• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Uyanık İstihare Yapmak Doğru mu?

Kelebeğin Rüyası

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Şöyle bir istihare yöntemi okudum internette. 2 rekat namaz kılınıyor. Namazın bitiminde otururken 1 Fatiha 3 İhlas okunuyor. Sonra ayağa kalkıp şu niyetim hayırlı mı diye soruluyor. Ayaktayken sola döndürülürsen hayırsız, sağa dödürülürsen hayırlıdır deniliyor. Bitince Ayetel Kürsi okunuyor.

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Şöyle bir istihare yöntemi okudum internette. 2 rekat namaz kılınıyor. Namazın bitiminde otururken 1 Fatiha 3 İhlas okunuyor. Sonra ayağa kalkıp şu niyetim hayırlı mı diye soruluyor. Ayaktayken sola döndürülürsen hayırsız, sağa dödürülürsen hayırlıdır deniliyor. Bitince Ayetel Kürsi okunuyor.
Hz.Muhammed s.a.v fala karşıdır. O zamanlar, Araplar arasında fal, özellikle "fal okları" yaygındır. Buna çözüm olarak, Hz.Muhammed s.a.v İstihare Namazını getirir ve falı reddeder.
Fal, İslamda böylelikle yasaklanır.

Hadiste buyuruluyor ki, İstihareye yatan Mutluluktan mahrum kalmaz.

İstihareye yatılır evet, bu böyledir. Yalnız, rüya görülmesi şart değildir.
Kuran istiharesi vs. İstihare çeşitleri İnternet üzerinde görebilirsiniz, onlar zayıf kaynaklardır. Lütfen, itibar etmeyiniz.

İstihare Namazının caiz olanı ve gerçek olanı şudur:

İstihare kılacak kişi, gece vakti, ilk önce, "Rabbim! Buluğ anımdan şimdiye kadar yaptığım günahlarım için pişmanım. Bundan sonra, inşallah hiç günah işlememeye söz veriyorum." Diye Tevbe etmelidir.

Ardından, Gusül etmelidir. İstihareyi sabahta kıla bilir, ama gece kılması daha iyidir. Gusülden sonra, "Niyet Ettim İstihare Namazını Kılmaya" diye niyet etmelidir. Sonra, 2 rekat nafile namaz kılmalıdır (yani İstihare namazıdır bu). İlk rekatında, Sübhaneke ve Fatihadan sonra, Kafirun, ikincide ise, Fatihadan sonra İhlas okumalıdır. Bu 2 rekat namaz bittikten sonraysa, şu duayı okumalıdır:

"Allahümme inni estehirüke bi-ilmike ve estakdirüke bi-kudretike ve eselüke min fadlikel azim fe inneke takdirü ve la akdirü ve talemü ve la alemü ve ente allamul-guyub."

Bu dua okunduktan sonra, mesela birşey alacaksın, alacagın şeye örneğin, filan diyelim. Filan alacaksın. Bu duadan sonra şöyle demelidir, "Eğer Filanı almam dünya ve ahiretim için hayırlıdırsa, bunu bana mübarek eyle. Eğer hakkımda hayırlı değilse, onu benden uzaklaştır ve hayırlı olanı benim için kolaylaştır. Beni kazana rıza gösterenlerden eyle Ya Erhamerrahimin".

İstihare namazı 7 gün art arta gece vakti (dediğim gibi sabahta olabilir ama gece kılmanız daha iyidir) kılınmalıdır. İlk gün gusül alınır, ikinci gün gerek yok.

Bunlar hepsi yapıldıktan sonra, kimseyle konuşulmadan uyumak lazımdır (eğer önemli birşey varsa konuşulabilir, ama mümkünse konuşulmamalı). Ama, konuşmamak çok daha iyidir.

İstihare kılındıktan sonra, dediğim gibi kimseyle konuşmadan abdestli bir şekilde, kıbleye dönüp yatılır. İster rüya görsün, ister görmesin, 7 gün bu devam ettirilir.

Siyah ve kırmızı şerre, beyaz ve yeşilse hayra işaret edilir.

Eğer rüya görmesem ne olur peki?

Uyandığınızda, kendinizi huzurlu hissediyorsanız, bu hayra yorulur. Huzursuz hissediyorsanız şerre. Ve ya (mesela) Filanı almak arzunuz çoğaldıysa hayırdır, azaldıysa şerrdir.

Üst Alt