Yaşlılara saygı

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,805
Yaşlılara saygı gösterelim
Yaşlıların, hayatı yalnız götürmeleri çok zordur. Yaşlılara saygı göstermek mecburiyetindeyiz. Dünya yaşlanmış, dünya nüfusu iyice yaşlanıyor. Bizim ülkemizin insanları da artık yaşlanıyor.

Az çocuk yapma uğrunu genç nesil artık yaşlanıyor. Yaşlılık oranı arttıkça ülke dinamizmi de düşüyor. Yaşlanan insanların bakımı görümü evlatlar tarafından yapılırdı. Ancak evlat sayısı yok denecek kadar az olduğu İçin yaşlıların bakımında epey sıkıntı artıyor.

Aile bağları güçlü toplumlar daha dinamik oluyorlar. İhtiyarları da onlara yük olmuyor. Ebeveyn kültürü bizde eskiden çok iyiydi. Ancak şehirleşen yaşam hayatı bunu epey düşürdü. Cahil ve bencil gelinlerin de saçma egoları nedeniyle dedeler nineler ademe mahkum edildi.

“Men dakka dukku” (eden bulur) hakikati gereği kendisi de evlatlarının eşleri tarafından bir kenera atılacaktır. Ancak şimdi bunu düşünemez.

Yaşlılara hürmet, Yaşlıları ziyaret etmek Yaşlıların duasını almak çok önemlidir.

Yaşlılar evlatlarından bir tas sıcak çorba bekliyor. Sıcak çorbayı evine siparişle gönderebilirsiniz fakat asıl beklenen sıcak ilgi sevgi saygı hürmet. Bebekliğinizi düşünün; gece uykusuz kaldılar sizin için, binbir zahmete katlandılar sizin için, Anne tiksinmeden altınızı değiştirdi. Sevgiyle bağrına bastı. Şimdi sıra sizde artık onlar bebek siz yetişkinsiniz. Sizden ilgi alaka sevgi bekliyorlar.

“Süt emen yavrularınız, beli bükülmüş ihtiyarlarınız olmasa evinize belalar yağmur gibi yağar” gerçeğini unutmayıp ihtiyarlara bakmayı onlarla ilgilenmeyi zevkle yapmak gerekir.

Bir zamanlar siz çocuktunuz onlar size baktı büyüttü öperek severek bu günlere getirdi. Şimdi de artık onlar çocuk gibiler aynı ilgi alakayı hiç esirgemeyin.
Yaşlıların duasını almaya bakın.

Onlara hürmette kusur etmeyin. Yarın sizde yaşlanacaksınız. Aynı durum sizi de bekliyor. Hemde hiç uzak değil.

Yaşlılara bakınca ahirette sizi çok güzel sürprizler bekliyor. Bilinmez ki, belki de cennete gidiş biletiniz olacak buradaki yaşlılara bakışınız.
 
Üst Alt