Yol ayrimi...

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuhu Gonul sizim hocam,

Ne zamandir ben de sizinle Gonul'den Gonul'e dertlesmek istiyordum, kismet bu gune imis...

Biliyorsunuz ben doktora ogrencisiyim ve yillardir tek arzum akedemisen olabilmek...
Universitede kadro alabilmek icin yillardir cok cabaliyorum, bu surecte bircok hayal kirikliklari ve olumsuzluklar yasadim, cok sabrettim...lakin kismet olmadi.

3 yil kadar once ust uste bana cok agir gelen seyler yasadim, haksizliklara maruz kaldim... O donemlerde, resmen hayat ile baglarimi tamamen kopardim, minimum duzeyde insanlarla gorusuyordum, ailemin yanina neredeyse ayda bir gidiyordum ve lojmandaki odamdan gunlerce disari cikmiyordum... Geceleri uyumuyor, sabaha kadar oturuyor yasadigim olaylari, nedenlerini, nerede yanlis yaptigimi vs. dusunup duruyordum...
Bu yasadiklarimin bir nedeni olmaliydi, ben o kadar masum birsey istiyordum ki;
Gayet iyi bir meslegim vardi, herhangi bir sirkette calissam cok yuksek maasla cok rahat bir hayat yasayabilirdim, aksamlari eve geldigimde kafam rahat olurdu... Ama bu beni mutlu etmicekti... tek arzum akademisyen olabilmek ve bilimle ugrasmakti...

Bu kadar masum bir sey istiyorken, Rabbim neden nasib etmiyordu diye dusunup duruyordum... Sonra okumaya basladim... Gunlerce odamdan disari cikmiyor, sabahlara kadar okuyordum... O zamanlar benim icin hayatin sonu sandigim olaylar benim kurtulusum olmaya basladi... Okudukca Rabbim'e daha cok yaklasiyordum... Aylarca sabahlara kadar okudum...
Once rahatlamak icin zikir cekmeye basladim, saatlerce zikir cekiyordum... Cok nadir zamanlarda namaz kilmaya basladim... Hayatimda hic oruc tutmamis ve sigara tiryakisi olan ben 2 yil once ramazanda orucumu tam tuttum ve 5 vakit namaz kildim, kalan zamanlarda da surekli arastiriyor, zikir cekiyor ve Kur'an-ı kerim okuyordum... Ben hayatimda hic bir zaman, bu gecirdigim 1 ay kadar huzurlu olmamistim...Cok guzel ruyalar goruyordum (birini sizinle de paylasmistim)... ruhum resmen hayat bulmustu...
Artik yasadigim o acilara sukreder olmustum, bunlari yasamasaydim boyle bir nimete kavusamiyacaktim... Hic bitmesin istiyordum...herseyde bir hikmet ve hayr vardi...

Yavas yavas toparlanmaya basladim... Okuldaki calismalarima tekrar basladim...
Ben bu isi istiyordum ve sabredecek, elimden geleni yapmaya devam edecektim... Gectigimiz ramazan ayinda da hamdolsun orucumu tuttum, 5 vakit namazimi da killiyordum fakat bu durum beni cok rahatsiz etmeye basladi... Ramazandan sonra namazi tekrar biraktim ama cok huzursuzdum... Muslumanligim ramazandan ramazana idi... kendimi iki yuzlu hissediyordum...
Sonra muharrem ayinda karar verdim ve oruc ile beraber namaza basladim...hamd olsun Rabbime o zamandan beri namazima devam ediyorum...

