yalova gezilecek yerleri

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,872
yalova gezilecek yerleri
17. yüzyılda buralara uğradığını ifade eden Evliya Çelebi'nin yöreyi Kara Yalvaçoğlu'nun fethettiğini belirtmesinden dolayı, adının Kara Yalovaç olduğu söylenmektedir. Katip Çelebi de, Yalakabad adından söz etmekte ve Yalıova dendiğini belirtmektedir.
19. yüzyılda, araştırmacıların yöreye geldikleri, Karayalovaç yahut Jailakabad veya Yalıova da denildiği bilinmektedir. Yalıova olan bu adın zamanla (-ı) harfinin düşmesiyle, Yalova olarak söylendiği ifade edilmektedir. Antik çağda Xenodochıon olan yerleşme hakkında kesinlik kazanmış bir bilgi yoktur. Başlangıçta kesin bilgiler olmadığı için, tek başına tarihini ortaya çıkarmak mümkün olmamıştır.

Atatürk'ün isteği üzerine, 1930'da İstanbul ilçeleri arasına katılan Yalova, 5 Haziran 1995 tarihli, 550 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin, 6 Haziran 1995 tarih ve 22305 sayılı Resmi Gazetede yayınlanması ile, Bursa - Gemlik ilçesine bağlı Armutlu beldesi ve Kocaeli -Karamürsel'e bağlı Altınova, Subaşı ve Kaytazdere beldelerini de sınırları içine alınarak il olmuştur.
Yalova’da görülmesi gereken yerlerin başında 1930 yılında “kaydırılan” Atatürk’ün köşkü gelir. Yürüyen Köşk olarak bilinen bu yapı, Yalova’da hemen deniz kenarında bulunur ve yanında oldukça büyük ve heybetli bir çınar ağacı vardır. Zaman içerisinde bu ağacın dalları uzar ve köşkün duvarına dayanır. Bunun üzerine ağacın dallarını kesmeye çalışan bahçıvana Atatürk, ağacın kesilmeyeceğini, köşkün kaydırılacağını söyler ve dediği gibi de olur, Yürüyen Köşk yaklaşık 5 kilometre yürütülerek ağaçtan uzaklaştırılır.
Yalova - Termal kara yolunun üstünde, Yalova’ya 5 kilometre mesafede Samanlı Köyü’nde Karaca Arboretum’u bulunmaktadır. Ağaç parkı anlamına gelen arboterumda birbirinden farklı çeşitlerde ağaçlar, bir araştırma için bir arada bulunur. İçerisinde kaya bahçeleri, bitki bahçeleri, gül bahçeleri, minyatür bitkiler, Türkiye doğumlu örnekler vardır. Başta Türkiye olmak üzere, Asya, Avrupa, Afrika, Amerika, Avusturalya kıtaları ve Yeni Zelanda'dan bitki örnekleri yanında, Türkiye'nin endemik bitki örnekleri mevcuttur. Arboretum içerisinde tahminen 5 bin odunsu, bir o kadarda otsu rizomlu ve soğanlı bitki mevcuttur.
Termal tesislerinin girişinde Yedi Havuzlar denen çağlayan bulunur. Çeşitli renkte ortancaları ile ünlü olan termaldeki bu yerde çok nadide ağaçlar ve çiçekler mevcuttur.
 
Üst Alt