Türkiye'nin kanayan yarası

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
28 Mart 2011
Mesajlar
2,125
Tepkime puanı
26
TÜRKİYE'NİN KANAYAN YARASI
Sevgi, insanın içinde doğuştan var olan kişinin mutluluğunu besleyen bir kaynaktır. Evlilikleri ayakta tutan ve sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlayan en temel ölçütlerden biridir. Bu duygunun var olmasıyla evliliklerde birbirlerine karşı hoşgörü , sevecenlik ve fedakarlık ve yaşamı bir arada sürdürebilirlik oluşur.

Sevgiyle birlikte merhamet şefkat ve vefa duyguları gelişir. Ancak son zamanlarda sevgi adına bu duygunun tam tersi hareketten ifade edilen üçüncü sayfa haberleri karşılaşır olduk.

— Boşanmak isteyen karısını öldürdü, 30 yıllık kocasını öldürdü, karısını hastanelik etti gibi …

Sevginin içeriğine ters düşen var edebilme duygusu yerine yok ederim kavramının türediği görülmektedir. Özellikle kişinin çocukluk çağlarında yeterince sevgi ihtiyacının karşılanmaması karşısındaki kişiye karşı takıntılı davranışlar sergilemesine yol açabilir. Sahip olma duygusunun ağır basması ve sevdiği insanın başka biriyle paylaşma düşüncesinin olması kişiyi depresif tutumlar sergilemeye itebiliyor. Yine işsizlik, ekonomik sıkıntıların kişi üzerinde sağlıklı düşünme yetisinin bozularak şiddet eğiliminin artmasına neden olmaktadır. Kişi üzerinde yer alan toplumsal baskı ve manevi değerlerin yitirilerek yerini maddiyata bırakması da şiddetin artmasında önemli bir etkendir.

Şiddet sevginin göstergesi midir ?

Oysa ki sevgi yaşatmak için vardır . Halbuki şiddete yönelik duyguları tetikleyen kavramın adı nefrettir. Sevginin azaldığı yerlerde düşmanlık içeren olumsuz duygular gelişmeye başlar. Ve kişiler arasındaki duygusal bağların ve güvenin zayıflamasına neden olur. Zamanla karşı tarafa zarar vermek isteyen kişinin duyguları aslında sevgi ve aşktan uzaklaşarak bir hastalığa dönüşür ve bu tür olayların gerçek sevgi ile bağdaştırılması mümkün değildir. Zira gerçek sevgi sorunlar karşısında karşılıklı iletişim kurmak, birbirini anlamaya çalışarak doğru mesajlar verebilmektedir. Farklı düşünceler olsa da ortak noktada buluşabilmektir.

Öfkeye karşı kişilerin kendini eğitmesi gerekir

Fiziksel şiddet kişinin kendisine ve karşısındakine çok büyük zarar veren unsurlardır. Sevgi adı altında bu sorunun arkasına sığınması oldukça yanlış bir tutumdur. Çünkü şiddet hiçbir sorunu çözemeyeceği gibi kişinin geri dönüşü olmayan hatalar yapmasına sebep olur. Sevgi , saygıyı ve güven duygusunu azaltır aile içerisinde büyük uçurumlar oluşturur. Bu nedenle şayet kişinin şiddet eğilimi varsa mutlaka profesyonel bir yardım alması ve öfkeyi kontrol altına almayı öğrenmesi gerekir .

AYŞE ERÇE

 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,016
Tepkime puanı
423
sevgi artık öyle azaldı ki bırakın insanlar birbirini sevmeyi artık nefret var sanki
 

vaveyla

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
26 Şubat 2011
Mesajlar
503
Tepkime puanı
10
Emeğine Sağlık krdşmbrrvo
 

Hasret

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
29 Mart 2011
Mesajlar
337
Tepkime puanı
16
Sevginin azaldığı yerlerde düşmanlık içeren olumsuz duygular gelişmeye başlar.

Allah yardımcımız olsun...
 
Üst Alt