Tartışmayı kazanmanın yolu

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
tartisma.jpg

İnsan ilişkileri üzerine çeşitli araştırmaları ve kitapları olan Dale Carnegie, "Tartışmayı kazanmanın yolu, tartışmaktan kaçınmaktır."
Doğrusu ben de tecrübelerime ve gözlemlerime dayanarak bu söze hak veriyorum.
Aslında kişi öfkelendiğinde, ya da karşısındaki insan öfkeli iken konuşmamalı, 'Şu anda konuşmamız uygun değil, önce sakinleşelim, daha sonra konuşuruz...
diyerek konuşmayı ertelemeli. Aksi takdirde boşu boşuna zaman harcanmış olur ve sonuç da kırgınlıktan, öfkenin artmasından başka bir şey olmaz.

Günlük hayatımızda sürekli insanlarla iletişim halindeyiz. Yani sürekli olarak bir duygu alışverişi yaparız.
Yüzümüz biraz asılınca, ya da dudaklarımıza güzel bir tebessüm yerleştiğinde etrafımızdakiler hemen bu durumun nedenini sorar.
Fakat bazen öyle duygularımız olur ki kimsenin bir şey sormasına gerek kalmadan biz aktarıveririz karşımızdakine.

Bu duyguların başında ise öfke gelir. Üstelik de pek çoğumuz öfke duygumuzu dışarı yansıtırken muhatabımızı kırdığımızı düşünemeyiz.
Hatta çoğu zaman kızgınlığımızın sebebi çok farklı bir mesele olsa dahi suçsuz bir insanı, yakınımızda olan dostumuzu, arkadaşımızı incitiriz.
öncelikle hadisteki tavsiyeye uyarak eûzu besmeleyle öfke yatıştırılmaya çalışılmalı ve mümkün olduğunca sakin bir üslûpla, karşıdaki insanı suçlamadan,
nefsine dokunacak sözler sarf etmeden, problemin hâlli için yapıcı bir tazda konuşulmalı ki fayda hasıl olsun.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), hadis-i şeriflerinde, öfkelenen kişinin susmasını, eûzu besmele çekip öfkeden ve şeytandan Allah'a sığınmasını,
ayakta ise oturmasını, öfkesi geçmezse uzanmasını tavsiye ediyor...
Bilhassa evliliklerin sağlıklı yürümesi, sevgi ve saygının zedelenmemesi için eşlerin bu tavsiyelere uymalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum...

Unutmayın, öfkeyi yok edemezsiniz, tüm çabalarınıza rağmen sizi öfkelendirecek olaylar olacaktır.
Bunu değiştiremezsiniz. Ama bu olayların sizi etkileme biçimini değiştirebilirsiniz. Kızgınlık ve öfke tepkilerinizi kontrol ederek, uzun vadede
onların sizi daha mutsuz kılmasını önleyebilirsiniz.

Üst Alt