Teşrik tekbiri ne zaman getirilir? Teşrik tekbiri nasıl getirilir?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,578
Teşrik tekbirleri nedir, niçin okunur, unutulursa kazası olur mu? Teşrik tekbiri namazın neresinde getirilir? Teşrik tekbirini unutan kişi ne yapmalıdır?

Teşrik tekbirleri, Şâfiî ve Hanbelî mezhebine göre sünnet, Mâlikî mezhebine göre ise menduptur.

Kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın 4. günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dahil olmak üzere farz namazların arkasından birer defa:

"Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi'l-hamd" diye tekbir getirilir ki, buna "teşrîk tekbiri" denir.Teşrîk tekbirleri birçok fakihe göre vaciptir. Bazılarına göre ise sünnettir. Ebû Yusuf ile İmam Muhammed'e göre farz namazlarını kılmakla yükümlü olanlara bu tekbirler vaciptir. Bu konuda tek başına kılanla, imama uyan, yolcu ile mukim, köylü ile şehirli, erkekle kadın eşittir. Böyle teşrîk tekbirleri cemaatle de, yalnız başına da eda edilir. Kaza da edilebilir. Erkekler tekbiri açıktan, kadınlar ise gizlice getirir. Vitir namazı ile bayram namazları sonunda tekbir getirilmez.

Teşrik tekbiri söylemeyi unutursak ne yapmalıyız?

Teşrik günlerinden birinde tekbir getirmeyi unutan kimse, henüz teşrik günleri çıkmadan hatırlarsa, onları kaza eder, yani terk ettiği tekbirleri getirir…

(İbn-i Âbidîn, Teshil li Mesâil Kudûrî, İhtiyâr, Mültekâ/Mevkûfât, Fetevây-i Hindiyye)
 
Üst Alt