Vatandaşın Yeni Deprem Alarmı Küstüm Çiçeği

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Kimi her gün karıncaları, kimi çiçekleri, kimi de bulutları ve kuyuları takip ediyor. Doğadaki sıradışı olayları bir veri bankasında toplayarak değerlendiren Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) bugüne kadar birçok depremi önceden haber verdi

Vatandaşın yeni deprem alarmı küstüm çiçeği
Bundan yaklaşık 10 yıl önceki 7.4 büyüklüğündeki İzmit depremi, binlerce ölü ve milyonlarca dolarlık ekonomik kayıp ile tarihe geçen depremlerden biriydi. Bu deprem öncesinde medyada ve internet sitelerinin forum gruplarında doğada sıra dışı olarak nitelendirilen birçok olay gözlemlenmişti. Hatta bu türden olaylar Hacettepe Üniversitesi Fizik bölümünden Doç. Dr. Ülkü Ulusoy ile Osaka Üniversitesi`nden Prof. Motoji Ikeya`nın yazdığı Deprem Habercisi Olaylar ve Bilimsel Yorumlar adlı kitapta toplandı.

Birçok deprem uzmanı, depremlerin yer, zaman ve büyüklüğünü önceden kestirebilecek bir teknolojinin icat edilmediğinde birleşse de deprem öncesi doğada garip hareketlenmelerin olduğu artık bilinen bir gerçek. Gerek hayvanlar gerekse bitkilerde gözlenebilecek bu değişimleri araştıran amatör bir grubun olduğunu ve çalışmalarının ciddiye alındığını biliyor musunuz?

İstanbul ve çevresinde beklenen o `büyük deprem` için bir şeyler yapmak isteyen 450 kişi, biraraya geldi. Sanal ortamda giderek büyüdüler, 2002`de Doğa Hareketleri Araştırma Derneği`ni (DOHAD) kurdular. Amatör gözlemcilerin kimi elektrik mühendisiydi, kimi doktor kimi de eczacı...

Bazıları köpekleri, bazıları karınca kolonilerini bazıları da kuyulardaki suyun sıcaklığını her gün gözlemeye, not ettikleri anormal durumları internette yayınlamaya ve hareketleri yorumlamaya başladılar. Sonuç ilginçti: Marmara`da hissedilebilir tüm depremleri dokuz gün öncesinden tahmin ediyorlardı.

HER ŞEY OLABİLİR
Hafta içinde Kütahya`nın Simav ilçesindeki 5 şiddetindeki depremden sonra Ahmet Mete Işıkara`dan çarpıcı bir açıklama geldi, Marmara`da 17 Nisan`a kadar 5 ve 5`in üzerinde bir veya iki deprem olursa sürpriz olmayacağını söyledi. DOHAD üyeleri, Işıkara`nın öngörüsünü destekleyecek hareketlenmelerin doğada henüz görülmediğini ancak onun açıklamalarından sonra daha dikkatli olduklarını söylüyor ve ekliyorlar: `Her an her şey olabilir...`

Küçük bir damlayız ama dalga olabiliriz

ÇINARCIK`TA Veli Göçer`in sitelerinden sağ çıkan 11 kişi arasında elektrik mühendisi Gürsel Akar`ın kızı da vardı. Bu mucize olaydan sonra Akar kendini bu işe adadı. Deprem bulutlarını ve su kaplumbağalarını gözlemlemeye başladı. Sabah 06.30`da uyanıyor. Eşini yolcu ettikten sonra su kaplumbağalarını biraz gözlemliyor. Fotoğraf makinesiyle biraz yürüyüş yapıyor. Bu spor amaçlı değil gökyüzünde deprem bulutu var mı, yok mu yürüyüşü. Gerisini Akar`dan dinleyelim: `Şu ana kadar olağandışı bir gözlemim olmadı ama olsa hemen siteye girerim. Özellikle fay hatları üzerinde fayların kırılması öncesinde gazlar ortaya çıkar. Bunlar yükselerek değişik bulutlar oluşturur. Bu bildiğimiz bulutlar gibi değildir. İnce ve uzun bulutlardır. Genellikle sabit dururlar. Rüzgar yönünün tersine hareket ederler. İlgimi çeken bazı bulutların fotoğrafını çekip gönderdim ama daha sonra onlar incelendi sonra deprem bulutu olmadığı anlaşıldı. İki adet su kaplumbağamız var onları gözlüyorum.

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
yazı çok uzun vede küçük yazılmış..ne olur acı bana ömrü diyarım..

Allah razı olsun

Üst Alt