Toplumsal Yapıyı Oluşturan Unsurlar

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,805
Toplumsal Yapıyı Oluşturan Unsurlar
İnsanların bir biriyle olan mecburi diyaloğu, toplu taşıtlardaki yolculuk, çarşı pazar ilişkilileri, apartman sokak tanışmışlığı hep bir sosyal hayatın parçası.

Köyler boşalmış, ihtiyarlar yaz ayını iple çekiyor. Yazın köyler insanlarla doluyor. Orda yaşayan ihtiyarlar yalnızlıktan bıkmış. Demekki insan varsa hayat daha güzel. Bir yerin canlılığı orada yaşayan nüfus ile alakalı.
İnsanların yaşam biçimlerini etkileyen unsurlar

Sosyal hayatı zenginleştiren unsurların başında insan ilişkilerinin alabildiğine kültürlü ahlaklı ve samimiyetli olması geliyor. Değer yargılarının geniş alanda yer bulması ve gönüllerde taht kurması sosyal alanı daha da genişletiyor.

Çocuk parklarının, okul bahçelerinin, mesire alanlarının, kamu binalarının ve tüm ortak alanların kullanımı yazılı olmayan vicdan kurallarıyla değer bulmaktadır. Muasır medeniyeti yakalamış ülkelerde bu alanların korunması tamamen halkın vicdanına bırakılmış ve halkta gereğini yapmıştır. Bizim ülkemizde piknik alanlarını gezdiğimiz zaman yerlere atılan pet ve başka atıkları görünce henüz sosyal ve çevre bilincimizin çok gerilerde olduğunu anlıyoruz.

Toplumları ayakta tutan unsur güçlü devlet değil, güçlü kültür ve afakiyettir.
 
Üst Alt