4 aydir, yari-zamanli bir ise basladim ve doktora calismalarim devam ediyor. Kadro alabilmek icin yur-disinda bir muddet arastirma yapmis olma zorunlulugu oldugu icin bir yandan da gidebilmek icin burs arayislarindayim. Yani anliyacaginiz akedemisyen olabilmek icin hala cabaliyorum...Boyle idare edip doktorami bitirence universite kadrosu alabilirim inseAllah...
Fakat, hem is hem doktora calismalari cok cok yorucu...
Boyle olunca ancak gunun cok kisitli az bir zamaninda dini konularda okuyabiliyorum... Bu ise bana yetmiyor... Ornegin; Kur'an-ı kerimi arapca okuyabilmeyi, ciddi anlamda fikih egitimi almayi vs. cok istiyorum... Kapanmak ve tam bir musluman olarak yasamak istiyorum. Ama su anki kosullarimda bunlarin hicbiri mumkun degil... O yilki ramazan ayindaki zamanlarimi cok ozluyorum...

Bir yanim yillardir emek verdigim, hayalini kurdugum akademisyen olmayi istiyor; bunun icin de cok calismam gerekiyor. Lakin, diger yanim bunun ne kadar anlamsiz oldugunu, herseyden elimi etegimi cekip ruhumu doyuracak birseyler yapmayi.
Ikisini ayni anda yapacak ne zamanim var ne de kosullarim buna musait...
Insanlar cogu zaman beni cok sıkıyor; yalnizligimi ozluyorum. Simdi bir alternatifim olsa, doktorayi birakip, kendimi tamamen dini egitime verebilirim...

Surekli kendimi yol ayriminda hissediyorum... Kendimi doktora calismalarima veremiyorum, gonlum baska yerde...agla..:,
Ne yapacagimi hic bilmiyorum...

Rabbim sizden RAZI olsun hocam...
Kusuruma bakmayin biraz uzun oldu...utngc..

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
selamun aleyküm hayırlı sabahlar kardeşim,
yazınızı gönül sızım hocamıza hitaben yazmışsınız ama bende içine azıcık tuz biber ekmeyi düşündüm.
değerli kardeşim değerli hocam size uzun uzun yazacaktır ama ben kısa yazacam,
nihayetinde imtihan aşamasındayız, ve birçok zorluklarla karşılaşacaz tabi ama bu zorluklar karşısında bizim pes etmemiz değil tüm zorluklara sabırla göğüs germemiz gerekir.
ben bu yaşıma kadar ne zorluklarla karşılaştım biliyormusun kardeşim,
gün oldu gece gündüz direksiyon salladım, gün oldu dışarda kar yağarken herkes sıcacık sobanın kenarında yatarken ben arabanın içinde yattım uyudum, uyandığım zaman kemiklerim birbirine geçmiş gibi uyandım.
kimileri menfaatları için yüzüme gülerken meğerki arkamdan kuyumu kazıyorlarmış ama yinede yıkılan ben olmadım dimdik ayaktayım.
Ben umuyorumki sende birçok zorluklara göğüs gerip sonunda rahata (huzura) kavuşacaksın yeterki içindeki umudu yitirme...

Dua ile...

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
selamun aleyküm hayırlı sabahlar kardeşim,
yazınızı gönül sızım hocamıza hitaben yazmışsınız ama bende içine azıcık tuz biber ekmeyi düşündüm.
değerli kardeşim değerli hocam size uzun uzun yazacaktır ama ben kısa yazacam,
nihayetinde imtihan aşamasındayız, ve birçok zorluklarla karşılaşacaz tabi ama bu zorluklar karşısında bizim pes etmemiz değil tüm zorluklara sabırla göğüs germemiz gerekir.
ben bu yaşıma kadar ne zorluklarla karşılaştım biliyormusun kardeşim,
gün oldu gece gündüz direksiyon salladım, gün oldu dışarda kar yağarken herkes sıcacık sobanın kenarında yatarken ben arabanın içinde yattım uyudum, uyandığım zaman kemiklerim birbirine geçmiş gibi uyandım.
kimileri menfaatları için yüzüme gülerken meğerki arkamdan kuyumu kazıyorlarmış ama yinede yıkılan ben olmadım dimdik ayaktayım.
Ben umuyorumki sende birçok zorluklara göğüs gerip sonunda rahata (huzura) kavuşacaksın yeterki içindeki umudu yitirme...

Dua ile...

