’Yok Mu Şu Fakire Bir Sadaka ???

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
28 Mart 2011
Mesajlar
2,125
Tepkime puanı
26
Her birimizin ne kadar da muhtaç olduğu bir şeyi dile getirmiş Allah’ın Rasulü. ”(Mü’min) kardeşine tebessüm etmen sadakadır” diyor Habibullah (sallallahualeyhi vesellem) bir hadisinde. Hele böylesine menfaatlerin gün yüzüne çıktığı, adeta menfaat için yapılabilecek her şeyin meşrulaştırıldığı böylesi bir zamanda, belki de tüm arayışlarımız o tebessüm için.

Bizi, kendisi gibi olduğumuz için değil, bize bir insan olarak değer verdiği için seven, saygı duyan, onun gibi olmasak bile hep arkamızda hissedeceğimiz bir arkadaşın, sıcacık tebessümüne ne kadar muhtacız.

Bildiğimiz, bilmediğimiz, farkında olduğumuz ya da olmadığımız hatalarımızı gördüğünde olgunlukla bizi seyredebilen, belki en yapılamayacak hataları bile yaptığımızda yüzünden o derin tebessümü eksik etmeyen bir dostun arayışındayız belki de.

Kendi yapmadığı hataları, girmediği günahları yüzümüze vurmaktansa, belki tüm hataların, günahların asıl sebebi olan ortak kaygılarımızı dillendiren, bizimle aynı günahı işlemese bile aynı kaygıya sahip olduğumuz için yanı başında bize yer ayıran samimi bir mütebessim simadır aslında bize hayatı değiştirtecek olan.

Hayata en katlanamadığımız anlarda, olaylara hiçbir anlam yükleyemediğimiz zamanlarda, artık sebepleri değiştirmeye elimizin yetişemeyeceğini fark ettiğimiz zor dakikalarda, bizim çaresizliğimize inat çareyi gene bizim içimizde gördüğü için sakince bizi izleyen bir tebessüm, derman olacaktır derdimize.

Ağlamak istediğimizde “Ne var bunda ağlanacak?” demeden, hüzünlendiğimizde “Üzüldüğün şeye bak!” demeden, sadece bizi anlamak için dinleyen, belki bizimle ağlayan, derdimizle dertlenip kendi derdiymişçesine bir derman arayan, bulamasa bile her derdin dermanı ile birlikte yaratıldığından emin olduğu için asla eksik olmayan bir tebessümdür yanında rahat edebildiğimiz.

Hıçkırıklara boğulduğunda insan, bir çift el arar sırtını sıvazlayan. Bir çift diz arar üzerine kapanıp ağlamak için. Gözleri yaşa doymaya başlayınca başını bir kaldırdığında öylece tebessümle onu seyreden yüzü görmek ister karşısında.

Çok mu şey istiyorum?

Yok mu şu fakire bir sadaka?
 
Üst Alt