Yalancılık neden kötüdür

sevgisiz olmaz

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz

Allahın insanlara yol gösterici olarak indirdiği kutsal kitabımız Kuran'a uyan insanlar dürüst, doğru ve vicdanlı bir yaşam sürerler. Kuran ahlakına uygun yaşamayan insanlar için ise yalan söylemek, neredeyse bir alışkanlık olmuştur.

Günlük yaşamlarında sık sık yalan söyleyen kimseler, zamanla, söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlarlar. Bu insanlar, ne arkadaşlarına, ne de dostlarına, kimseye güvenemezler. Çünkü kendileri yalan söyledikleri için, diğer insanların da kendileri gibi sık sık yalan söylediklerini düşünürler.

Yalan konuşanlar, yaptıkları bu çirkin davranışı güzel göstermek için beyaz yalan, küçük yalan gibi gerçek dışı bahaneler bulurlar. Oysa yalanın iyisi, küçüğü beyazı, renklisi olmaz. Durum ne olursa olsun doğruyu söylemek gerekir.

Yalancılığı insana zararsız gösteren şeytandır. Şeytanın etkisiyle yalan konuşmak; insanın hem dünyada hem de ahirette mutsuz bir hayat sürmesine sebep olur. Kuran ahlakını yaşamayan insanlar, yalan söyleyerek insanları kandırdıklarını zannederler. Oysa Allah her insanın yaptığını ve kalbinde gizlediğini bilir.

İnsan yalan söylerken Allah kendisini görür, işitir, kalbinden geçeni bilir; melekler de bu kişinin her sözünü kaydeder. Yaşamı boyunca insanın tüm yapıp ettikleri ve söylediği her söz, hesap gününde karşısına eksiksizce çıkacaktır. Kendisini yalancılığa yönlendiren şeytan da o gün, dünyadayken yaptıklarını itiraf edecektir.

"İş hükme bağlanıp-bitince, şeytan der ki: "Doğrusu, Allah, size gerçek olan va'di va'detti, ben de size vaadde bulundum, fakat size yalan söyledim. Benim size karşı zorlayıcı bir gücüm yoktu, yalnızca sizi çağırdım, siz de bana icabet ettiniz. Öyleyse beni kınamayın, siz kendinizi kınayın. Ben sizi kurtaracak değilim, siz de beni kurtaracak değilsiniz. Doğrusu daha önce beni ortak koşmanızı da tanımamıştım. Gerçek şu ki, zalimlere acı bir azab vardır." (İbrahim Suresi, 22)

En büyük yalancı, insanın en büyük düşmanı olan şeytandır arkadaşlar. Bunu aklımızdan bir an bile çıkarmayalım. İnsanları Allahın dosdoğru yolundan saptırmak isteyen şeytanın varlığını asla unutmayalım. Şeytan kötü sözden hoşlanır. Biz her zaman Allahın beğendiği bir özellik olan güzel ve doğru olan sözü söyleyelim.

Ey iman edenler, Allah'tan sakının ve sözü doğru söyleyin. (Ahzab Suresi, 70)

Üst Alt