Yüksek Sesle MP3 Dinlemeyin

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25
Günde bir saat yüksek sesle MP3 çalar dinlemek, insanların işitmesinde ciddi problemlere yol açıyor.

Yüksek sesle müzik insanların kulağında çınlama ya da uğultu yapıyor. Avrupa'da bu durum 3 milyondan fazla kişiyi etkiliyor ve bir milyondan fazla kişinin risk altında olduğundan endişe ediliyor.

Sağır kişilerle ilgili dernek tarafından yapılan çalışmalar, 16-34 yaşları arasında yüksek sesle müzik dinleyenlerin üçte ikisinin bunun risklerini bilmediğini gösteriyor.

33 yaşındaki David Brinn, birkaç yıl öncesine kadar MP3 çalarında günde en az 3 saat müzik dinliyordu. Ve yüksek sesle dinlediğini itiraf etti. 3 yıl önce doktorlar kulağında çınlama olduğunu söylediler. Brinn, yemek yerken, uyurken ve çalışırken kulağında sürekli bir ıslık sesi duyduğunu söyledi.

Royal National Institute for the Deaf (RNID)'den kulak uzmanı Crystal Rolf, çınlamanın uzun süre yüksek sese maruz kalan kulaktaki küçük duyusal hücrelerin hasar görmesiyle oluştuğunu söyledi. Rolf, "Önce çınlama hissi geçici olabilir, fakat hasar uzun sürede kalıcı ve sürekli olabiliyor" dedi.

Avrupa'da yapılan araştırma ise her gün en az 1 saatten fazla müzik dinleyen on MP3 kullanıcısından birinde kalıcı işitme kaybı olduğunu gösteriyor
 
Üst Alt