Tek Dostumuz ALLAH

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
28 Mart 2011
Mesajlar
2,123
Tepkime puanı
26
Dostluklar ne güzel, dostlar ne vefalı.
Dost sahibi olup arayan soran, aranılan sorulan kişiler için dünyanın en talihli, en mesut insanı yakıştırmasında bulunmak haddi aşmak mıdır? Zannetmiyorum.
Menfaate ilişkin bir ard niyet beslemeden birbirini seven kişilerden her biri diye tarif edilen dostu acizane kuru, sığ ve basit bir tarif olarak düşünüyorum. "Allah için birbirini sevmek" ne tarif ister ne izah halbuki.
"Ruhlar bir araya getirilmiş gruplar gibidir; tanışıp uyuşanlar birleşir, uyuşamayanlar ayrılır. (Buhari - Müslim) Hadis-i Şerif, insanların farklı tabiat ve karakterde yaratılmış olduğunu, bunun neticesi olarak da "tanışıp uyuşanların" dost olduklarını ifade etmiyor mu?
Modern cehalet dönemindeki biz insanlar arasında, Hz. Peygamber'in ülfeti sağlamak için sahabîler arasında kardeşlik bağı kurduğu gibi yeni, yepyeni menfaatten uzak ve Allah için bir dostluk ve kardeşlik bağı tesis etmek hem o kadar zor hem de alabildiğine kolay.

Kolay yönü şurasıdır ki: "Sizin dostunuz Allah, O'nun elçisi (Hz. Muhammed) ve iman edenlerdir. (Maide: 55 ) ayeti ışığında dostlarımızın kimler olacağı gün gibi aşikârdır.
Değişik ayetlerde babalarımızın ve kardeşlerimizin dahi iman yerine küfrü tercih etme durumlarında dost olarak kabul edilemeyeceği beyan edilir. Müminlerin kardeş olduğunu, vaktiyle onlar birbirine düşman iken Allah'ın gönülleri kaynaştırması sonucu dost ve kardeş olduklarını bilip iman ettikten sonra hakiki dostlar edinmemiz o kadar zor değildir.

Zor yönü şurasıdır ki çağımızın insanları arasında menfaat, hak ve hukuk fakirliği, acziyet, ihanet... had safhada olup Allah'ı dost edinmek yerine şeytanı, kafirleri, yahudileri dost edinenlerin sayısı azımsanmayacak derecede çoktur. Dini ve ahlaki zihniyetin beşeri ilişkiler üzerindeki etkileri sebebiyle kafirlerin, zalimlerin, yahudi ve hıristiyanların sadece birbirlerinin ve şeytanın dostları olabilecekleri, oldukları malumdur. Bunun bilincinde olunmadan veya buna rağmen müslümanların bu grupları dost edinmesi, ünsiyet oluşturması mücadelenin çetinliğine işaret ediyor.
Yine de ortada Allah Resûlü'nün uygulamalı örnekleri varsa üzerimize düşen, bunları, modern cahillik asrında bilfiil uygulamaktır.

Zorların kolaya karşı, güneşin önünde karların erimesi gibi mağlubiyet alması o zaman mümkündür.


M.Dağlı


 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
emeklerinize sağlık Allah Razı Olsun
 
Üst Alt