Zekat ve hile

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
28 Mart 2011
Mesajlar
2,125
Tepkime puanı
26
Zekat ve hile

Sual:
Bazı kimseler, hile ile zekatı ortadan kaldırmak istiyorlar Aynen iskat ve devirde olduğu gibi, zengin, zekatını götürüyor, fakire veriyor Fakir de "aldım kabul ettim" diyor Sonra zengine veriyor Bu âdet halini almıştır Zenginler, zekat verirken, fakirin bunu iade edeceğini biliyor Fakir de âdet olduğunu bildiği için, geri vermek üzere kabul ediyor Zekat ile devri birbirine karıştırıyorlar Böyle hile ile zekat vermek sahih midir?


CEVAP
Hiçbir anlaşma ve hile olmadan, bir zengin, fakire zekat verse, fakir de, aldığı zekatı zengine hediye etse, zekat verilmiş olur Herkes malını istediği kimseye hediye edebilir

Hizmetçi Berire, kendisine zekat olarak verilen malı, Hazret-i Âişe validemize hediye etmişti O da, zekat malı olduğu için, Resulullah efendimize vermek istemeyince, Peygamber efendimiz, (Bu, Berire için zekattır Onun bize verdiği hediye olur) buyurdu Fakir aldığı zekatı, zengine hediye edebilir Zenginin bunu alması helal olur Çünkü fakir kendi mülkünden vermiştir (Eşi'at-ül lemeât)

Zekat vermemek için hile-i bâtıla yapmak zulüm olur Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Zenginlerin zekatı fakirlere kâfi gelmeseydi, ALLAHü teâlâ onlara ayrıca nafaka verirdi Aç kalan fakir varsa, zenginlerin zulmü yüzündendir) [El-Askeri]

Sual:
Zekatımı altın olarak bir fakire veriyorum Verdiğim zekatı fakir bana hediye ediyor Zekat kadar parayı yine hayır işlerinde sarf ediyorum Bu her sene böyle devam ediyor Başka fakire versem, verdiğim zekatı bana hediye etmez, bu ise hediye ediyor diye, hep aynı fakire zekat veriyorum O da bana hediye ediyor Böyle verilen zekat sahih olur mu?


CEVAP
Fıkıh kitaplarında, (Bir zengin bir fakire zekatını verse, fakir de, o zekatı aynı zengine hediye etse, zekat verilmiş olur) buyuruluyor (Redd-ül muhtar)

Ancak, bu âdet haline getirilirse, işin içine hile girmiş olur Siz, bu fakir bana zekatı hediye eder diye zekat veriyorsunuz Fakir de, (Zengin, zekatının hediye edilmesini bekliyor Hediye etmezsem ayıp olur) düşüncesiyle geri veriyor Dürr-ül-muhtar’da, (Âdet haline gelen hediyeler, şart edilen ücret gibidir) buyuruluyor Bu bakımdan böyle hileli işlerden uzak durmalıdır

Sual:
Kocam çok fakirdir, ama ben nisaba malikim Zekat vermemek için bileziklerimin yarısını kızıma hediye etsem günah olur mu?


CEVAP
Farz olduktan sonra zekat vermemek için, hile yapmak haram olur Farz olmadan önce yapılan hile, imam-ı Muhammed’e göre mekruhtur İmam-ı Ebu Yusuf’a göre mekruh değildir Fetva imam-ı Muhammed’e göredir İmam-ı a’zama göre, kadın kocasına zekat veremez Fakat sizin gibi fakir, fakat dinen zengin olan bir kadının, imam-ı a’zama göre caiz değilse de, zekatını imameynin kavline uyarak fakir kocasına vermesi caiz olur Bunun için hileye başvurmadan zekatınızı beyinize verebilirsiniz

Sual:
70 TL zekat vermem gerekiyordu Bir fakire 140 TL değerinde bir altın verdim Sonra bu altını bana 70 TL’ye satar mısın dedim Sattı Zekatım sahih oldu mu?


CEVAP
Altını fakire vermekle zekatınız sahih oldu Ama 140 TL değerindeki altını ondan 70 TL’ye satın almak mekruh olur Fakir bana zekat verdi diye utancından ucuza satmıştır Böyle yapmak yanlış Durumu olduğu gibi fakire bildirip, mekruh işlemekten kurtulmak gerekirdi. Yani benim 70 TL zekat vermem gerekiyor. Ancak elimde 70 TL değerinde altın yok 140 TL değerinde var Size bu altının yarısını zekat olarak verdim demek gerekirdi Sonra o altının yarısını bana 70 TL ye satar mısın denirdi Satarsa altının yarısı zaten sizindi, diğer yarısını da rayiç fiyattan almış olurdunuz.

Sual:
50 TL zekat vermem gerekiyordu Bir fakir arkadaşımda 140 TL değerinde bir altın vardı Bu altını bana 50 TL’ye satar mısın sana zekat vereceğim dedim, O da 140 TL değerindeki altını 50 TL'ye sattı Ben de ona altını zekat olarak verdim Zekatım sahih oldu mu?


CEVAP
Zekat sahih oldu Ancak fakir normalde 140 TL değerindeki altını 50 TL ye satmaz. (Zekatı bana verecek) diye ucuza sattı Böyle ucuza satın alınması mekruh olur. Bunun gibi, fakire 140 TL değerinde bir altın verip, mesela 100 TL'ye geri almak da aynı şekilde mekruhtur. Halbuki zekat işi olmasa idi, insan malını, altınını en ucuz fiyata satabilirdi Hatta para almadan hediye bile edebilirdi.
 
Üst Alt