Tövbe edip tövbeyi bozmak

birsen

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamın aleyküm. Aynı günahı işleyip sürekli tevbe ediyorum. Bir kaç ay sonra pişmanlığımı unutup, nefsime yenik düşüp tekrar aynı günaha düşüyorum. Bu sefer daha büyük bir vicdan azabı ve üzüntü kapılıyor içimi. Nasıl bir yok izlemeliyim ne yapmalıyım? Artık bu durum bıkkınlık vermeye başladı.

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Selamın aleyküm. Aynı günahı işleyip sürekli tevbe ediyorum. Bir kaç ay sonra pişmanlığımı unutup, nefsime yenik düşüp tekrar aynı günaha düşüyorum. Bu sefer daha büyük bir vicdan azabı ve üzüntü kapılıyor içimi. Nasıl bir yok izlemeliyim ne yapmalıyım? Artık bu durum bıkkınlık vermeye başladı.
Kardesimiz insAllah hakkinizda hayir olur.

Bilmem ama ben derdinizin ne oldugunu gayet iyi anladim (bana gore anladim).

Tovbe etmek pisman olmak, "Allahim affet beni!" diye Allahu Tealaya yakarmaktir.

Suphesiz, Merhametlilerden daha Merhametli olan yuce Rabbimiz (celle celaluhu) tovbeyi kabul edendir.

Ona el acanin duasini, tovbesini kabul eder.

Tovbe, "bir daha yapmam, affet!" demektir.

Bir kisi, Rabbine tovbe edip "bir daha yapmam!" dedikten sonra yaparsa,

Rabbini kandirmaya calismis sayilmaz mi? Gunah degil midir bu?

Efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki,

Benim Ummetim (Muslumanlar) 73 firkadan olusur ve bu firkanin sadece 1-si cennetliktir.

Yani dusunsene 73 firka 72-si cehenneme sadece 1-i cennete gider.

Bunu dusun, cehennemi dusun ve Rabbinden kork. Bir hatayi yapmadan once Rabbine sigin.

Neden bu 73 firkadan olan, Kurtulus Ehlinden sen olmayasin ki?

Peygamber gunahsizdi, ama her gun okadar cok tovbe ederdi ki..

Bizimse gunahimiz var, ama tovbe edip her seferinde bozuyoruz..

Bak kardesim, tovbe et. Sonra, ayni gunahi islemeyi yeniden dusundugunde, kafani baska birseyle karistir.

Boylece o gunahi unutursun. Kalbini Rabbine kapat. O Gunahi islemeye islemeye zaten artik o yaptigin gunahi da unutursun gecip gider..

HayalCAH

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kullar günahsız olsa Allahın Tevvap ismi nasıl tecelli eder. Muradullah ve tevvab ismi gereği kulun günahı olur.

Allah hepimizi affetsin sonumuzu hayretsin. 1000 kere tevve etsen yine tevbeye devam;ama çıkış kurtuluş yolunu da araştırmaya devam...

Ali nalbant

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Bende tevbe ettim tevbenin en güzel ilacı namazdır. Bir kere tevbeyi bozdum başıma gelmeyen kalmadı. Günümüzde namaz işyerlerinde çok sıkıntı Allah-u Teala hepimize sabır versin. İnşallah amin.

Üst Alt