Tuzla İlgili Pratik Bilgiler

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Şömineyi kolay temizlemek ister misiniz? Nasıl mı? İşte çözüm:
Yatma vaktiniz geldiğinde şömine henüz sönmemişse, alevleri tuzla bastırın. Ateş çok daha çabuk söner ve daha az is yapar. Ayrıca, tuz kül ve diğer artıkları kümeler halinde toparladığı için bunları süpürüp temizlemesi de daha kolay olur.

Ahşaptan su lekelerini çıkarın. Nemli bardak veya şişelerin ahşap yüzeylerde bıraktığı su izleri çirkin görünür gözümüze. Bunları temizlemek için 1 çay kaşığı tuza birkaç damla su damlatıp bir bulamaç elde edin. Bulamacı yumuşak bir bez veya süngerle lekenin üzerine sürüp, leke çıkıncaya kadar ovun. Ahşaba parlaklığını kazandırmak için mobilya cilasıyla cilalayın.

Süngeri temizleyin: El ve yer temizleme süngerleri daha eskimeden fena halde kirlenir. Buda çok canımızı sıkar. Süngeri yenilemek için 1 lt. suya 50 gr. tuz koyup içine batırın ve bir gece karışımın içinde bırakın.

Hasır mobilyaları yeni alınmış gibi yapın. Nasıl mı? Üstüne hiçbir şey sürülmemiş olan hasır, güneşin ve türlü hava şartlarının etkisiyle yaşlanıp sararır. Hasırın doğal rengini koruması için sert bir fırçayı ılık suya batırın ve fırçalayın. Sonra güneşte kurumaya bırakın Bunu bir veya iki senede bir tekrarlayın. Hasırlarınız bakımlı ve ilk aldığınız andaki kadar güzel görünecektir gözünüze.

Tuz ve süpürge: Nasıl bir bağlantı var bu ikilinin aarsında acaba? Yeni aldığınız süpürgeyi sıcak tuzlu suya batırırsanız, ömrü çok daha uzun olur. Süpürgeyi tuzlu suya batırdıktan 20 dakika sonra çıkarın ve kurumaya bırakın
 
Üst Alt