Hayirli sabahlar Ekrem abi,

Cok haklisiniz, yasadigimiz iyi ve kotu hersey birer imtihan, Rabbim bu imtihanlari razi oldugu sekilde atlatabilmeyi nasib eder inseAllah...amin
Ben de bunu dusunuyorum Ekrem abi; yasadigim zorluklar beni buraya kadar getirdi ise, bunun da bir hikmeti vardir elbet... Bazi seyleri bu kadar cok! isterken, bana artik anlamsiz gelmeye baslamasinin da bir sebebi var sanki... Belki de birseyi bu kadar cok istememek gerekiyordur... Yarina kalacagimizin bir garantisi yok iken, kalan zamanimizi cok daha degerleri seyler icin gecirmek gerekiyor belki de...:(

Allah sizden razi olsun...
Selam ve Dua ile...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykum selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhu
Herkesin yaşaminda bir amacı ve başkalarına verecek özel bir hediyesi veya yeteneği vardır...
Bu özel yeteneği başkalarına hizmetle birleştirdiğimizde kendi ruhumuzun coşkusunu ve sevincini yaşarız.
İnsana ve insanliga hizmet en güzel, ama en zor meslek..
Kendinizi Maddi ve manevî yetistirmeye bakin..imanli,suurlu akademisyenlere de ihtiyacimiz var...

Marka,mevki,makam duskunu degilim ama malesef gunumuzde islama hizmet etmek istiyorsaniz bu basamaklarda olmak..teblig ve hizmetti kolaylastiriyor...
Tıp eğitimi alırken, dinî ve tassavuf ilimlerimi de öğrenmeye çalışmistim...
Madde ve mana âlemi, tıpkı iki kanatlı bir kuş misali gibidir. İnsanın her ikisine de ihtiyacı vardir.
mesela laf aramizda mesleğimi her zaman insana ulaşmak ,islamiyetti teblig etmek için bir araç olarak görürüm...
Zaten klasik bir hayat yaşanıyor. Öyle de gidiyor ömür böyle de..
bari hizmet ile yeteneği hayalini kurdugunuz akademisyen olmaya calisin...
İslâm'ın terbiye metodunda merkeze oturttuğu; "mü'min ve salih kul" örneğidir.
Salih kul tabiri, zihinlerimizde sadece zararsız ve namaz kılan bir insan canlandırmamalıdır.
Bunlarla birlikte, olabildiğince çok yönlü, üretken, kültürlü kişilik anlamları da göz ardı edilmemelidir

desenize Sizde hep benim gibi iki dünya arasinda kaliyorsunuz...
Burdaki secim Size vicdaniniza kalmistir..
Kur'an-ı kerimi arapca okuyabilmeyi ciddi anlamda fikih egitimi ins.alirsiniz..manevi yonden kendinizi olgun ve yetismis hissediginizde
zaten dogru olani Siz kendiniz secersiniz..
Hayirli geceler...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hayirli sabahlar Ekrem abi,

Cok haklisiniz, yasadigimiz iyi ve kotu hersey birer imtihan, Rabbim bu imtihanlari razi oldugu sekilde atlatabilmeyi nasib eder inseAllah...amin
Ben de bunu dusunuyorum Ekrem abi; yasadigim zorluklar beni buraya kadar getirdi ise, bunun da bir hikmeti vardir elbet... Bazi seyleri bu kadar cok! isterken, bana artik anlamsiz gelmeye baslamasinin da bir sebebi var sanki... Belki de birseyi bu kadar cok istememek gerekiyordur... Yarina kalacagimizin bir garantisi yok iken, kalan zamanimizi cok daha degerleri seyler icin gecirmek gerekiyor belki de...:(

Allah sizden razi olsun...
Selam ve Dua ile...

yasadiginiz zorluklar Sizi buraya kadar getirdi ise, bunun da bir hikmeti vardir elbete..kalan zamaninizi ikisini de degerlendirip istifade etseniz..Biri araç..diğeri Miraç olsa mesela..
saskn..

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Allah (c.c) sizden razi olsun Gonul sizim hocam...

