Tesettür nasıl olmalıdır

Jale1989

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
29 Aralık 2012
Mesajlar
10
Tepkime puanı
0
Selamunaleykum..

Tesettur ile ilgili bilgi edinmek istiyorun. Ben tesetturluyum dakat kadin nasil kapanmalidir? Okudugum. Bazi yerlerde vucut hatlari ortunup yuz ve sadece eller gozukebilir yaziyor.. Ve bazi rivayetlere gore sadece gozler ve eller acik kalabilir. Yuzun de kapanmasi gerekiyor yaziyor. En dogru sekilde yapmak istiyorum. Hangisi dogrudur? Yardimci olursaniz sevinirim.. Selametle ve du ile kalin..
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Katılım
26 Temmuz 2011
Mesajlar
19,432
Tepkime puanı
179
tesetturnasil.jpg


İSLAMDA TESETTÜR
Dinimiz,avret sayılan uzuvların örtülmesini farz kılmıştır.
Cahiliyyet devrinin kalıntısı bulunan çıplaklığı yasaklamıştır. İslam dini gelmeden önce, müşrik kadınlar,başlarına bir örtü koyarlar fakat uçlarını iki omuzları arasından arkaya sarkıtarak gerdanlarını açıkta bırakırlardı...

O günkü kadınlarda erkekten sakınma diye bir şey yoktu. Evlerinde süslenip dışarı çıkarlar,erkeklerle karışık otururlar ve görüşüp konuşurlardı. Nihayet tesettürle ilgili ayetler inerek islam kadının tavır ve hareketinin nasıl olması, islam kadınına yakışan şekilde tesbit etti.

Diğer taraftan Ahzab Suresi 53. Ayet-i Celilesinde kadınların iffet ve vakarlarının korunması bakımından şöyle buyurulmuştur.

"(Vakar ile) Evlerinizde oturun. Evvelki cahiliyyet (devri kadınlarının kırıla döküle,süslerini göstere göstere) yürüyüşü gibi yürümeyin. Namazı dosdoğru kılın,zekatı verin.
Allah'a ve Resulüne itaat edin. Ey Ehl-i beyt,Allah sizden ancak kiri gidermek ve sizi tertemiz yapmak ister"
(Ahzab Suresi 33. Ayet)

Haya,imanın bir şubesi,tesettürde utanmanın ayrılmaz bir lazımıdır. Hayasızlık iman zafiyetine delildir. İmanın yokluğu,bir çok duygularla birlikte insandan utanmayı da siler götürür.
İslam dininin kadın ve erkeğe emrettiği tesettür,sadece namaz kılacağı zamana mahsu değildir. Namaz dışındaki vakitlerde ve hatta kendi başına
bulunduğu zamanlarda bile avret mahalini kapalı tutacaktır.

Hz. Ebubekir'in (r.a.) kızı Esma (r.a.) bir gün Hz. Aişe'yi (r.a.) ziyarete gelmişti. Üzerindeki Elbise ince olduğu için,Peygamber Efendimiz hemen başını aksi istikamete çevirdi ve
"Ya Esma kadın,hayız (görecek yaş)'a ulaştığı vakit şunlardan başka bir yerini göstermesi iyi olmaz" buyurdu ve bunu söylerken ellerine ve yüzüne işaret etti.

Kadın vücudunun her bir parçası ayrı bir avret mahali kabul edilmiş bulunmaktadır.
Bu itibarla,topuklar dahil olmak üzere incikler,dirseklerle birlikte pazular,kulaklar,gerdan,dirseklerden bileğe kadar kollar,baş,saç,boyun hep müstakil avret uzuvları kabul edilmiştir.
Kadının örtünmesi,iffetini korumak,şerefine dil , namusuna el uzatılmasını önlemek için farz kılınmıştır.

Cenabı Hak Ahzab Suresi 59. Ayeti kerimesinde şöyle buyurmaktadır;

"Ey Peygamber! Zevcelerine,Kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına dış elbiselerini (cilbablarını) üstlerine giymelerini söyle. Bu onların tanınıp eza edilmemelerine
(incitilmemelerine) daha uygundur. Allah çok yarlıgayıcıdır,çok esirgeyicidir.

Çıplaklık ahllkın bozulmasına,zinanın çoğalmasına,şehevani hislerin kamçılanmasına sebep olmaktadır.
Açılan bir çiçek,nasıl arıları kendine davet etmekteyse örtünmeyen bir kadında erkeklerin gözlerini üzerine çekmiş olur. Müslüman bir kadın,
bütün meziyet ve güzellikleri ile,evinin ve erinin kadını olacaktır.
O satılık bir mal değildir!! giyindiği zaman elbisesini,soyunduğu zaman sinesini teşhir etsin.

Örtünme ilahi bir edep kaidesidir. Hiçbir sorumluluğu olmayan canlılarda bile bunun izlerine tesadüf edilmektedir. Onlarında avret yerleri tüy ve kuyruklarla örtülü yaratılmışlardır.
Kadının haya ve tesettürü onun için manevi bir hayattır. Bundan yoksun bir kadın ne kadar nefes alıp verse de ölüden farkı yoktur.


 
Üst Alt