• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Yaşadığım bu durum oruç tutmama engel midir?

tevekkulyolcusu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba selamünaleyküm ilk öncelikle herkese hayırlı kandiller. Oruç tutarak okula gidiyorum ve çok terliyorum giderken ve su kaybediyorum sürekli. Okulumda erken olduğu için erken yatıp kalkmam gerekiyor ve çokta su içemiyorum. 1-2 gün böyle devam edince idrarımdan kan geldi neden olduğunu bilmediğimiz halde, Allah korusun enfeksiyon mu yoksa başka bir şey mi bilmiyorum. Bugün yine oruç tuttum iftardan sonra idrara çıktığımda idrarım yine pembeye yakın geldi ama oruç tutmadığım vakitler suyumu düzenli aldığımda bu sorunu yaşamadım. Yarın oruç tutmazsam günaha girer miyim bir de Kandil günü. Bu tür durumlardan hep korkuyorum Allah beni cezalandıracak diye vesveseden kaynaklı ama ne yapacağımı da bilmiyorum.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim, geçmiş olsun. Öncelikle doktora görünmen lazım. Doktorun tavsiyesine göre hareket etmen gerekir. Ancak idrarın koyulaşması sıkıntılı bir durum olabilir. Acilen kontrol ettirmeni tavsiye ederim. Yani buradan sana orucunu tut veya tutma diyemeyiz ki. Kendi durumunu kendin daha iyi bilmen lazım. Dediğim gibi koyu idrarın sıkıntılı bir durum olduğunu duymuştum, hemen gidip bir tahlil yaptır bence.

tevekkulyolcusu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykümselam kardeşim, geçmiş olsun. Öncelikle doktora görünmen lazım. Doktorun tavsiyesine göre hareket etmen gerekir. Ancak idrarın koyulaşması sıkıntılı bir durum olabilir. Acilen kontrol ettirmeni tavsiye ederim. Yani buradan sana orucunu tut veya tutma diyemeyiz ki. Kendi durumunu kendin daha iyi bilmen lazım. Dediğim gibi koyu idrarın sıkıntılı bir durum olduğunu duymuştum, hemen gidip bir tahlil yaptır bence.
Sadece böyle bir durumda tutmamak günaha sokar mı onu merak etmiştim

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Sağlığını tehlikeye sokacak bir durum varsa tutmazsın bu günah olmaz. Ancak sağlığını etkileyecek bir durum yoksa sende orucu terketmişsen günah kazanmış olursun. Takdir edersin ki anlattığın durum senin sağlığınla mı ilgili yoksa normal bir durum mu bunu biz bilemeyiz. Ama sen kendin bunu biliyorsan yani orucun sağlığını tehlikeye soktuğu konusunda kendin karar verebiliyorsan tabiki tutmaman yerinde olur. Onun için bana göre bunu sana ancak doktor söyleyebilir diyorum. Ama sen yinede sıkıntı yaşıyorsan kendi bileceğin iştir. Yani seni anlıyorum ama fıkıhta idrarın pembeye yakın bir renkteyse oruç tutmazsan günah olmaz diye bir hüküm yok ki. Ne söyleyebilirim sana. Doktora git kardeşim tahlilini yaptır sonucuna göre o sana söyleyecektir. Ben bilsem ki durumun sağlığınla ilgili sana derim ki oruç tutma günahı yok. Ama bilmediğim bir durum hakkında sana nasıl yol göstereyim. Onun için sana bilene git diyorum o da tabiki doktordur.

Üst Alt