Herkes bulundugu konumdan yasama dahil olur ya, Rabbim hamdolsun bana doymak bilmeyen bir bilgi acligi vermis... Bundan sikayetci degilim elbet...
"Bu özel yeteneği başkalarına hizmetle birleştirdiğimizde kendi ruhumuzun coşkusunu ve sevincini yaşarız." Ben de
uzun bir sure gonullu olarak asistanlik yaptim; birseyler ogretmek nasil bir haz size anlatamam... Gonullu olarak bu isi yapmami kimse anlamadi, ne ailem ne de arkadaslarim... ama bu isi ne kadar sevdigimi kimse hesaba katmadi beni yargilarken...

Bazen bir seyi cok istersiniz ama o sizin en buyuk imtihaniniz olur ya, bu mesele de benim icin oyle oldu sanirim...
Cok dusunuyorum, belki de bu yol benim icin hayirli olan bir yol degildir, kendime baska bir yol cizmem gerekiyordur... ama hakkimda neyin hayirli oldugunu da bilemiyorum, bu ise beni cikmaza sokuyor...
Eskiden bu isin hayirlisi ile olmasi icin dua ederdim, simdi ise icimden bunun icin dua etmek gelmiyor... dualarim; Allah'tan af dilenmek ve kendisine kavusturacak olan yolu gonlume razi kilmasi...

"manevi yonden kendinizi olgun ve yetismis hissediginizde zaten dogru olani Siz kendiniz secersiniz.."
Surekli iki uclarda yasiyorum, birseyi ogreneceksem en dibine kadar inmeden huzura kavusamiyorum...
Manevi yonden kendimi yetismis hissetmedigim icin, ogrenecek cok seyimin oldugu icin bu derece huzursuz belki de...

Dini konularda birseyler okuken, arastirirken kendimi kaybediyorum, saatlerce okumak istiyorum...doktora calismalarimi yaparken de gonlum surekli baska yerlerde...huzur bulamiyorum artik...

"Madde ve mana âlemi, tıpkı iki kanatlı bir kuş misali gibidir. İnsanın her ikisine de ihtiyacı vardir." Bende iki kanat da tam olgunlasmadigi icin mi bu haldeyim; birseyler rayina otursa, duzene girse...dini ve tassavuf ilimlerine de vakit ayirabilsem daha farkli olacak belki de...

yasadiginiz zorluklar Sizi buraya kadar getirdi ise, bunun da bir hikmeti vardir elbete..kalan zamaninizi ikisini de degerlendirip istifade etseniz..Biri araç..diğeri Miraç olsa mesela..
saskn..

Sanirim en sagliklisi dediginiz gibi yapmak Gonul sizim hocam, inş. Rabbim bu ikisini de yapabilecegim firsatlar cikarir onume...Uzgunnn

Hayirli gunler.
Selam ve Dua ile...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"belki de bu yol benim icin hayirli olan bir yol degildir kendime baska bir yol cizmem gerekiyordur... ama hakkimda neyin hayirli oldugunu da bilemiyorum "

cumlemizden kardesim.. sadece su noktaya dikkat edin bazen insanlar basaramadiklari veya zorlandiklari icin hayallerindeki hep olmak istediklerinden vazgecip
daha kolay yol ile amaca varmak ve bir sekilde nasil olursa olsun bu egittim isini noktalandirmak istiyorlar....bu da insanin kendi kendini kandirmasi, tesseli vermesi dir..

Yillar once Afghanistan dan Ailesi katl edilmis bir KIZ cocugu almistim...Bu Cocuk hep bir gun Uluslararasi insan haklari icin calisabilmek icin avukat olmak istemisti...
ama burada her sey olabilirsin ama insan hakları avukati olmak herkesin harci degil LSAT dedikleri Hukuk fakultesine girmek icin
9 defa dustu ise 10 defa kalkti ve daha azimli calisti..Hayirlisi icin de cok DUA etti...
Hamd olsun yasi 25 ve bu sene anca girebildi...

yani Sordugunuz konu her kisiye farkli dir.. cunku kisinin yasi, icinde bulundugu ortam, durumu kendini
bu istegine ne kadar adadigida goz onune almak gerekli...Hayat onunuze cikardigi degisiklikler ve firsatlar ile de yonunuzu belirtirsiniz..
bir seyi başaramiyorum diye vaz gecmek ..bilemiyorum..

