Tesettür Nasıl Sevdirilir

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,016
Tepkime puanı
423
serdar-albums-album-4-picture131-serdar.jpg


Bir kız çocuğu haliyle annesini model alacaktır..

Ama:


Bazen sokaklarda görüyorum anne tam tesettürlü ama yanındaki küçük kızı son moda, askılı bluz vs.


Bu bir çelişki değil de nedir!


Küçük kızlarımıza buluğ çağına erinceye dek mazbut kıyafetler giydirilmeli, arzu ediyorsa kendi hevesiyle örtünmesi teşvik edilmeli, zorlamamalı ama mesela etek altına uzun şortlar vb. küçükken alıştırılmalı..


Büyüme çağına yakın da, en güzel kıyafetleri alıp, evde verilecek bir davetle arkadaşları ve aile büyükleri çağrılmalı, dua ile misafirler önünde ilk tesettürlü kıyafeti giydirilmeli..


Annesi ve diğer aile büyükleri mümkünse çeşitli hediyeler almalı ve orda herkes içinde verilmeli, bilezik, saat vs olabilir..


Sevdiği insanlar, sevdiği yiyecekler, hediyeler Hoş bir parti olmalı..

Her yer süslenmeli, yarışmalar vb organize edilmeli..

Hem kızımızın gönlü hoş edilmeli, hem de etrafa örnek olmalı..


Eskiden biliyor muusnuz osmanlı devrinde, bu anlattığıma benzer çarşafa girme törenleri düzenlenirmiş..


Ve genç kızlar can atarlarmış "Ah gelse de o günler biz de çarşafa girsek" diye


İmrendirmek lazım İslam'a..


Bakın batıl nasıl süslüyor her çeşit günahı, parlak yaldızlı-albenili paketlerde sunuyor her haramı..


Bizler neden helali süslemeyelim, sevdirmeyelim?


Aman dikkat!


Küçücük yürekler kuş misali elimizde, uçurmayalım..
 

hüzün

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
27 Şubat 2011
Mesajlar
413
Tepkime puanı
6
Allah Razı Olsun Krd çok güzel bir konuTeşekkür Ederimmharikaa çevre çok önemli bu konuda çevreden kopamıyorsun işte çevre ister istemez yoğuruyor seni
 

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
984
Tepkime puanı
16
Allah Razı Olsun Krd çok güzel bir konuTeşekkür Ederimmharikaa çevre çok önemli bu konuda çevreden kopamıyorsun işte çevre ister istemez yoğuruyor seni
AYNEN KATILIYORUM. Allah Razı Olsun Krd.

Kız olsun erkek olsun çocuklarımızın İslam’ı yaşaması için, onları içinde yetiştirdiğimiz çevre çok önemlidir. Bilhassa giyim kuşam gibi başkalarının onayına muhtaç olduğumuz konulardaki seçimlerde çevreden bağımsız düşünebilmek çok zordur. Başkalarının kınayacağı, küçük göreceği, alay edeceği bir kıyafete girmelerini sağlamak için baskı yapıp durmanın hiçbir anlamı ve faydası yoktur. Aksine kızlarımızı tesettürsüzlükten çok daha büyük tehlikelerin kucağına itebiliriz.
 

Hasret

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
29 Mart 2011
Mesajlar
337
Tepkime puanı
16
Malum olduğu üzere tesettür eğitiminde çevre çok önemli bir faktör. Ailede ve yaşanılan mahallede şartlar uygunsa, kızlarımız çarşaf giymekte bile zorlanmazken bazı çevrelerde uzun pardösü giymeleri bile nefislerine çok ağır gelebilmektedir. Bu hususta genç kızlarımızı ne tamamen nefsine uymaya terk etmeli ne de nefret ettiği bir kıyafete zorlamalıyız. İkisinin arasında bir tutumla, beğendiği pardösülerle, feracelerle tesettürü sevdirmeye çalışmalıyız. Bunu erkeklerin büyük şehrin göbeğindeki bir plazada sarık sarması, cübbe-şalvar giymesi, sakal bırakması ile mukayese ederek anlayabiliriz. Elbette kızlar, çevre tarafından küçük görülmeye ve dışlanmaya karşı daha da hassastırlar. Bu sebeple baskı ve anlayışsızlık göstererek kızlarımızla ilişkimizi bozmamalıyız. Aksine ahiret sevabını müjdeleyerek teşvik etmeli ve gösterdiği en ufak bir gayreti dahi takdirle karşılamalıyız.
 
Üst Alt