etmekten, onlara âdil davranmaktan men etmez. Şüphesiz Allah âdil davrananları sever.

Saf
(4) Hiç şüphe yok ki Allah, kendi yolunda, duvarları birbirine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever.

PAYLAŞ
Facebook Twitter Google 
Alıntı ile Cevapla
Alt   #2 (permalink)
Denge_35
Başarılı Kardeşimiz
Bu konu editlendimi, yoksa kardeşimiz kendi kendinemi cvp vermiş
Denge_35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #3 (permalink)
Turab
Teknik Ekip
Alıntı:
Denge_35 İsimli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu konu editlendimi, yoksa kardeşimiz kendi kendinemi cvp vermiş
Mesaj çok kısa o nedenle cevapları artık konu içine editliyorum ok. tek satır olunca hiç bir şey ifade etmiyor.
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #4 (permalink)
ali arslan
Katılımcı Kardeşimiz
sen namazini kil duani et imanin şartlari ve islamin şartlarina uy ibadetlerini yap ölumu Allahi duşun hadi bunlardan ziyade zikir yap zmanla zikir sayisini yukselt cunku sen Allahi zikredersen Allahta seni zikir eder. ve zikir sayisini yukselttikten sonra takva zikirine geç cok kolay değil yapmak ama yapabilirsen yapamazsan bile duşunmen yeter Allah şuphesiz kalbinin içini bilr . ve sen böyle yaparak yavaşca takva sahibi olursun unutma kendini farkli hissedersin cunku FARKLİSİN ALLAH DOSTU BÖYLE OLUNUR Allah dostu olmak ne demek ya ? herhangi bir unlu geldiğinde sadece imza almak için birbirini ezen birileri var ve o ezilenler derki bu cok unlu benle monuşurmu para var yetenek var. ama ona o hayati veren dunya evbreni yaratan Allah unlulerin unlusu alemlerin alemidir asil unlu Allah varklen onunla dost oluyorsun asil guzel şey budur demek istediğimi anlamişsindir sen. ALLAHİN SENİ SEVİP SEVMEDİĞİNİ MERAK EDİYORSAN DEDİKLERİMİ YAP EĞER SEVDİĞİNİ HİSSEDİYORSAN KALBİNDE Kİ BUNLARİ YAPARSAN ELBET HİSSEDERSİN ; OZMAN ALLAH SENİ SEVİYOR DEMEKTİR. ŞUNU UNUTMA ALLAH SENİ SEVERSE EMİN OL Kİ SINAR O NEDENLE SAKİN KORKUYA KAPİLMA ŞEYTAN VESVESESİNE UYMA ALLAHİN SEVDİĞİ KULU OLAN İNSANLARA ŞEYTANLAR MUSALLAT OLUR LA GAYBE İLLALLAH hukumdarlikta yucelikte Allahindir. saygilarimla ali arslan
ali arslan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.