Bu Kizim her sene imtihani kaybediginde o 1 sene bekleme surecinde hayattinda farkli seyler yapmisti.. mesela Kur`an kursuna gidip islami egittim almisti..
bir senesinde Gocmenler ve muhacirler kampinda gonullu calismisti.. vs.. vs.. ama ruyasindan hic vazgecmedi...
Yani insan hem cok imanli hem de belli bir kariyere gelebilir..ayni zaman da insan da olabilir..
dedim ya Size kalmis...Allah Hakkinizda Hayirlisini versin..

ben kucukken bir sey baslar sonra birakir baska seylere yonelirdim..
rah. Annem bu huyumu anlayip bir daha bir ise basladiginda oteki yeni bir seye baslamami yasaklamisti...
cunku her basladigim seyi YARIM biraktigimda hayattimda hic bir seyi biririp hic bir konuda huzura eremeyecegimi soylerdi...
Kissa dan Hisse hayirli gunler...

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Allah (c.c.) razi olsun hocam, verdiginiz ornekler cok guzel ornekler...
Amin inş. cumlemizin hakkina herseyin hayirli olanini nasib eder Rabbim...

Hocam ben hemen pes eden bir yapiya sahip degilimdir, inandigim surece mucadeleyi birakmam...
Yuksek lisans yillarimdan beri unv. asistan olabilmek icin ugrastim; yaklasik 8/9 yildir da mucadele ediyorum... Olamamamin sebepleri basarisizlik degil, baska nedenler... Bir sey kismet degilse, ne yapsaniz da olmuyor, elbet bunda da bir hikmet ve hayr vardir...

Hamd olsun basarili da bir ogrenciyim, doktora calismalarim da gayet basarili devam ediyor... Su surecte is ile beraber cok yogun olsa da Allah'a sukurler olsun gayet iyi gidiyor...

Ben, bu ise olan inancimi yitirmeye basladim biraz... Artik gonlum beni baska yerlere cekiyor... Su an hayatimdaki tum kosullar, istedigim seyleri yapmama engel maalesef... Engellerden kaynakli mutsuzum... Gonlumden gecen, beni huzura kavusturan seyleri yapamamaktan mutsuzum... Birbirini negatif ektileyen kisir bir dongu icerisindeyim...hy..

Rabbim inşallah bir cikis golu gosterir...

Rabbim sizden razi olsun, cok tesekkur ederim...
Hayirli gunler...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Cumlemizden kardesim..
Ben Kuzey amerika ya 20 sene once geldigimde kendime bir Bayan doktor aramistim evet iki tane vardi biri israilli Yahudi digeri Cin li idi
Yahudiye guvenemedigim icin Cin li olanini secmistim..
Bugun ise Hamd olsun her adim basi Tesseturlu musliman bayan doktorlarimiz vardir..

mesela oglusumun Doktoru hem Sufii hem de Cocuk doktorudur..bir Hak asigi dir!!
Oglumu goturdugumde ilk once selam veririr sonrada Sagligin ve imanin nasil diye espiri seklinde sorar..ona sarilir ve
en son ezberledigi sureyi okumasini ister ve bir hediye verir..Gelecegin Hamza yurekli kahram mumini Musliman oldugunu UNUTMA!!diye de takilir...
Simdi o olmazsa idi mecburen hiristiyana gitmek zorunda kalirdim.. ohh happy Chrissmas.. Happy vs.. vs. diye bilinc alti hiristiyanligi ogluma aşiliyacakti...

Bakin boyle dusunmemin Sebebi de;Bildiginiz gibi bir cok Genc kiza Koruyucu annelik yapmaktayim..
Bunlarin Dunya ve ahirettinin korunmasi benim guvenime verilmis.. ayni fidanlar gibi bunlari yetistirmek insanliga bir sekilde hizmet yolluna girmeleri icin
vesile ve sebepler olusturmaliyim..
Ben belki de biraz KATI ve disiplinli bir anneyim ama Onlara hep derim ki"
Ya okuyacaksiniz!! Ya okuyacaksiniz!! yada evlenip bir Aile kurup Cocuklar ve iyi bir Nesil yetistirmek icin kendinizi Islami Mubine adiyacaksiniz..3. yol yoktur...
Hayattinizi ve Gencliginizi beyhude gecirmenize izin veremiyecek kadar her birinizi Allah icin cook seviyorum..

Bu Cocuklarin sadece beyinlerini mi degil gonulerine de iman tohumu ekerek insanliga hizmet yoluna gitmelerini istiyorum..
insanin büyük bir hedefi, emelleri olmali yoksa Seytan bos durmuyor onlari Yoldan cikartabilmek icin nefis Yolluna basvuruyor..
Cocuk =iman + Sevgi.. Emek.. Gayret + gaye + hedef gerektirir...
Cocuklarimizi yuksek bir ideoloji.. hizmet ve Gonul Ehli olarak yetistirmeliyiz ki baska seylerde takilip kalmasinlar...

evet Siz de Haklisiniz..hersey inanc ve Sevgi isi..kendini adamak..gibi...
Tmm sen elinden geleni her daim yap..gerisi Allah Kerim Nasip Kismet meselesi..

Şunu iyi biiyorum l ki; her şeyin ardından koşmak, ele bir şey geçirmez. Yalnız, kısmet olan gelir.
Sabırla ,emek ile kısmetini beklemen, nasibini eksiltmez. Ne her şeye hırsla koş, ne de gelecek olan gelir diye, otur. Yat....
Geleni al. Giden için de üzülme. Eğer bir şey nasip değilse yıllarca didinsen eline geçmez. Hırsı bırak, sabırlı ol. Halini muhafaza et.
Kalbine sahip ol. Kötülük koyma. Allah’tan afiyet iste. Sebebe yapışmayı da ihmal etme...

"Ben bu ise olan inancimi yitirmeye basladim " diyorsaniz Size baska soyliyecek kelimem yok!!
cunku her sey inanc ve inanmak ile başlar..Iman etmiyen bir insan kolay, kolay namaz kilip oruc tutamaz..
dedim ya her sey iman etmek ve inanmak ile baslar... insan ancak inandığı bir şeyi yapabilir..sevebilir ve basarabilir..
Rabbim Size inşallah bir cikis golu gosterir...Hakkinizda HAYIRLISI belkide O yapmak istediginiz seyin zamani ve Vakti gelmemistir..
bu bekleme süreçinde Dini ve gönül eğitimi ile çıraklığa; yanmaya yandıkça olgunlaşmaya bakin...
butun bu olanlarin muhakak ki bir sebebi ve gayesi ve bir hizmette hazirlanisi vardir..

Ne istediginize Eminseniz O zaman gönlünuzun Sevdigi, kaydigi yere gidin.. iki dünya arasinda Gel-Git ler ile Vaktinizi KAYBETMEYIN...
Hayirli gunler...

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Size cok tesekkur ederim Gonul sizim hocam,
O kadar guzel yazmissiniz ki... bana guc ve kuvvet verdiniz...vvcc..
Allah (c.c.) sizden razi olsun insaAllah...

Icimdeki okuma aski beni buralara kadar getirdi ve bu mucadelem de bu ask'tan...
Iste simdi ise hamdolsun icimde daha bambaska bir ASK var, ruhumu aydinlatan bir ASK...
Bu yuzden gel-git lerim, iki dunya arasinda sıkışmam...

Sizin de dediginiz gibi... insaAllah Allah'ın izini ile dengeyi oturtabilirim...

Selam ve Dua ile,
Hayirli gunler...acilangul1

Üst Alt